Hlavní navigace

Naučte se žít s Windows 8: tajemný Šém, ovládání gesty a skryté prvky

1. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tajemství Úvodní obrazovky, o které můžeme celkem s klidným svědomím tvrdit, že jde o do dotekového hávu oděnou nabídku Start, již znáte. Taková nabídka by sama o sobě ale byla k ničemu. Neoslnila by vás, kdyby ji nedoplňovalo několik důležitých prvků. Pokud se více orientujete v chytrých mobilních telefonech, pak víte, že v souvislosti s dotekovými obrazovkami, kde nemáte možnost zařízení donutit k činnosti jinou cestou než právě dotekem, bylo představeno pár konceptů ovládání.

Zřejmě nejběžnějším řešením je nechat všechna tlačítka a políčka na obrazovce. Člověk je má aspoň neustále na očích a nemusí je lovit kdovíodkud. To ale současně někomu připadá jako negativum. Lidem může vadit zabraný prostor. Někteří výrobci se vypravili se na cestu za inteligentním systémem, který se z velké části ovládá gesty. V tomto ohledu byla skoro až přelomová Nokia N9 s operačním systémem MeeGo.

Přístroj byl jediným zařízením, kde se MeeGo dožilo nasazení. Pokud jste ho ale někdy viděli v akci, telefon vám v paměti jistě utkvěl. Mnoha tlačítky na displeji neoplýval, pokud jste ale prstem přejeli z hrany těla na obrazovku, docílili jste např. otevření přehledu spuštěných aplikací. To platilo pro gesto provedené z levé či pravé strany.

 

Ještě zajímavěji vypadalo minimalizování – volitelně rovnou ukončování – aplikací, kdy místo strefování se do tlačítka se symbolem křížku stačilo prstem přejet z vrchní hrany smartphonu. Problém nebyl ani se zvětšováním miniatur při pohledu na spuštěné aplikace, kde jste se přibližovali a oddalovali klasickým gestem, kdy dvěma prsty hýbete buď od sebe, nebo k sobě. Nokia tehdy uvažovala o maximálním využití gest v neprospěch viditelných ovládacích prvků.

Pod pláštěm neviditelnosti

Je až pozoruhodné, nakolik se v tomto Windows 8 podobají zmíněnému projektu MeeGo. Gesta pro Microsoft představují novou výzvu, s níž se ovšem nepopral úplně dokonale. Největším problémem, jenž patrně přetrvá i po aktualizaci Windows 8.1, je nedostatečné seznámení se stylem ovládání. Na většinu věcí zřejmě přijdete sami časem, ale pořádný původce by neuškodil.

Problém skrytých ovládacích prvků spočívá v tom, že o nich jednoduše dopředu nevíte, leda by vám o nich někdo vyprávěl. Pokud něco Windows 8 přímo sdílí s MeeGem, jedná se jednoznačně o způsob ukončování běžících programů. Původně měl Microsoft ideu, že dotekové aplikace nebudeme zavírat. Na pozadí se uspí, výkon proto neuberou. Uživatelé si ale vymínili opak. K ukončení si Redmondští vybrali tažení prstem po obrazovce z horní části do spodní.

Vrchní a spodní panel se standardně skrývá
Vrchní a spodní panel se standardně skrývá

Funguje to bezvadně jak s prsty, tak s myší. Najeďte s ní vždy až do vrchní části okna, kde se klasický ukazatel promění na ruku. Především uživatele plnohodnotných počítačů s myší musíme upozornit na to, že režim pracovní plochy efektivně ukončit nelze. Plocha s ikonami se chová jako doteková aplikace, neboť ve vrchní části obrazovky se místo ukazatele opět zobrazí symbol ruky. Když ale plochu přetáhnete dolů, nic se nestane.

Ztratí se z přehledu otevřených aplikací, ale když ji klepnutím na příslušnou dlaždici znovu otevřete, objevíte všechna okna na svém místě.

