Hlavní navigace

Na podruhé a lépe? Evoluční semipasivní Corsair RMx se sedmiletou zárukou

6. 10. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nynější trh s počítačovými zdroji trpí několika zásadními problémy. Pokud se už najde kvalitní zdroj, který je po stránce kvality osazení a měření výborný, najde se háček v jeho chlazení a hlučnosti. To je problém většiny Seasoniců, i když tyto zdroje určitě nejsou nekompromisní. Nejtypičtějším příkladem jsou zdroje EVGA SuperNova G2, které jsou velmi kvalitní, nabízí dokonce i semipasivní chod. Ale pokud ventilátor ve vyšší zátěži sepne, zaručeně přehluší všechny chladiče moderních grafických karet či procesorů.

Uživatelé, kteří vyžadovali opravdové ticho, museli sáhnout hlouběji do kapsy pro pasivní Seasonic nebo zvolit kompromis jménem Corsair RM (recenze)

Lepiči nálepek

Ano, Corsair RM je skutečně tichý, nabízí semipasivní chod, vysokou účinnost 80Plus Gold ale s kvalitou osazení je to jako na houpačce. I pro zdatnější v této oblasti je občas problém určit pravého výrobce zdrojů Corsair. Jednou je to CWT, podruhé Chicony a do třetice Seasonic či Flextronic. A teď babo raď. Nynější řadu RM lze rozlišit na dva typy – první typ je s výkonem 450 a 550 W. Nabízí částečné osazení japonskými kondenzátory (vstup, výstup), na ty menší v logických obvodech se již bohužel nedostalo.

Druhý typ řady RM jsou modely s výkonem 650 W a více. Nabízí podstatně horší čínské kondenzátory i na důležitých místech jako je výstupní filtrace na sekundární straně. Kromě toho se na trhu objevovalo vícero verzí, které nepocházeli pouze od CWT, ale také od Chicony. Neskutečný svinčík v jednotlivých řadách Corsairu začíná být zřejmě standardem.  

Rozdíl i několik stovek

Modernizovanou řadu RMx společně s RMi nyní vyrábí věrný CWT nyní se 100% osazením japonskými kondenzátory s vylepšeným návrhem a nově také sedmiletou zárukou. Tohle je opravdu posun k lepšímu, i když u čínského výrobce jako je CWT nikdy nemůžete mít stoprocentní jistotu. To jsou asi nejpodstatnější rozdíly oproti předchozí řadě RM. Zůstává certifikace 80Plus Gold, plně modulární kabeláž, a semipasivní chlazení.

V pasivním režimu nyní zdroj běží o něco déle, a to až do 225 W u modelu RM550X, což je ale silně orientační hodnota, která je velmi závislá na teplotě okolí. Například model RM1000X je schopen běžet pasivně až do 600 W. Rozdíl mezi řadou RMx a RMi je v přítomnosti Corsair Linku pro sledování zdroje. Rozdíl činí nejednu stovku, takže svoji investici dobře zvažte.

 

Zklamáním pro mnoho majitelů nízkoenergetických sestav je vynechání slabších modelů, nejnižší je RM550X, který se prodává kolem tří tisíc včetně daně. Nemálo z nás by určitě uvítalo alespoň 450W model, nejlépe zcela pasivní 360W model. Ale to bychom chtěli moc, že ano. Dostupné jsou zatím modely s výkonem 550, 650, 750, 850 a 1000 W.

Recenzi kilowattové svářečky jako první uvedl TechPowerUp, kde si zdroj vedl docela dobře, především si zde můžete prohlédnout vnitřnosti a sami posoudit kvalitu provedení. Z fotek je jasné, že jsou použity i kvalitní polymerové kondenzátory od Nippon Chemi-Con. I ve vyšších řadách Corsairu se občas objeví polymerové CapXony. Za toto musím Corsair pochválit.

KL24

Pevně věřím, že Corsair neudělá nějaký podraz, nezačne osazení šidit a prodejci uměle zkracovat záruční lhůty. Cenově si vede vůči konkurenci velmi dobře, viděl jsem i situace, kdy se prodával levněji než stará řada RM. V nabídce je zahrnut například u Alphacool, ovšem s dvouletou zárukou.

Zdroje: Corsair, TechPowerUp (1),(2)

„“

Byl pro vás článek přínosný?