Hlavní navigace

MSI GT70: všestranně brutální výkon s duhovou klávesnicí (recenze)

10. 6. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Design, zpracování a specifikace

Test herního výkonu MSI GT70 jsme vám přinesli minulý týden. Grafická karta GeForce GTX 780M ve spojení s procesorem Core i7-4930MX ukázala, že jde o nejvýkonnější notebookovou konfiguraci, jakou můžete na hry mít, pokud nepočítáte s osazením dvou grafik. Dnes se na celý přístroj podíváme trochu obecněji.

MSI GT70
MSI GT70

Design

MSI GT70 nepatří k nejokázalejším herním kreacím, ale určitě je zajímavější než například notebooky Goldmax. Kompromis mezi šílenými barvami nablýskaných plastů a kvalitou/funkčností zpracování tady vidím jako ideální cestu. GT70 je v nové verzi prakticky stejný jako v té starší, vyměnily se jen vnitřní komponenty. To znamená mírně zaoblený design robustního tvaru možná připomínajícího kapotu auta v kompletně matném, černém provedení, včetně matného displeje. Otisky prstů tak nenecháte nikde.

K rozjásání tu je klávesnice, která může zářit ve třech oblastech spoustou barev, případně decentní červené proužky na základně i na touchpadu, podsvícené logo na víku nebo stříbrný obklad webkamery.

MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70

Zpracování

Kovové pláty jsou zde spojeny velkými plastovými díly, a celkově je notebook robustní nejen designem, ale i provedením. I přes svou velmi vysokou hmotnost (3,9 kg) jej můžete zvednout za roh a neohne se, i displej celkem drží, a to i v krutu. Opěrky jsou jako z kamene, i když klávesnice na plastové podložce trochu pruží a prohýbá se. Více v kapitole o klávesnici samotné.

Klouby víka drží ve své pozici bez klepání, notebook můžete otevřít i jednou rukou a to až na velmi slušných 150 °.

Specifikace

MSI GT70
Cena vč. DPH jde o Engineering Sample, jinak kolem 37 914-63 699 Kč
Zapůjčil MSI
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4930MX (Haswell)
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 3,0 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,9 GHz
Operační paměť 16 GB (2× 8 GB DDR3L 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 384 + 750 GB
Úložiště (typ, rychlost) 3× 128GB SSD v RAID0
750GB 7200ot./min disk
Optická mechanika BD-RE
Displej 17,3", 1920 × 1080 px, matný, TN
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 780M 4GB GDDR5
Intel HD Graphics 4600
(přepínatelné – Nvidia Optimus)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, VGA (D-Sub), mini-DisplayPort
Porty (s výjimkou USB) 4× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 3
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 428 × 288 × 55 mm
Hmotnost 3,9 kg
Baterie 87 Wh, devítičlánková
Napájecí adaptér 180 W
Software
Operační systém Windows 8 Pro (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Po levé straně najdete napřed výdech chlazení (který se bude projevovat opravdu důrazně), celkem tři porty USB 3.0, čtečku SD karet a čtyři 3,5mm jacky pro připojení 7.1 reproduktorů. Přední strana je prázdná, jen na čele pod touchpadem najdete pět výrazných oranžových kontrolek.

Pravá strana obsahuje dva porty USB 2.0 a Blu-ray vypalovačku a vzadu je otvor pro zámek, zdířka pro konektor napájecího adaptéru, síťový port RJ-45 a konektory D-Sub (VGA), mini-DisplayPort a HDMI pro připojení externích displejů.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n (2,4 i 5 GHz), a to prémiovou síťovku Killer Wireless-N 1202 a Bluetooth 4.0 + HS značky Qualcomm Atheros, model AR3012. Drátová síťovka je opět něco extra – gigabitový Ethernet tu zprostředkovává Killer e2200.

MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70

Klávesnice

Klávesnici pro herní notebooky MSI vyrábí SteelSeries. Jak jsem zmínil i v nadpisu, je podsvícená, a podsvícení je rozděleno do tří oblastí, každé z nich potom můžete vybrat takřka libovolnou barvu (viz screenshot). Zajímavě má linky s podsvícením i mezerník.

MSI GT70 – screenshoty
MSI GT70 – screenshoty

Klávesy jsou jemně matné, černé s průsvitnými bílými popisky a hranaté. Jejich stisk je relativně měkký, na notebook trochu hlubší a tichý, a to i při rychlejším psaní. Podložka klávesnice trochu pruží, nejde o nic hrozného, ale je to znát.

Z každé strany je klávesnice asi o 4 cm odsazená od krajů. Blok šipek nijak extra dobře nenahmatáte, mezi numerickým blokem a zbytkem kláves je sice výraznější mezera a kurzorové klávesy jsou na pomezí, ale to je tak vše. Klávesy Home a End jsou přístupné pouze přes Fn a klávesa Win  je netradičně na pravé straně, kde chybí kontextová klávesa.

 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70

Nad klávesnicí máte řadu senzorických multimediálních kláves, bohužel na našem ES kusu nebyly všechny softwarové nástroje plně funkční.

Touchpad

Touchpadem jsem příliš nadšen nebyl. Jeho lichoběžníkový tvar s červenou linkou je sice pěkný, ale jinak mě moc neoslovil. Na takto velký notebook byl malý, popravdě velmi malý, poněvadž ne celá plocha zapuštěná dolů je dotyková - ta je odsazená asi 5 mm od každé strany a tvoří trochu méně zkosený lichoběžník. Dost často se ztratíte v záplavě gest a vytahování nabídek, případně scrollování na malém touchpadu a zjistíte, že vše jezdí jinak, než chcete. Povrch je ale jinak celkem slušný, přesný a prst se na něj nelepí. Je tu také tlačítko pro vypnutí touchpadu. Jen toho prostoru není moc.

Tlačítka jsou navíc dost hlasitá cvakadla. Touchpad je zkrátka slabší stránkou notebooku.

Displej

Displej byl výborný. Použitý LCD panel podsvícený LED diodami má na úhlopříčce 17,3" rozlišení 1920 × 1080 px, Full HD. Povrchová úprava je matná, a matrice displeje je sice typu TN, ale šlo o jeden z nejlepších TN panelů, jaké jsem kdy viděl. Pozorovací úhly byly perfektní, jedinou výraznou deformaci barev jste mohli vidět pod velmi ostrým úhlem zespodu. Barvy byly relativně přesné, i když odchylky tu byly. A nejvíce mě překvapila opravdu nádherná černá, ani při maximálním podsvícení jsem nenaměřil světelnost černé nad 0,40 cd/m2. Když mluvíme o podsvícení, to jde regulovat prakticky od nuly až k necelým 300 cd/m2, což v kombinaci s matným povrchem znamená dobrou čitelnost i na slunci.

MSI GT70 – screenshoty

Svítivost:  1-282 cd/m2
Kontrast: ~1:700

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon, AS SSD, CrystalDiskMark, HD Tune

Hardware

O hardwaru toho padlo mnoho už v předchozím článku, přesto ale rekapitulaci. Procesorem je tu Intel Core i7-4930MX, čtyřjádro (virtuální osmijádro) na velmi vysokých 3,0-3,9 GHz. Architekturou je novinka Haswell, což znamená podle testů kolegů z ExtraHardware v širokém průměru necelých 10 % výkonu na stejném taktu oproti Ivy Bridge. Extrémní procesor musí mít i extrémní cenu a spotřebu – prodává se za 1096 USD (při odběru 1000 ks přímo od Intelu), v přepočtu tedy přes 22 tis. Kč + marže jen za tento čip. TDP činí na notebook neskutečných 57 W.

