Hlavní navigace

Modulární notebook „Framework“ jde do prodeje. Cena začíná na tisíci dolarech

17. 5. 2021

Sdílet

Zdroj: Framework
Modulární ultrabook nazvaný Framework, o kterém jsme psali už v únoru, to dotáhl až do reálného prodeje. Lze si jej předobjednat a ceny začínají na 749 dolarech za model, který si sami doplníte o disk a paměti.

Startup Framework založil bývalý inženýr z Oculusu Nirav Patel, který má zkušenosti i z Applu. V notebooku Framework jde vyměnit prakticky vše: displej, klávesnici i jednotlivé porty. Některá omezení ale zůstávají.

Volit můžete mezi třemi variantami procesoru Tiger Lake s grafikou Iris Xe. Tři konfigurace se liší kromě procesoru (Core i5 nebo i7) ještě operační pamětí či diskem. Čtvrtou konfigurací je DIY Edition, která je nejlevnější a umožňuje instalovat vlastní SSD (v nabídce jsou modely od WD, ale nemusí zvolit žádný a osadit svůj disk až doma), paměti, ale i modul Wi-Fi či třeba Linux místo Windows. I u této konfigurace máte na výběr ze stejných tří procesorů, AMD startup nenabízí.

Framework základní deska2 CPU, RAM, SSD a Wi-Fi

Tělo laptopu je z hliníku, který pochází z 50 % z recyklovaných materiálů. Displej má 13,5" s rozlišením 2256 × 1504 px (poměr stran 3:2) a jasem 400 nitů. Vybrat si můžete barvu rámečku okolo displeje, který na těle drží magneticky.

Framework základní deska Framework - základní deska

Do těla se vejdou čtyři moduly s konektory. Volit můžete mezi USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPortem či čtečkou microSD. U portů si tedy lze vybrat i to, na které budou straně. Nabíječka je typu USB-C s podporou Power Delivery 3.0 a pro Framework ji vyrábí Philong.

Framework Laptop The Power Adapter Nabíjecí adaptér

Akumulátor má 55 Wh, klávesnice je vyměnitelná také (ne za jiný model, ale má být více jazykových verzí). Největší otazník visel nad základní deskou a procesorem. Nakonec jde vyměnit i ta. Zatím tedy není za co, snad jen Core i5 za i7, ale v budoucnu budou dostupné další generace a výrobce by se měl postarat o to, aby do těla pasovaly.

Inserting an expansion card

DIY Edition (od 749 dolarů)

  • vlastní výběr procesoru, OS, SSD, paměti či konektivity

Base (od 999 dolarů)

  • Intel Core i5-1135G7
  • 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Wi-Fi 6
  • Windows 10 Home

Performance (od 1399 dolarů)

MMF23

  • Intel Core i7-1165G7
  • 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Wi-Fi 6
  • Windows 10 Home

Professional (od 1999 dolarů)

  • Intel Core i7-1185G7
  • 32GB DDR4, 1TB NVMe SSD, Wi-Fi 6 vPro
  • Windows 10 Pro

zdroj: Framework

Byl pro vás článek přínosný?