Hlavní navigace

.music, .pepa nebo .gay: už dnes si můžete zažádat o vlastní nejvyšší doménu (gTLD)

12. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Od 12. ledna do 12. dubna 2012 přijímá ICANN návrhy na nové domény nejvyšší úrovně. Jak už jsme psali v polovině loňského roku, 23 obecných domén včetně nedávno zprovozněné .xxx se budou moc rozšířit o další.

Toho mohou využít velké firmy, jako třeba Apple (.apple), Google (.google) a další, které ale musí mít zaregistrovanou stejnou i obchodní značku. Spekulanti jim tak nemohou vyfouknout atraktivní doménu. Ale možná by je odradila cena, registrace jedné TLD bude stát 185 000 amerických dolarů.

Dnes startuje proces, na jehož konci se dočkáme dosud největšího rozšíření prostoru domén nejvyšší úrovně. Dlouho se o této problematice diskutovalo a již dříve bylo jasné, že k takovému kroku musí jednou dojít. Ten čas nastává právě teď. Osobně si myslím, že jsme svědky největší události nejen tohoto roku na doménové scéně. Je velice pravděpodobné, že možnost získat svou vlastní doménu nejvyšší úrovně využijí například města New York, Paříž nebo Berlín,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, který se přímo účastní každoročních setkání organizace ICANN.

WT100

V relativně blízké budoucnosti se také patrně budeme moci setkat s doménami, které budou mít koncovku .green, .music, .gay nebo .free. Kromě nich vzniknou pravděpodobně i domény nejvyšší úrovně v jiných abecedách než je latinka. Svůj zájem už například deklarovali zájemci o domény .ДЕТИ nebo .МОСКВА. Zpočátku to může způsobovat chaos, který by paradoxně mohl spíše posílit tradiční ‚značky‘, jako jsou .CZ, .DE, .EU, .COM a další,“ dodává Filip.

Zdroj: CZ.NIC

Byl pro vás článek přínosný?