MSI GT70 – screenshoty

V procesoru je kromě čipsetu integrovaná i grafická karta, Intel HD Graphics 4600. Ta bohužel při 3D zátěži padala a celý počítač zamrzal, proto se mi nepovedlo provést řadu testů, přesně řečeno žádné testy integrované grafiky a PCMarky, kde mi nešlo vynutit použití výkonné grafiky.

...kterou je tu Nvidia GeForce GTX 780M, nejvýkonnější jednočipové řešení dnešního trhu. 28nm jádro GK104 je zde plně aktivované (stejně jako v GeForce GTX 680 nebo GTX 770 z desktopových PC), což znamená 1536 CUDA jader. Vysoké dynamické takty včetně bonusu z GPU Boostu 2.0 jdou zde ruku v ruce s vysokou propustností pamětí, těch jsou tu
4 GB typu GDDR5 taktovaných na 5 GHz efektivně  na 256bitové sběrnici.

MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70

Procesoru a integrované grafice jsou tu k dispozici čtyři sloty pro paměti DDR3. V naší konfiguraci byly osazené dva, v každém byla jedna 8GB paměť typu DDR3L (nižší napětí 1,35 V oproti 1,5 V u DDR3 – nižší spotřeba). Celkem tedy
16 GB pamětí na 1600 MHz efektivně ve dvoukanálovém zapojení.

MSI GT70 – screenshoty

Výrobci herních notebooků, zvláště potom MSI, chápou, že výkonný procesor a grafická karta nestačí, pokud jsou doplněny klasickým diskem. Máte tu tak velmi drahé a velmi rychlé řešení. Na jedné kartě najdete tři sloty mSATA 6Gb/s a v nich tři 128GB SSD od Sandisku zkombinované do pole RAID0. Celková kapacita je tedy 384 GB a rychlost se díky paralelnímu přístupu zvyšuje. Ve 2,5" pozici najdete potom 750GB disk, Western Digital Scorpio Black s rychlostí 7200 ot./min a 16 MB cache.

Výkon

Myslím, že není potřeba podávat tentokrát nějaké slovní hodnocení. Notebook má nejrychlejší mobilní procesor a nejrychlejší mobilní grafickou kartu na trhu, k tomu obří kapacitu rychlých pamětí a špičkově řešené úložiště, trojice SSD opravdu podává výtečný výkon.

MSI GT70 – screenshoty

Některé nástroje jako PCMarky nejsou schopny výkon SSD náležitě ocenit, nicméně se opravdu jedná o rychlost jako blesk – počítač málokdy na něco čeká.

Pojďme se podívat na výkon v grafickém ztvárnění:

Cinebench R11.5, x264 Benchmark HD 3.0, x264 Benchmark FHD

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Cinebench R11.5 prověří výkon procesoru pro rendering náročných grafických scén. Měří se výkon jednoho jádra (vlákna) a celého procesoru.

x264 BenchMark HD ve starší verzi 3.0  testuje výkon procesoru při převádení 720p videoklipu při použití kodeku H.264.

x264 BenchMark FHD testuje výkon procesoru při převádení 1080p videoklipu při použití kodeku H.264.

PCMark Vantage, PCMark 7, PCMark 8

PCMark Vantage a PCMark 7 jsou relativně podobné nástroje od Futuremarku měřící komplexní výkon počítače z několika aspektů. Výsledkem je řada bodových hodnocení. My zaznamenáváme celkové skóre a také body získané úložištěm.

Bohužel, základní sadu PCMarku 7 se mi nepodařilo otestovat.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Zatím neuvádím grafy, mám k dispozici jen výsledky několika málo notebooků.

MSI GT70 – screenshoty
PCMark 8 – Home

MSI GT70 – screenshoty
PCMark 8 – Storage

MSI GT70 – screenshoty
PCMark 8 – Work

 

3DMark Vantage

3DMark Vantage

3DMark Vantage z roku 2008 na rozdíl od staršího 3DMarku 06 umí reflektovat skutečný výkon celkem realisticky, použitým API je hlavně DirectX 10, Shader Model 4.0. Podporována je i technologie PhysX, kterou ovládají všechny GeForce od řady 8000, a která u starších verzí přinese extrémní nárůst CPU Score. Test fyziky je totiž míněn jako test procesoru, u GeForce výpočty ale akceleruje grafika. Do celkového průměru jsem proto počítal pouze GPU Score, nikoli celkové body, které jsou výrazně ovlivněny právě proprietární akcelerací PhysX.

