Hlavní navigace

Nedostupnost hardwaru podle analytiků potrvá až do příštího roku, celý průmysl masivně nestíhá

27. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
Všichni byste asi rádi věděli, kdy se zase bude dát normálně koupit hardware. Bohužel máme špatné zprávy, problémy s nestíhající výrobou čipů se prý nevyřeší dříve než za rok, průmysl teď prý nestíhá poptávku až o nějakých 30 % a jen tak brzo dech nepopadne.

Nedostupnost hardwaru začíná délkou svého trvání a rozsahem být hodně špatná. Bohužel zatím nemáme moc dobré zprávy o tom, že by toto mělo nějak brzo skončit. Naopak momentálně všechno hovoří pro to, že zle bude v hardwarovém světě ještě pěkně dlouho – celý letošní rok s tím, že by problémy mohly přetéct ještě i do toho příštího.

Pro připomenutí: to, že se dnes dají špatně koupit procesory a grafické karty, není izolovaný problém jejich výrobců nebo kryptotěžby. Ve skutečnosti je postižený prakticky celý počítačový průmysl. Na jedné straně nemají výrobci CPU a GPU jako je Nvidia a AMD dost výrobních kapacit, ale to je spíš viditelná špička ledovce. Nedostatečné kapacity jsou v oblasti pouzdření a testování těchto čipů, v dodávkách surových křemíkových waferů pro výrobu, ale zejména také ve výrobě mnoha dalších komponent jakou jsou součástky pro VRM a PCB, které pak zase znemožňují vyrábět složitější komponenty jakou jsou grafické karty. Problémy s nedostatkem čipů má tak například i automobilový průmysl.

Podle analytiků je krize hluboká a bude proto asi trvat dlouho. Například podle analytika J. P. Morgan Harlana Sura dnes výroba různých čipů či počítačových komponent a služeb pro jejich výrobu zaostává o 10 až 30 % za poptávkou, průmysl tedy vyrábí jen nějakých 70–90 % toho, co trh požaduje a co by bylo třeba k obnovení rovnováhy. Je jasné, že tím do budoucna narůstá čím dál větší deficit, než se podaří navýšit kapacity a manko dohnat.

Výroba testovacího čipu v továrně Intelu (Zdroj: Intel)

Normální situace bude nejdřív v roce 2022

Toto údajně znamená, že výroba čipů a další odvětví budou údajně potřebovat 3–4 kvartály (9 až 12 měsíců) jen na to, aby postupně zvedli výrobu na úroveň, kdy bude odpovídat poptávce. Což ale bude jen začátek, protože součástí problému je, že se vyčerpala rezerva skladových zásob, které by normálně nečekané nárůsty spotřeby vykrývaly a jsou třeba pro hladký chod celého výrobního řetězce. Než se zvýšenou výrobou podaří pokrýt i tuto potřebu a opět vytvořit přirozené rezervy, potrvá údajně další jedno nebo dvě čtvrtletí. Což znamená, že přirozený stav, kdy jsou věci běžně ke koupení na skladech a za běžné ceny, může nastat až za rok nebo rok a půl ode dneška.

Stejný výhled nabízí například firma Silicon Motion (vyrábějící mimo jiné řadiče pro SSD a prezentující pohled do okruhu firem vyrábějících NAND a úložiště), kterou cituje DigiTimes. Podle této firmy se dokonce problémy očekávají „skrz rok 2022“.

Problém není jak už bylo řečeno jen s nejmodernějšími výrobními procesy, kde se dá čekat nedostatek kapacit vzhledem k boji výrobců mobilních SoC, výrobců GPU (plus AMD, které potřebuje 7nm proces pro procesory) a navíc k tomu ještě výrobců čipů pro těžení Bitcoinu. Nedostává se ani kapacit ve starších továrnách vyrábějících na 200mm waferech, které bývají používány pro MOSFETy a podobné součástky.

Právě MOSFETů pro VRM je prý velký nedostatek. Jejich výrobci prý v nadcházejících měsících budou zvyšovat jejich ceny, což zvýší náklady na výrobu základních desek a grafických karet.

Samsung 5nm továrna obr1 Továrna na čipy Samsungu s 5nm výrobní linkou (Zdroj: Samsung)

Situaci zhoršují i nahodilé faktory

Navíc se problémy skutečně množí ze všech stran, jako by nestačily strukturální příčiny. Nedávno jsme psali o odstavení továren na čipy v Texasu vinou zhroucení elektráren kvůli nečekané zimě (na kterou nebyly připravené větrné ani tepelné elektrárny).

Na Tchajwanu jsou teď zase hlášené problémy se suchem, kdy se tenčí zásoby vody v rezervoárech. Výrobci jako TSMC vody potřebují značné množství a údajně si teď rychle vytvářejí zásoby, tak snad budou připravení na případné odříznuté dodávky.

Také podle analytiků Susquehanna International Group a Stifel to pro rok 2021 vypadá mizerně. Zakládají to na očekávání nárůstu poptávky během roku, zejména v jeho druhé polovině, až se začnou otevírat ekonomiky díky očkování proti COVIDu. Ač se tedy asi výrobci čipů a dalších komponent snaží postupně výrobu navyšovat, obnovená poptávka jim asi zase zvedne laťku a odsune čas, kdy se jim podaří dohnat předchozí skluz.

Výrobci čipů jako TSMC a GlobalFoundries mají ohlášené zvyšování kapacit a údajně by na tom měli pracovat i firmy provádějíc pouzdření a další nutné kroky při výrobě čipů, ale takové navyšování kapacity trvá určitou dobu a firmy ho také nesmí přehnat, aby za rok neskončily s neobsazenými továrnami, které si na sebe nevydělají.

MM_AI

PCB pro custom karty Nvidia GeForce RTX 3090 s konektorem NVLink PCB karty Nvidia GeForce RTX 3090. Kromě GPU a pamětí potřebuje grafická karta velké množství dalších součástek, zejména pro napájecí kaskádu (Zdroj: Bykski)

Toto uvedené neznamená, že když budete potřebovat nějaký hardware, nebude vůbec možné ho koupit. Výroba dál probíhá (oněch 70–90 % toho co je třeba, v průměru). Ale kvůli nedostatku se setkáte s dlouhou čekací dobou nebo zvýšenou cenou. Pokud tedy budete potřebovat něco koupit, snažte se to mít rozmyšlené dopředu, abyste mohli objednat ve velkém předstihu – samozřejmě za předpokladu, že se to případně dá nějak stornovat.

Galerie: Výroba čipů v cleanroomu polovodičové továrny Intel

Zdroj: Tom's Hardware, DigiTimes (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?