Hlavní navigace

Na Linuxu už poběží Office 2013. Ne však díky Microsoftu, ale obětavé komunitě

25. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Po 13 měsících vyšla další majoritní verze softwaru Wine. Ten slouží jako vrstva kompatibility mezi binárními programy napsanými pro Windows a unix-like systémy jako Linux, OSX nebo FreeBSD. Běžné programy se spoléhají na systémové knihovny a jádro Windows NT. Wine dokáže přeložit volání adresovaná na součásti Windows do prostředí jiných systémů, aniž by to znamenalo ztrátu výkonu jako u emulace nebo složitost spouštění jako u virtualizace.

Nově vydané Wine 2.0 přináší 6600 změn a úprav. Hlavními novinkami jsou podpora spouštění 64bitových programů pod OS X a podpora Office 2013 pro Linuxem. Tvůrci neupřesnili, jak kvalitně kancelářský balíček poběží. Databáze otestovaných programů čítá přes 20 000 titulů a Office 2013 tam ještě nebyl ověřen pod Wine 2.0.

Office 2010, respektive jeho klíčové součásti jako Word, Excel, PowerPoint nebo Outlook, v ní mají hodnocení Silver, Gold nebo Platinum. To znamená, že běží buď zcela bez problémů, nebo s malými zádrhely, které ale nebrání pohodlnému používání. Věřme, že Office 2013 poběží stejně dobře.

Wine 2.0 jinak zlepšuje podporuje DirectX 10 a 11. Schránka slibuje lepší kompatibilitu, spolehlivější by mělo být i přetahování obsahu mezi programy běžícími ve Winu a mimo něj. Podrobný seznam novinek je dostupný zde.