Používám základní nastavení v profilu Performance (výsledek tedy odpovídá skóre Pxxxxx), rozlišení 1280 × 1024 px.

Nvidia GeForce GTX 780M
3DMark Vantage

Jako u takřka všech testů, GeForce GTX 780M zde od předchozí generace obrací výsledek boje AMD vs. Nvidia silně ve svůj prospěch.

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Nvidia GeForce GTX 780M
3DMark 11

Stejná situace, GTX 680M

3DMark

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony.

Nvidia GeForce GTX 780M
3DMark: Ice Storm

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows.

Nvidia GeForce GTX 780M
3DMark: Cloud Gate

 

3DMark: Fire Strike

Skutečným nástupcem 3DMarku 11 je ale Fire Strike, nabitý nejnovějšími technologiemi a skutečně pekelně náročný.

Nvidia GeForce GTX 780M
3DMark: Fire Strike

Výsledky jsou velmi úzké a nevypovídající, zatím z nich proto nemám co vyvodit. Je jen zajímavé vidět, že 3DMark na rozdíl od starších verzí benchmarku škáluje výkon o hodně prudčeji.

Aliens vs. Predator, Battlefield 3

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

Aliens vs. Predator je v naší metodice nový, máme tu tedy jediný výsledek, který s příštím testem highendové grafiky doplníme a srovnáme. Momentálně můžete na srovnání mrknout třeba do recenze GeForce GTX 780 na ExtraHardware.

Nvidia GeForce GTX 780M
Aliens vs. Predator

Battlefield 3

Oblíbený Battlefield 3 (DirectX 11) se testuje docela obtížně, FPS jsem měřil Frapsem a testovací běh provedl ručně. Stejně jako Adam Vágner na ExtraHardware jsem měřil první misi (nepočítám tutorial v metru). Benchmark zapínám při prvním slovu v transportéru, po vystoupení počkám, až se objeví za vojáky nápis Follow a jdu rovně po ulici až k vojákovi šacujícímu civilistu. U něj se otočím o 90 ° doprava, jdu k briefingu s poručíkem, obejdu stůl s mapou, zadívám se zpět na ulici, ze které jsem přišel a počkám, než briefing skončí, potom benchmark vypínám. To vše trvá téměř přesně 119-120 s.

Nastavení jako vždy - maximální hodnoty, rozlišení 1920 × 1080 px, 4× MSAA.

Rozdíl mezi GeForce GTX 780M a GTX 680M je zde značný, a GTX 780M je opět nejvýkonnější grafickou kartou na trhu, i když hra obecně svědčí mnohem víc AMD.

Minimální fps:

 • GeForce GTX 780M + Core i7-4930MX: 35 fps
 • SLI 2× GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 18 fps
 • GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 12 fps
 • CrossFireX 2× Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 69 fps
 • SLI 2× GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 50 fps
 • Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 34 fps
 • GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 26 fps
 • GeForce GTX 580M + Core i7-2760QM: 18 fps
 • Radeon HD 6990M + Core i7-2760QM: 17 fps

Crysis 2, Far Cry 2

Crysis 2

CryEngine 3 s DirectX 11 je občas kritizován za přehnanou teselaci, jde ale o relativně populární a náročnou hru, která očividně nijak moc nediskriminuje ani jednu značku, alespoň, co se grafiky týče. Používal jsem Adrenaline Benchmark.

Jako vždy, testoval jsem v 1920 × 1080 px, 4× MSAA a maximálních detailech (Ultra a jednotlivě nastavená maxima), testovací sekvenci Central Park a průměr ze dvou průchodů.

