Hlavní navigace

MSI GT70: první zástupce nové generace herních mašin (první pohled)

19. 4. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Řada GT od MSI vždy označovala nejsilnější herní stroje značky a nyní tomu není jinak – ostatně informace o řadě už možná znáte z našeho nedávného shrnujícího článku. GT70 je tedy novinkou, která se zatím ani neprodává – a ještě nějakou dobu nebude, protože využívá procesory architektury Ivy Bridge od Intelu, které se na trh dostanou nejdříve až koncem dubna.

MSI GT70

Nám se dostal do rukou předprodukční kus. Většinu vlastností má společnou s tím, co se u nás bude prodávat, odlišuje se v detailech, jako je kapacita osazených pevných disků či anglický systém. Protože to není finální produkt, budeme v připravované recenzi trochu benevolentnější co se týče zpracování – ale popravdě řečeno se zdá, že to nebude ani přiliš potřeba, i náš vzorek na tom je docela dobře.

Domácí diskotéka

GT70 se drží tradice designu herních notebooků: s ničím jiným si jej nespletete. Design se od minulé generace (GT783) příliš neliší, notebook se vyznačuje zkosenými hranami, matnými povrchy a zpracován je z plastu, ze kterého je spodek základny a vnitřek víka (rámeček displeje) a broušeného hliníku, který pokrývá většinu horní strany základny a vnější stranu víka. Design doplňuje podsvícení klávesnice s konfigurovatelnou barevností, několika světelnými efekty (vlnění, "dýchání", atd.) a sada dotykových tlačítek nad klávesnicí, která ovládají některé funkce. Většina notebooku je černá, diody jsou červené a rozměřné mřížky reproduktorů jsou ve stříbrné barvě, a to včetně jedné na spodní straně, která patří subwooferu, který tak rezonuje se stolem.

Rozložení klávesnice a touchpad

Jak už naznačuje zmínka o subwooferu, multimediální výbava je silně nadprůměrná. Zvuk notebooku je výborný a díky basovému reproduktoru, který správně směřuje dolů, zní i hudba velmi přijatelně, pokud nejste vyslovený audiofil. Zvukový zážitek navíc podporuje i čtveřice pozlacených audio jacků na konci, díky které můžete k notebooku připojit i klasickou velkou reprosestavu v konfiguraci až 5.1 pro opravdu parádní nejen herní zážitek. A nebo kvalitní sluchátka, kterým popravdě asi dá přednost většina uživatelů.

Podsvícení klávesnice
Podsvícení klávesnice

Displej působí také velmi dobrýžm dojmem – rozlišení Full HD (1920 × 1080 px) je na sedmnáctipalcové úhlopříčce velmi jemné, ale zase ne tak moc, jako na patnácti či méně palcích. Může tudíž vyhovovat i uživatelům s horším zrakem, kterým menší displeje s vysokým rozlišením působí problémy. Povrchová úprava displeje je matná a velice povedená: odlesky potlačuje skvěle, ale přitom neruší a nezaznamenali jsme žádné viditelné zhoršení kontrastu či barevného podání oproti lesklému displeji. Zatím jsme ale neměřili nijak důkladně, takže si na finální verdikt počkejte do recenze.

 

Klávesnice je u herního notebooku dost důležitá a tady je (jak je u MSI příjemným zvykem) od SteelSeries, firmy, která jinak vyrábí externí hráčské klávesnice a má v oboru dost zkušeností. Co se kláves samotných týče, je povedená a hraje se na ní prostě perfektně, je vidět, že spolupráce MSI se specialisty nese své ovoce; u rozložení budeme v recenzi mít pár výtek, ale nijak zásadních. Touchpad je u herní mašiny spíše do počtu, protože si k ní stejně každý rozumný uživatel hned pořídí pořádnou externí myš; je ale pohodlný, poměrně rozměrný a jasně oddělený, takže jej i tak chválíme. Jen jeho tlačítka by mohla být tišší.

Držte si klobouky

Výkon GT70 je na výborné úrovni. Nejedná se o naprostý highend jako třeba Goldmax Panther 4.0, nemá dvojici grafik ve SLI/CrossFire, nemá ani nenažraný desktopový procesor, ani 64 GB paměti; za to však má dva disky v konfiguraci RAID0, což mu i bez SSD propůjčuje hodně slušnou rychlost. Procesor, grafika a paměti se samozřejmě také nenechávají zahanbit, přítomné je čtyřjádro Ivy Bridge, o kterém vám ale zatím příliš říci nemůžeme, grafika Nvidia GeForce GTX 670M se 3 GB paměti GDDR5, 192bitovou sběrnicí, 336 CUDA jádry a frekvencemi 594 MHz na jádru, 1190 MHz u shaderů a 1495 MHz na pamětech. Nechybí i funkce automatického přetaktování (Turbo), aktivovaná pouhým dotykem jednoho z tlačítek na klávesnicí, která zvedne takt jádra grafiky na 620 MHz a přidá nějaké to procento výkonu navíc. Grafika nepatří do nové generace Nvidií s jádrem Kepler, jedná se o přeznačenou GTX 570M; to ale neznamená, že by nebyla silná. Pokud by výrobce čekal na silné Keplery (GTX 660M), na nové herní mašiny bychom si pěkně dlouho počkali.

Spodní strana – hromada konektorů a chlazení
Masivní napájecí adaptér
Štítek napájecího adaptéru

Silné komponenty si samozřejmě žádají pořádnou dávku energie a neberou ji zrovna z Tatranek, takže je k notebooku dodáván masivní napájecí adaptér (je dlouhý 17 cm a váží snad půl kila) s maximálním výkonem 180 W. Není to tak moc, jako u opravdu nejsilnějších herních superstrojů a vítr v peněžence kvůli účtu za elektřinu vás nečeká, ale málo to taky zrovna není.

V recenzi hardware pořádně otestujeme a potrápíme, podíváme se detailně i na teploty a spotřebu v různých režimech. MSI na teploty myslelo a chlazení alespoň zatím vypadá slušně, je na něj díky rozměrům základny dost místa a tak ani nemusí být příliš hlučné. Pokud vám ale nevadí řev jako u startující rakety a chcete teploty srazit skutečně na minimum i v zátěži, můžete stisknout další z dotykových tlačítek, které rozjede ventilátory snad na 105 %. Z notebooku se pak začne ozývat neuvěřitelný hukot, ale teploty sletí krásně dolů.

Recenzi můžete očekávat během příštího týdne.