Gesta jako součást moderního systému

Zmíněný přehled otevřených dlaždicových aplikací vyvoláte vždy tak, že myší najedete do jednoho z rohů na levé straně obrazovky a ukazatelem posunete buď směrem nahoru, nebo naopak dolů. Na tabletu pak provedete pohyb prstem z levé strany, přičemž potáhnete kousek a pak se vydáte zpět směrem ke kraji obrazovky. Postranní lišta silně připomíná hlavní panel z režimu klasické pracovní plochy. Má k tomu ostatně důvod, neboť se účely oba těchto prvků prolínají.

Aplikaci nejprve uchopíte ve vrchní části…
Aplikaci nejprve uchopíte ve vrchní části…

Dotekové aplikace se o prostor na obrazovce mohou dělit. Na dotekové obrazovce toho dosáhnete tak, že prstem pomalu přejedete z levého kraje obrazovky. Vytažená aplikace vám pak naznačí, že ji můžete upustit a ona se připne ke straně obrazovky. Na celý displej ji roztáhnete tažením za rozdělovač. Pracujete­‑li s myší, aplikaci uchopte ve vrchní části a přesuňte ji k jedné ze dvou stran.

V dotekovém prostředí ovšem neexistují jumplisty či podobné vychytávky, s nimiž nás seznámila Windows 7. S myší máte ale v ruce přeci jen vyšší sílu. Když na jednu z aplikací v postranní liště klepnete pravým tlačítkem, vysune se kontextová nabídka. Jejím prostřednictvím aplikaci snadno ukončíte, případně připnete na levou či pravou stranu obrazovky. Možná víte, že kolečkem lze zavírat panely nejen v prohlížečích.

Podobně klepnutím kolečkem ukončíte běh dané aplikace rovnou v přehledu, aniž byste se na ni museli přepnout a pak ji přetáhnout na spodek obrazovky. Majitelé tabletů mají před lidmi s běžnými sestavami pro změnu výhodu v přímém přepínání aplikací gestem. Dosáhnou toho tažením z levé strany obrazovky. Opakováním gesta postupně prolistujete všechny spuštěné položky. Včetně desktopu.

S myší se lze přepínat rovněž. Tentokrát ale musíte ukazatel přemístit do levého horního rohu obrazovky. (Ve spodním se nachází tlačítko Start, ale to jste nepochybně dávno věděli.) Nehýbejte s ním, pouze klepněte levým tlačítkem. Efekt bude stejný, přepínání bude ve srovnání s listováním prstem pouze postrádat švih.

… a přetažením do spodu ji ukončíte
… a přetažením do spodu ji ukončíte

Jeden Šém pro všechny aplikace

Tažení prstem ze strany displeje funguje logicky i na pravé straně obrazovky, tam se ale nedočkáte přepnutí aplikací. Tím přivoláte do služby zřejmě nejdůležitější prvek, který Microsoft pro dotekové rozhraní připravil. K čemu by byly aplikace, kdybyste s nimi nemohli pracovat, jak dnešní standardy žádají? V desktopu každý program žije vlastním životem. Pokud nějakou funkci neobsahuje, musíte se bez ní obejít.

Přehled spuštěných aplikací na levé straně obrazovky lze ovládat i myší
Přehled spuštěných aplikací na levé straně obrazovky lze ovládat i myší

Pro Metro naproti tomu vznikla základní sada nezbytných pomocníků. Takzvaný Šém obsahuje druhé tlačítko Start. Je to logické, protože na tabletu myší do rohu obrazovky nenajedete. Obvykle tam máte k dispozici hardwarové tlačítko, ale abyste se přenesli na Úvodní obrazovku, můžete sekundárně vyžívat i to v Šému. K ruce máte dále vyhledávání, sdílení, přístup k zařízením a odkaz na nastavení. Dotekové aplikace s těmito prvky automaticky počítají, bavíme se přece o jednom ze základních stavebních prvků Metra.

Abychom to přeložili do srozumitelného jazyka, v každé aplikaci můžete pomocí Šému vyhledávat. Pokud aplikace nedisponuje samostatným políčkem pro zadávání textu– nemá k tomu ostatně ani mnoho důvodů –, neznamená to, že v ní nelze hledat. Hledání funguje, a to prostřednictvím příslušné položky v Šému. Podobně můžete prakticky v každé aplikaci sdílet obsah. Například při sdílení se vám navíc budou nabízet některé nainstalované aplikace.

