Hlavní navigace

Mp3tag: udělejte si pořádek v hudební sbírce

3. 3. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Trocha teorie...

Zvukový formát MPEG1 Audio Layer-3, který většina z nás zná spíše jako MP3, je nesporně nejoblíbenějším formátem v segmentu digitálního audia. MP3 představuje kompromis mezi kvalitou zvuku a množstvím dat – používá ztrátovou kompresi, dovolující snížit velikost souborů na pevném disku, zatímco zvuk je poměrně kvalitní reprodukcí originálu.

Jen pro představu, kolik se toho ztratí při kompresi do MP3: typický datový tok pro tento formát se pohybuje mezi 128 – 320 kb/s (tj. počet bitů zakódovaných dat, které jsou nutné k reprezentaci každé vteřiny zvuku). Nekomprimovaný zvukový soubor uložený na kompaktním disku je zakódován v 1411,2 kb/s. Vidíte ten rozdíl? Ten znamená, že nekomprimovaný zvukový soubor na CD zahrnuje širší škálu zvuků. MP3 tedy odstraňuje a likviduje některé části zvuku, jejichž absenci většinou na průměrné aparatuře, jako jsou třeba přenosné přehrávače či mobilní telefony, nezaznamenáme. Krátký teoretický úvod tak můžeme shrnout konstatováním, že formát MP3 vyhovuje potřebám většiny z nás.

Co jsou ID3 tagy?

Patrně jste si při přehrávání písniček všimli, že některé přehrávače zobrazují kromě názvu souborů také doplňkové informace – třeba název alba, rok vydání, hudební styl, případně dokonce podle stylu automaticky nastavují ekvalizér. Tyto informace jsou uloženy přímo v samotných souborech a jde o tzv. „ID3“ značky. To jsou metadata dovolující zapsat do zvukového souboru skutečný název skladby, jméno autora/interpreta, název alba, rok vydání, styl, jméno skladatele, odkaz na webové stránky interpreta nebo přidat komentář. Editaci ID3 tagů nativně podporují i některé přehrávače – například ve Winampu ji najdete pod klávesovou zkratkou Alt+3.

Jestliže ale vaše hudební sbírka čítá stovky či tisíce skladeb, budete k udržení pořádku potřebovat profesionální editor.

Mp3tag: Konec chaosu

Dnes bude řeč o aplikaci Mp3tag , která je k dispozici jako freeware a je dílem německého programátora Floriana Heidenreicha. Jak se dá tušit ze samotného názvu Mp3tag, jedná se o editor značek, který mění a/nebo doplňuje metadata zvukových souborů. Umí tedy změnit název skladby, interpreta, přidat komentáře, název alba atd., a to tak, jak chcete, aby se zobrazovaly ve vašem hudebním přehrávači.

Stranou nesmíme nechat ani fakt, že Mp3tag podporuje všechny myslitelné druhy zvukových souborů, tedy nikoli jen MP3. S tímto programem můžete změnit textové informace v souborech .ogg, .aac, .ape, .apl, .asf, .flac, .mp+, .mp1, .mp2, .mp3, .mp4, .m4a, .m4b, .mpc, .ogg, .ofr, .ofs, .spx, .tta, .wma, a .wmv.

Instalace

Z oficiálního webu si stáhněte ani ne 2,5 MB velký soubor.

Hned ve druhém kroku instalace je nabídnuta volba jazykové mutace instalačního programu. V dlouhém seznamu nechybí čeština nebo slovenština.

Pak už se vás ujme průvodce instalací, který vás hne dv úvodu upozorní na vhodnost ukončení všech ostatních aplikací. Pokračujte tlačítkem Další.

Následuje souhlas s licenčním ujednáním. Autor v něm povoluje soukromé i komerční použití (nikoli ale prodej) své aplikace, tradičně se zříká zodpovědnosti za případné chyby, a dovoluje distribuovat Mp3tag skrze nekomerční kanály. Nezbývá než stisknout tlačítko Souhlasím.

V dalším kroku si můžete zvolit, jakým způsobem má být aplikace nainstalována, konkrétně kam mají být umístěni zástupci či zda se má integrovat do Průzkumníka, aby byly její funkce dostupné před kontextovou nabídku. Po aktivaci předvoleb dle vlastního uvážení pokračujte dál tlačítkem Další.

