Hlavní navigace

Mobily s Firefox OS přijdou do Česka. Budou i smartphony za 25 USD [MWC]

24. 2. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když chcete levný telefon, můžete si koupit něco s Androidem, případně s Windows Phone. Brzy i v Česku budeme mít jinou možnost. Deutsche Telekom, jenž v České republice provozuje služby pod značkou T-Mobile, se zapojí do rozšiřování Firefox OS. Operační systém od Mozilly poprvé pořádně vystrčil růžky právě na MWC 2013. V uplynulém roce se ohnivá liška činila. Letošek bude ještě větší, neboť španělská Telefónica hodlá systém rozšířit do dalších osmi trhů, včetně Německa.

Tip: ZTE během víkendu vyprodalo telefony s Firefox OS. Ale bylo jich jen 2000

Již zmíněný Deutsche Telekom pak bude telefony distribuovat v dalších čtyřech zemích. Dosud Mozillu po celém světě pokrývala patnáct zemí. Operátoři mají v projekt určitou důvěru, což zní docela povzbudivě. I počet spřátelených operátorů se rozrostl. Už byste jich napočítali více než dvě desítky. Kromě širší distribuce, jež zahrne i Česko, se Mozilla chlubí pokroky na samotném systému.

 

Co ale stojí za mínění, je především jeden úspěch se stlačením ceny telefonu. Smartphone s Firefox OS sice není nejpokročilejší zařízení na světě, ale stále se jedná o smartphone. Nejlevnější takový přístroj bude stát pouhých 25 dolarů! Tj. zhruba 500 Kč. Myslím, že rozvíjející se trhy jej přijmou s otevřenou náručí. SC6821 je referenční design, kterým se mohou výrobci řídit.

Mozilla chce útočit na segment nejlevnějších zařízení. Tak levných,
že jsme si to ani nedokázali představit.

CS24

Google také optimalizoval Android, aby běžel na levných zařízeních. 512 MB operační paměti ale vypadá jako hrozivý požadavek ve srovnání se 128 MB, s nimiž si Firefox OS vystačí. Mozilla navíc kromě telefonů koketuje s televizory nebo tablety. IDC očekává, že se objem dodávek zařízení s Firefox OS meziročně zdvihne šestkrát. Čeká otevřený operační systém zářná budoucnost?

Zdroj: The Mozilla Blog

Byl pro vás článek přínosný?