Hlavní navigace

NEC uvedl profi LCD s prohnutými 34" panely. Umožní řídit dvě PC jednou myší a klávesnicí

15. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Širokoúhlé monitory s poměrem stran 21:9 si v poslední době našly zákazníky hlavně mezi hráči. Nyní takový monitor uvádí také firma NEC, která o tuto oblast zájem zrovna nemá. Přesto přišla s 34" modelem s rozlišením 3440 × 1440 bodů a dokonce i s dnes módním prohnutým panelem. Je ovšem vyveden v profesionálním duchu této značky, což se sebou nese ojedinělé zajímavosti.

Monitor NEC MultiSync EX341R je založen na panelu s technologií VA, která mu dává nadstandardní kontrast (měřeno poměry panelů IPS) 3000:1. Obrazovka je silně prohnutá s poloměrem 1,8 metru, rozlišení 3440× 1440 na 34 palcích znamená hustotu bodů 110 PPI (rozteč 0,23 mm). Doba odezvy je udávaná na 5 ms a panel má standardní 60Hz frekvenci. Jas podsvícení je maximálně až 290 cd/m², regulováno je neblikavě.

Jde sice o profesionální monitor, nicméně jen s 8bitovými barvami. Pokryto by mělo být 99,5 % barevného prostoru sRGB, v barevném prostoru NTSC je však pokrytí o něco širší. NEC uvádí rozsah 77,5 % prostoru NTSC, přičemž sRGB by mělo odpovídat jen 71–72 %. Monitor je určen pro uživatele, kterým na věrnosti barev záleží, a tak podporuje hardwarovou kalibraci s přibalenou sondou Spyder5 a softwarem SpectraViewII. Ty jsou přiložené k dražší verzi monitoru s označením EX341R-SV-BK, zatímco základní model s označením EX341R-BK je postrádá. Obě verze jsou však zkalibrované z továrny a mají kompenzaci rovnoměrnosti podsvícení.

Provedení obrazovky má tenký rámeček a stojan s nastavením výšky. Integrován byl senzor přítomnosti uživatele, který dovoluje automatické vypnutí. Jako vstupy jsou přítomné HDMI 1.4, HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2. Ten podporuje technologii MST a monitor má i výstup DisplayPort, takže je možné zřetězeně připojit další LCD. To se bude hodit zejména s notebookem.

KL hlasovani

USB hub pro připojení klávesnice a myši k dvěma PC zároveň

Monitor podporuje režimy Picture-by-Picture a Picture-in-Picture pro provoz s dvěma připojenými zdroji signálu. Zajímavé ale je, že na toto použití se myslelo i u integrovaného rozbočovače USB 3.0, který má čtyři porty. Monitor má pro něj dva vstupní porty, takže se i hub dá připojit ke dvěma PC. Podle tiskové zprávy je díky tomu možné ovládat obě PC jednou klávesnicí a myší (přepínáte se mezi nimi patrně skrze ovládání monitoru). To zní docela užitečně a doufám, že tato idea nezapadne. Z exotičtějších funkcí je ještě možné zmínit funkci Control Sync, která umožňuje současně měnit nastavení až 25 monitorů naráz, například pokud z nich máte sestavenou pracovní plochu či videozeď.

nec-multisync-ex341r-connectros1 Dvojice vstupních USB umožňuje připojit rozbočovač ke dvěma PC a obě ovládat jednou klávesnicí a myší

Podle výrobce se oba typy monitoru MultiSync EX341R začnou prodávat do konce tohoto měsíce. Doporučená cena základní verze EX341R-BK bez sondy je 999 dolarů (v přepočtu s DPH 31 000 Kč), EX341R-SV-BK s přibalenou sondou stojí 1149 dolarů (35 700 Kč).

Byl pro vás článek přínosný?