Hlavní navigace

MSI pouští na trh první rozšiřitelné mini PC s deskou Mini-STX: Cubi 2 Plus

24. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Minulý rok Intel představil koncepci malé základní desky s rozměrem zhruba 14 × 14 cm a klasickou paticí pro vyměnitelný desktopový procesor, jakýsi kompromis mezi rozměry minipočítačů typu NUC a formátem Mini-ITX. Tento nový tep desek se letos dostává na trh pod jménem Mini-STX. Jedním z prvních, kdo jej použijí, bude MSI s minipočítači Cubi. Tato firma chystá na bázi Mini-STX model Cubi 2 Plus, který se má co nevidět začít prodávat, v praxi to tedy možná bude první ochutnávka této platformy.

MSI Cubi 2 Plus je počítač s rozměry 15,5 × 14,8 × 5,9 cm, šasi tedy nemá nejmenší, ale stále se dá VESA držákem připevnit za monitor. Hlavní devizou, kterou u něj výrobce proklamuje, je upgradovatelnost, neboť díky standardnímu socketu LGA 1151 lze vedle RAM a disku vyměnit také CPU. Počítač je založen na čipové sadě H170, později má ovšem přijít také verze Cubi 2 Plus vPro s čipsetem Q170 pro firmy (samozřejmě s podporou vPro). Paměť je typu DDR4 (ve dvou slotech SO-DIMM, je možné mít až 32 GB) a jako úložiště může být nainstalováno SSD typu M.2 nebo 2,5" disk. Oboje s rozhraním SATA, verze na bázi Q170 ale bude umět i moduly M.2 běžící přes PCI Express. K tomu je přítomný bezdrátový modul s Wi-Fi 802.11n nebo ac a Bluetoothem.

MSI Cubi 2 Plus
MSI Cubi 2 Plus

MSI bude jako procesory nabízet dvoujádrové Skylaky Core i3-6100T a čtyřjádra Core i5-6500T a i7-6700T. Ve všech případech se jedná o 35W CPU, takže na tuto spotřebu je pravděpodobně dimenzováno chlazení a možná i napájecí kaskáda (počítač také používá 90W externí zdroj, který by u 65W CPU neponechával moc velkou rezervu na zbytek komponent).

Jako externí konektivitu má Cubi 2 Plus celkem pět portů USB – čtyři typu 2.0, z nichž jeden umí rychlé nabíjení, dále dvě USB 3.0 a jedno USB 3.0 s konektorem typu C. Kromě toho je vyveden gigabitový Ethernet, čtečka karet SD, jacky audia a jako výstupy na monitor lze použít HDMI a DisplayPort. Firemní verze s čipsetem Q170 má výstupy rovnou tři (1× DP, 2× HDMI) a navíc sériový port pro připojení různých specializovaných periférií jako jsou tiskárny, čtečky čárových kódů a jiné.

MSI Cubi 2 Plus  MSI Cubi 2 Plus 

MSI Cubi 2 Plus MSI Cubi 2 Plus

 

Oboje Cubi 2 Plus má jako operační systém 64bitová Windows 10. Ceny pro přístroje zatím neznáme, minimálně základní verze s čipovou sadou H110 by ale měla být na trhu již velmi brzo, MSI mluví o počátku března. Zatím bohužel není jasné, zda jen jako hotový počítač, nebo zda bude v nabídce i barebone pro dostavbu ve vlastní režii uživatele. Vzhledem k tomu, že se již začínají objevovat Mini-STX skříně, bychom asi ocenili i dostupnost holých desek, ovšem u nich se asi ekosystém bude rozjíždět pomalu.

Zdroj: MSI