Hlavní navigace

Monitory používající DisplayPort 1.3 budou už letos, Samsung je chystá na léto

1. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na DisplayPort 1.3 coby novou generaci rozhraní pro připojení monitorů, která umožní pokrok v rozlišení obrazovek (nebo vyšší obnovovací frekvence), čekáme už docela dlouho. Od vydání finální specifikace je to již téměř rok a půl. Letos by se ale nové rozhraní už konečně mělo na trhu objevit. Dokonce již někdy v polovině roku se totiž mají objevit monitory používající DisplayPort 1.3 v nabídce Samsungu.

Nejvíc očekávaným přínosem DP 1.3 jsou asi 4K monitory schopné vysokých snímkových frekvencí. První LCD používající nový DisplayPort budou ovšem o něco skromnější. Má jít o obrazovky s rozlišením 3440 × 1440 a obnovovací frekvencí 144 Hz, kterou se právě už do klasického DP 1.2 nevejdou. Podle webu Overclock3D chystá Samsung takováto LCD v úhlopříčkách 35 a 30 palců a mají mít zakřivené panely s technologií typu VA. Tyto detaily nápadně připomínají panely AU Optronics, o nichž jsme slyšeli zprávy předminulý týden, takže je možné, že Samsung použije právě je.


Zakřivený Samsung S34E790C s rozlišením 3440 × 1440 bodů. Ovšem jen s 60Hz panelem

Podstatná informace je, že uvedení těchto monitorů se údajně chystá už ve druhém či třetím čtvrtletí tohoto roku, tedy již velmi brzy s ohledem na to, že se doposud nedá sehnat grafika, která by DP 1.3 uměla. Varianta s úhlopříčkou 35 palců by údajně měla být vypuštěna již během druhého kvartálu (tedy v dubnu až červnu), třicetipalcový monitor pak v třetím.

 

Podporu DisplayPortu 1.3 zatím přislíbilo AMD pro Radeony s architekturou Polaris založené na 14 či 16nm procesu. Tyto grafiky jsou očekávány spíše až v třetím čtvrtletí, takže minimálně první z monitorů by byl na trhu bez nich. Nicméně je možné, že grafiky Nvidie s architekturou Pascal vyjdou o něco dříve a DisplayPort 1.3 pravděpodobně budou (vzhledem k tomu, že půjde také o nová GPU) podporovat taktéž. Načasování, které pro monitory s DisplayPortem 1.3 Overclock3D uvádí, by teoreticky mohlo být s očekávaným příchodem odpovídajících GPU synchronizováno, ovšem úplně nutné to není. LCD totiž budou fungovat i na DisplayPortu 1.2 nebo HDMI 2.0, jen s nižší frekvencí.

VESA DisplayPort 1.3 VESA DisplayPort 1.3
VESA DisplayPort 1.3

 

Zpráva je každopádně pozitivní v tom, že by se technologie DP 1.3 měla prosazovat rychle, i když samozřejmě zatím nevíme, zda budou podobně agresivně nastupovat i jiné typy panelů než tito „křiváci“ s poměrem 21:9. Hodně vyhlížet budeme už zmíněné 4K panely s vysokou obnovovací frekvencí, ale kromě nich by DisplayPort 1.3 měl umožnit také připojení 5K obrazovek (tj. s rozlišením 5120 × 2880 bodů) po jediném kabelu, zatímco dnešní modely vyžadují dva nezávislé výstupy.

Zdroj: Overclock3D