- Šém obsahuje prvky, které používají prakticky všechny dotekové aplikace
- Šém obsahuje prvky, které používají prakticky všechny dotekové aplikace

Snadno díky tomu vystavíte odkaz z Internet Exploreru na Twitteru. Využijete k tomu přitom i svého oblíbeného klienta. V zařízeních můžete kupříkladu tisknout nebo obrazovky, pokud jste jich k počítači připojili více. Podobně vás klepnutí na Nastavení vždy přenese do nastavení otevřené aplikace. Marně tedy budete hledat odkaz na nastavení někde v uživatelském prostředí samotné aplikace.

Výhody gest pocítíte také při brouzdání v dotekové edici Internet Exploreru. Především se v něm můžete pohybovat směrem vzad a vpřed. O stránku dopředu vás posune pohyb prstem z pravé strany na levou. Začínáte na hraně zařízení. Zpět vás logicky dostane pohyb zleva doprava. V každém případě ale nesmíte začít na hraně zařízení, ale až na ploše obrazovky. Jinak byste vyvolali buď Šém, nebo přepnuli aplikaci.

Na ploše se Šémem nepochodíte

Společně se Šémem na jedné straně obrazovky si dá dostavení informační okénko s hodinami a základními stavovanými ikonami. Důvod existence si snadno domyslíte – Microsoft pouze našel náhradu za hlavní panel, který na tabletu nebudete vídat zrovna často. Z toho ale také vyplývá, že Šém pro vás bude jedna z nejzbytečnějších novinek, pokud Windows 8 provozujete na osobním počítači, kde vládne jako hlavní ovladač myš s klávesnicí. Leda byste ve větší míře pracovali s dlaždicovými aplikacemi.

Ať už se pokusíte sdílet, nebo třeba hledat, v každém případě vám bude sděleno, že z plochy se nedá sdílet. Hledání úplně zablokováno není, ale přepne vás do Metra, kde můžete dále psaním nechat vypsat programy či soubory, které se shodují se zadanou částí textu. Sekce Zařízení vás i plochy aspoň zavede do správy obrazovek, kde vyberete vhodný režim (duplikace obrazu, rozšíření plochy atp.).

Při sdílení vybíráte ze seznamu možných aplikací cíl
Při sdílení vybíráte ze seznamu možných aplikací cíl

Abychom nezapomněli, myší Šém aktivujte podobně jako lištu se spuštěnými aplikacemi. Ukazatel tedy přesuňte do jednoho z pravých rohů obrazovky a táhněte buď směrem nahoru, nebo dolů. Jako první vám obrys naznačí přítomnost panelu, následně se již vykreslí. V minulém díle rekvalifikace jsme si popsali jakési pokračovatele kontextových nabídek, které se v Metru běžně vyskytují. Ty na dotekové obrazovce vysunete krátkým pohybem prstem ze spodní či horní části. S myší vám stačí klepnout v prostoru pravým tlačítkem.

Nemusíme snad příliš zmiňovat, že také Windows podporují např. přibližování či oddalování pomocí pohybu dvou prstů na obrazovce. Tento způsob se nazývá pinch to zoom, ve světě dotekových obrazovek se stal de facto standardem a funguje nejen v Internet Exploreru. Podobně můžete pohled na Úvodní obrazovce snadno oddálit, čímž se přepnete do správy skupin.

MM_AI

V příštím díle rekvalifikačního kurzu probereme důvody a výhody přímého napojení Windows 8 na účet Microsoft. Prozradíme vám, proč klasické offline účty patří do starého železa a naučíte se využívat výhod přihlašování skrze Microsoft Account.

Přetáhněte aplikaci na stranu obrazovky a přilepí se na ni
Přetáhněte aplikaci na stranu obrazovky a přilepí se na ni

Byl pro vás článek přínosný?