Minimální fps:

 • GeForce GTX 780M + Core i7-4930MX: 16,8 fps
 • SLI 2× GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 7,9 fps
 • GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 5,2 fps
 • CrossFireX 2× Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 20,8 fps
 • SLI 2× GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 17,4 fps
 • Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 18,1 fps
 • GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 13,3 fps
 • GeForce GTX 580M + Core i7-2760QM: 3,8 fps
 • Radeon HD 6990M + Core i7-2760QM: 5,0 fps

Far Cry 2

Far Cry 2 s enginem Dunia na DirectX 10 je starší hrou, v dnešním testu je už pouze ze setrvačnosti. Používal jsem Far Cry 2 Benchmark Tool.

V benchmarku jsem nastavil Ranch Small, 1920 × 1080 px, 4× MSAA, maximální (Ultra) detaily a zapisoval jsem průměr ze dvou průchodů.

Mafia II, Metro: Last Light

Mafia II

Nejen v ČR populární druhý díl Mafie sice staví na DirectX 9.0c, ale i přesto je docela náročný. Navíc je tu podporovaný fyzikální model APEX, který GeForce umí akcelerovat přes PhysX. Do celkového hodnocení jsem počítal pouze výsledky s vypnutým APEXem (první graf).

Rozlišení 1920 × 1080 px, 2× SSAA (zapnutý anti-aliasing ve hře), maximální detaily a APEX vypnuto, resp. na střední hodnotu. Měřil jsem v demoverzi vestavěným benchmarkem, zapisoval jsem druhý průchod.

Ja je vidět, fyzikální model APEX s celou situací značně zamíchá. Pokud ale nechátě GeForce počítat fyziku, výkon vám zůstane poměrně slušný.

Metro: Last Light

Nové Metro: Last Light vypadá na maximální detaily s nejvyšší úrovní teselace opravdu dobře, ale co se požadavků na výkon grafické karty týče, je to opravdu zabiják. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku z originální hry, v rozlišení 1920 × 1080 px, quality very high, tesselation very high, SSAA 4×, AF 16×. Ve druhém testu jsem zatrhl i položku Advanced PhysX.

Metro je zde opět pouze informativně, do průměru jej nemám jak započítat, budu si muset počkat na více nového hardwaru na trhu.

Nvidia GeForce GTX 780M
Metro: Last Light

Nvidia GeForce GTX 780M

Metro: Last Light, Advanced PhysX

Na Radeonu by mělo zapnutí PhysX efektů dopad mnohem radikálnější, tady ale můžeme říct, že když ten či onen detail o něco snížíte, můžete hrát i s PhysX, a to je u takto náročné hry co říct.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, World in Conflict

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Nejnovější verzi populární hry nabité moderními technologiemi testuji v samostatném benchmarku.

V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting na DX11. V Advanced Options zatrhávám DirectX 10.1.  Dále 4× MSAA navíc s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zapnutou teselací i CHS (Contact hardening shadows). Jinými slovy maximální detaily v 1920 × 1080 px s 4× MSAA.

Zapisuji průměr čtyř různých průchodů.

Nvidia GeForce GTX 780M

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

World in Conflict

World in Conflict s API DirectX 10 (možno i DirectX 9.0c) už je taky docela stařečkem, ovšem relativně náročným na procesor i grafickou kartu. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku.

Nastavil jsem detaily very high, anizotropní filtrování jsem zvedl na 16× a měřil jsem v rozlišení 1920 × 1080 px s 4× MSAA.

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Výdrž byla očekávatelná, necelé 3,5 h, kdybyste víc ztmavili displej a vypnuli Wi-Fi, možná byste se dostali ke čtyřem. I přes přepínatelné grafiky a teoreticky úsporný Haswell jde o veliký 17,3" notebook s Full HD displejem a naprosto špičkovým hardwarem, takže i devítičlánkový akumulátor s kapacitou 86 Wh (opotřebovanou na 82 Wh) byl vyčerpán celkem rychle.

