Hlavní navigace

Mozilla zveřejnila plán, jak bude vyvíjet Firefox do konce roku 2016

19. 7. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Článek původně vyšel na webu Mozilla.cz, autorem je Michal Stanke. V souladu s požadavky ho zveřejňujeme pod licencí CC BY-SA.

Asa Dotzler minulý týden aktualizoval plán na Mozilla Wiki pro zbytek roku 2016 a začátek roku 2017. Plán je rozčleněn na tři oblasti.

První zmiňuje spolehlivost, použitelnost a ucelenost funkcí. Firefox se měl kromě jiného zaměří právě na tyto oblasti, aby získal zpět část ztracených uživatelů i zaujal nové. Už ve Firefoxu 48 se dočkáme vydání dlouho odkládané architektury Electrolysis. Dostupná pro všechny uživatele, včetně těch s nainstalovanými doplňky, bude ve verzi 53 (duben 2017).

V podobném časovém horizontu Firefox odstraní podporu zásuvných modulů (NPAPI) zatím vyjma Flashe. V uživatelském rozhraní ale budou nejvýraznější novinkou lépe viditelné synchronizované panely a rozhraní kontrolního centra pro přehled oprávnění webových stránek a jejich zabezpečení.

Strategie Firefoxu do konce roku 2016
Strategie Firefoxu do konce roku 2016

Druhou oblastí je přizpůsobitelnost, hlavně doplňky. Nejbližší verze 48 bude obsahovat dostatečnou porci implementovaných Web Extensions API na to, aby ve Firefoxu fungovala asi třetina všech doplňků pro Google Chrome. A pokud se autor některého doplňku zatím nerozhodne jej pro Firefox vydat, můžete si jej zkusit konvertovat a nainstalovat sami. Dojde i na definitivní zavedení podepisování doplňků. Mozilla se také zaměří na větší viditelnost doplňků pro uživatele a jejich následnou jednodušší instalaci.

 

Třetí oblast nazvaná „Context Graph“ zahrnuje Activity Stream jako náhradu nového panelu a také prototypy mobilních aplikací. Ještě uvidíme, jak přesně bude Activity Stream vypadat, nebo jaké aplikace Mozilla ukáže. Zatím jsou data vydání v obou případech nejasná.