Poté vyberete složku, do které bude program nainstalován. Jestliže nesouhlasíte s výchozím nastavením, nic vám nebrání zvolit jiné umístění přes tlačítko Procházet. Svou volbu potvrďte klpenutím na Další.

Posledním krokem před zahájením instalace je volba složky v menu Start, kam budou umístěni zástupci pro spuštění aplikace, vyvolání nápovědy, odinstalaci a další. Kopírování souborů a provedení všech nezbytných nastavení spustíte tlačítkem Instalovat.

O úspěšném dokončení instalace budete informování dvěma dialogy.

Mp3tag v praxi

Zástupce pro spuštění programu najdete, pokud jste to během instalace nezměnili, v nabídce Start → Programy → Mp3tag. Rozhraní je velmi jednoduché a nevyžaduje žádné znalosti o zvukových souborech, byť na první pohled může vypadat trochu komplikovaně, protože má v nástrojové liště mnoho tlačítek. Ta slouží k urychlení práce, veškeré funkce lze najít také v košaté hlavní nabídce. Jak můžete vidět na obrázku níže, česky komunikuje nejen průvodce instalací, kompletně lokalizován je také samotný program, což usnadňuje již tak poměrně intuitivní ovládání.

Jako první tedy patrně vyberete složku, v níž máte uloženou svou hudební sbírku. To provedete buď tlačítkem Změnit složku v nástrojové liště, nebo v nabídce Soubor → Změnit složku.

Všechny hudební soubory ve složce se načtou jako seznam, ve kterém na první pohled uvidíte, kde chybí jaké ID3 informace.

Editovat můžete každý soubor zvlášť. V takovém případě ho nejprve označíte v pravé části okna, poté vlevo vyplníte požadované údaje. Práci usnadňuje možnost změny ID3 značek u více souborů najednou, takže pokud například máte sto písniček od jednoho interpreta, nemusíte ho zadávat u každé zvlášť. Podobně v případě skladeb z jednoho alba stačí vybrat všechny soubory a zapsat pouze jednou název alba.

Provedené změny se do souborů nezapisují hned, ale až po stisku tlačítka Uložení tagu, nebo přes nabídku Soubor → Uložit tag.

Mp3tag také umí automaticky vytvářet seznamy, pojmenovat a uložit je do složky podle vašeho výběru. Uložený soubor je ve standardním formátu M3U, se kterým si poradí většina přehrávačů. Tuto možnost najdete v nabídce Soubor → Playlist (všechny/vybrané soubory).

Pořádek v hudební sbírce můžete udržet přejmenováním souborů podle informací z ID3. To, v jakém formátu bude výsledný název souboru, záleží jen na vás. Výchozí nastavení, kdy je jako první jméno interpreta, za kterým následuje název alba, pořadové číslo skladby a její název, můžete změnit na jakýkoli jiný systém. Doporučujeme ale pročíst nápovědu, abyste znali význam všech značek a konvencí. Zde jsou značky, které byste mohli potřebovat nejčastěji:

  • %album% – název alba
  • %artist% – jméno interpreta
  • %comment% – komentář
  • %genre% – hudební žánr
  • %title% – název skladby
  • %track% – číslo skladby (pořadí na albu)
  • %_total% – celkový počet skladeb na daném albu
  • %year% – rok vydání

K převodům z ID3 na název souboru a opačně slouží menu Převedení a sada ikonek Tag → Název souboru/Název souboru → tag. Pokud potřebujete přejmenovat více souborů najednou (a chcete mít v pojmenování nějaký řád), pak je Mp3tag rozhodně dobrou volbou.

Velmi příjemnou vlastností programu je podpora vyhledávání v online databázích, z nichž umí zjistit všechny potřebné informace k vybranému albu. Tuto možnost najdete v nabídce Zdroje tagů. K dispozici jsou databáze freedb, americký a německý Amazon, discogs a MusicBrainz. Pokud skladba či album bude nalezeno, nebudete muset zadávat jednotlivé ID3 položky ručně, ale jednoduše si je stáhnete z Internetu. Snazší už to skutečně být nemůže!

KL hlasovani

Můžeme konstatovat, že Mp3tag je výborná aplikace, nabízející snadné použití a velké množství funkcí zdarma. Podporuje mnoho audio formátů, umožňuje importovat informace z online databází, provádět hromadné přejmenování a editaci ID3 značek. Jedinou chybičkou na kráse je tak fakt, že neobsahuje vlastní přehrávač.

Byl pro vás článek přínosný?