 • Web (ExtraNotebook.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas): 3:22 h
 • Film (smyčka 720p Pulp Fiction v Media Player Classic, hlasitost 20 %, Wi-Fi, poloviční jas): 3:21 h

Na spotřebě se možná podepsal i ventilátor, který běžel neustále. Notebook byl velmi hlučný. V klidu byl jasně slyšet a nechtěl bych vedle něj spát, a v zátěži šlo o takovou helikoptéru, že jsem se bál, abych nebudil lidi v ostatních bytech. To je ostatně daň za procesor s TDP 57 W a jiný extrémní hardware.

V klidu se teploty pohybovaly na celkem příjemných hodnotách, v zátěži se ale procesor skutečně rozjel na kýžených 57 W a čtyřjádro na 3,9 GHz zkrátka uchladíte těžko. jakmile teplota skokem vyletěla na 95 °C, zabral ventilátor a za cenu obrovského hluku klesly teploty CPU na nějakých 85-88 °C. Kupodivu byly problémy hlavně s procesorem, při herní zátěži grafiky ventilátor často tolik nehlučel, spíše chlazení CPU je problémové. Na povrch šasi se navíc vysoké teploty příliš nedostaly ani po několikaminutové silné zátěži.

MSI GT70 – screenshoty
Teploty v klidu

MSI GT70 – screenshoty

Teploty v zátěži procesoru

Zvuk

Ani reproduktory notebook nezahanbují. Jsou zde v konfiguraci 2.1, tedy i s malým subwooferem, od firmy Dynaudio. Subwoofer sice pochopitelně kvůli své velikosti nezvládá žádné nízké basy, jinak jsou ale reproduktory velmi kvalitní a podávají slušné středy, výšky i vyšší oblast basů. Z robustního šasi vibrace cítíte. Hlasitost je také docela slušná, a je volena tak, aby ani na 100 % nezněl zvuk plechově, což je rozhodně fajn.

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8 Pro v 64-bitové verzi. K němu řada předinstalovaného softwaru, včetně otravného antiviru Norton Internet Security (nezavřitelná okna, co po vás chtějí aktivaci produktu, jsou ne na denním, ale na hodinovém pořádku). Jinak bych ale software spíše nehodnotil, náš kus je přeci jen testovací vzorek s neaktivovaným anglickým OS a ne vše bylo nové nebo stabilní.

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 23 178; Memories: 11 535, TV and Movies: Failed, Gaming: 18 584, Music: 21 611, Communications: 26 205, Productivity: 25 606, HDD: 36 249
PCMark 7 Storage: 5 500, Raw storage: 6 413, zbytek se nepodařilo dokončit
PCMark 8 Home: 4 412; Creative: n/a (nepodařilo se dokončit); Work: 4 982; Storage:
4 942
Windows Experience Index 7,2; CPU: 8,1, RAM: 8,1, 2D: 7,2, 3D: 7,2, HDD: 8,6
Herní testy a benchmarky
3DMark 06 25 198; SM2: 9 561, SM3/HDR: 11 840, CPU: 7 585
3DMark Vantage P27163; GPU: 27 373, CPU: 26 551
3DMark 11 P7651; Graphics: 7 654, Physics: 9 161, Combined: 6 123
3DMark Ice Storm: 102 597, Cloud Gate: 18 930, Fire Strike: 4 718
Aliens vs. Predator (1080p) 44,9 fps
Battlefield 3 (1080p) 44,7 fps
Crysis 2 (1080p) 66,2 fps
Far Cry 2 (1080p) 118,2 fps
Mafia II (1080p) 74,6 fps
Mafia II (1080p, APEX medium) 49,5 fps
Metro: Last Light (1080p) 21,5 fps
Metro: Last Light (1080p, Adv. PhysX) 19,5 fps
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (1080p) 62,1 fps
World in Conflict (1080p) 77 fps
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 7,86 pts., 1CPU: 1,75 pts., OpenGL: 68,07 fps
x264 Benchmark HD 3.0 42,78 fps
x264 Benchmark FHD 23,12 fps
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 827,1 MB/s, 512k: 508,9 MB/s, 4k: 26,07 MB/s, 4k QD32: 502,2 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis) Seq: 881,8 MB/s, 512k: 742,9 MB/s, 4k: 59,75 MB/s, 4k QD32: 423,1 MB/s
HD Tune Pro 5.00 Min: 1222,4 MB/s, Max: 1464,9 MB/s, Avg: 1395,9 MB/s, přístupová doba: 0,114 ms
AS SSD Benchmark 1 865; Read: 828, Write: 628, více ve screenshotu níže
AS SSD Copy Benchmark ISO: 1022,67 MB/s, Program: 276,04 MB/s, Game: 736,90 MB/s
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 3:22 h
Výdrž video (čas) 3:21 h

MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty MSI GT70 – screenshoty

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

MSI GT70 je bezesporu špička. Procesor, grafická karta, rychlost úložiště, kapacita úložiště, paměti – vnitřní hardware je kolem dokola to nejlepší, co v notebooku můžete dnes mít. Potěší, že je navíc vše zabaleno v pěkném robustním šasi s kvalitní klávesnicí SteelSeries včetně tříbarevného podsvícení a i obraz a zvuk jsou na tom moc dobře. Hodnocení 95 % si notebook prostě zaslouží – téměř nic tu nechybí.

MSI GT70
MSI GT70

K tomu samozřejmě patří také extrémní cena, minimálně našeho ES vzorku. Ceny u nás prodávaných konfigurací jsou relativně rozumné, extrémní procesor nebo trojitý RAID z SSD však zmizely. U našeho kusu si musím postěžovat i na opravdu vysoký hluk, ten ovšem k takovému výkonu naprosto patří, 22nm HKMG výrobní proces vás nezachrání, pokud jde o virtuální osmijádro nabité nejmodernějšími technologiemi s taktem téměř olizujícím 4 GHz.V mínusech ani nezmiňuji vysokou hmotnost – včetně adaptéru se notebook vejde pod 5 kg, což je opět rozumný parametr, vzhledem k dosaženému výkonu.

Jediným drobným mínusem, který nemohu nijak zaobalit do extrémních parametrů je špatný touchpad, ten si myslím, že by MSI mohla v příští verzi přepracovat. U takového notebooku bude mít sice každý myš, ale přece.

Plusy / mínusy
nejvýkonnější procesor na trhu extrémní teoretická cena
nejvýkonnější grafická karta na trhu hluk v klidu i v zátěži (bohužel nutný)
tři 128GB SSD v bleskovém poli RAID0 horší touchpad
16 GB rychlé a úsporné RAM DDR3L
pevné matné zpracování
kvalitní matný displej
barevně podsvícená klávesnice
slušný zvuk
Hodnocení: 95 %

MMF24

Specifikace

MSI GT70
Cena vč. DPH jde o Engineering Sample, jinak kolem 37 914-63 699 Kč
Zapůjčil MSI
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4930MX (Haswell)
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 3,0 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,9 GHz
Operační paměť 16 GB (2× 8 GB DDR3L 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 384 + 750 GB
Úložiště (typ, rychlost) 3× 128GB SSD v RAID0
750GB 7200ot./min disk
Optická mechanika BD-RE
Displej 17,3", 1920 × 1080 px, matný, TN
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 780M 4GB GDDR5
Intel HD Graphics 4600
(přepínatelné – Nvidia Optimus)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, VGA (D-Sub), mini-DisplayPort
Porty (s výjimkou USB) 4× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 3
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 428 × 288 × 55 mm
Hmotnost 3,9 kg
Baterie 87 Wh, devítičlánková
Napájecí adaptér 180 W
Software
Operační systém Windows 8 Pro (64-bit)

Galerie fotografií

MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70 MSI GT70

Byl pro vás článek přínosný?