Hlavní navigace

Nejlepší notebook pro redaktora: Lenovo ThinkBook 16p G2 (recenze)

7. 6. 2022

Sdílet

Zdroj: Cnews
ThinkBook 16p druhé generace jsem si na test vybral záměrně. Nejvíce totiž odpovídá mému subjektivnímu pohledu na to, jaký bych si teď vybral pracovní notebook. To ale také znamená, že u něj hodlám zkritizovat každou drobnost.

Zkráceně: ThinkBook 16p je šestnáctka pod 2 kg s výkonným Ryzenem, rozlišením 2,5K a skvělou klávesnicí.

ThinkBooky jsou snaha Lenova předělat ThinkPad, aniž by předělali ThinkPad. Respektive přijít na trh s laptopem na pomezí pracovního ThinkPadu a notebooků určených pro širší spektrum zákazníků. Místo černého plastu má ThinkBook tělo z eloxovaného hliníku s dvoutónovou úpravou, schází mu trackpoint i tlačítka u touchpadu. Ostatní dobré vlastnosti si ale ponechal a nabízí třeba výrazně lepší obraz i zvuk. (P. S. neplést si ThinkBook 16p s ThinkPadem P16)

Lenovo ThinkBook 16p recenze20 Lenovo ThinkBook 16p (zdroj: Lenovo)

ThinkBook 16p má proti patnáctkám o malý kousek větší displej (a přesto je menší, než řada starších 15,6" notebooků s širokými rámečky). To znamená, že si může dovolit větší rozlišení než Full HD. Zatímco patnáctipalcový ThinkBook 15p se prodává s displejem o rozlišení Full HD (pro mě již málo), nebo 4K (neprakticky moc), tak ThinkBook 16p pořídíte s 2,5K displejem s rozlišením 2560 × 1600 px. Rozdílů by se našlo ještě pár, ale už tyto dva jsou podle mě zásadní.

(zdroj všech fotografií: Cnews.cz)
(zdroj všech fotografií: Cnews.cz)

Lenovo mívá ze všech výrobců notebooků dlouhodobě nejlepší klávesnice (ne u všech modelů), a protože tahle komponenta je pro mě zásadní, musím zmínit rozdíl mezi ThinkBookem 16p a 15p. Ty se totiž liší jen neznatelně v úhlopříčce (o 0,4") a do obou se vešla plnohodnotná klávesnice s numerickým blokem. Jenže u patnáctky s naprosto nepoužitelnými šipkami (osobní názor), zatímco 16p má kurzorové šipky již pohodlně odsazené.

Pohodlně odsazené kurzorové šipky
Pohodlně odsazené kurzorové šipky
a provedení na podobném ThinkBooku 15p
a provedení na podobném ThinkBooku 15p

Lenovo nabízí ThinkBook 16p pouze s procesory Ryzen od AMD. Vybírat můžete mezi Ryzenem 5, 7 a 9. Tohle je první velmi drobné minus, a byť jsem za AMD rád, raději bych měl i tak na výběr (nejen kvůli Thunderboltu). Operační paměť je dvoukanálová s tím, že vždy jeden modul je pevně integrovaný na desce. S tím se pojí i maximální kapacita, neboť nejvíce RAM získáte pouze v konfiguraci s Ryzenem 9, jež má integrovanou kapacitu vyšší.

Designový nápis ThinkBook
Designový nápis ThinkBook
Zadní strana
Zadní strana

Pevný disk má kapacitu 512 GB a uvnitř šasi je ještě jeden volný slot pro další disk formátu M.2 (samozřejmě NVMe). ThinkBook 16p má v kombinaci s Ryzenem vždy dedikovanou grafiku od Nvidie. A byť jde o GeForce, využití se předpokládá spíše pro kreativce než hráče. Velmi mi chybí konfigurace bez samostatné grafiky, která by přinesla lehčí tělo i delší výdrž, nicméně i s GeForce pod kapotou se dá ThinkBook používat na kancelařinu.

Konektorová výbava zahrnuje dvojici USB-C na pravé straně a čtečku SD karet na levé straně. Další konektory jsou vzadu, kde najdete dva klasické USB-A a napájecí konektor. Ten má obdélníkový tvar a snadno si jej spletete. Adaptér jsem často strkal právě do USB.

Vlevo jack a čtečka SD
Vlevo jack a čtečka SD
Vpravo 2× USB-C
Vpravo 2× USB-C

V krabici dostanete velký napájecí adaptér s tlustým kabelem. Ten podle označení poskytuje až 230 wattů, ale taky váží 870 gramů. Zatímco notebook vzhledem ke svým parametrům patří spíše mezi lehčí, tak dohromady s adaptérem se v batohu docela pronese. Chápu, že pro plný výkon musí být nabíječka silná, ale docela chybí i slabší cestovní s konektorem USB-C.

Detail víka displeje
Detail víka displeje
Vzadu jsou dvě USB a napájecí port velmi podobného tvaru
Vzadu jsou dvě USB a napájecí port velmi podobného tvaru

Lenovo předinstalovalo Windows 10 Pro a nabízí bonus v podobě 100GB Dropboxu na jeden rok. Je zde ale také bloatware v podobě McAfee, který je ve své nové verzi mimořádně otravný. Při úvodní instalaci se vám instalátor také snaží podstrčit několik dalších aplikací (Amazon Assistant, Messenger, YouTube a WinZip). Přes utilitu Lenovo Vantage lze např. zapnout rychlejší nabíjení nebo naopak aktivovat ochranu baterie (nabíjí max. do 60 %).

Lenovo Vantage
Lenovo Vantage
model Lenovo ThinkBook 16p G2
displej 16" (16:10) | IPS | 2560 × 1600 px | (BOE CQ NE160QDM-N63), matný nedotykový, 60 Hz, 400 nitů
procesor AMD Ryzen 7 5800H (7nm, Cezanne) na 0,4–3,2 GHz (turbo 4,45 GHz), 8/16 jader, TDP 45 W
grafický čip Radeon Vega / Nvidia GeForce RTX 3060 (6 GB)
operační paměť 2× 8 GB Dual-Channel (jeden modul integrovaný)
disk 512 GB SSD NVMe PCIe4 (Hynix HFS512GDE9X084N)
klávesnice ISO / alfanumerická+numerická, podsvícená
porty 2× USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort 1.4/HDMI 2.0), 2× USB 3.2, čtečka SD, jack
sítě Wi-Fi 6 (802.11ax Realtek RTL8852AE), Bluetooth (5.2), LAN (ne), LTE (ne)
biometrika čtečka otisků v zapínacím tlačítku
akumulátor 71 Wh
rozměry a hmotnost 354 × 252 × 19,9 mm  / 1,99 kg
OS Windows 10 Pro
záruka 2 roky
doporučená cena 32 990 až 40 390 Kč

Geniální klávesnice

ThinkBook 16p má velmi komfortní a ergonomickou klávesnici velmi podobnou té u ThinkPadů (rozdíl je zejména v absenci PgUp/PgDn tlačítek u šipek) a celkově nastavuje zrcadlo všem ostatním výrobcům notebooků. Pokud jste nároční a jen tak na něčem vám psát nejde, tak budete spokojeni.

Lenovo ThinkBook 16p recenze2 Ergonomické porno (subjektivní názor)

Nízký zdvih v kombinaci s příjemnou tuhostí a odezvou kláves umí více značek, ale samotný fyzický layout tlačítek už ne. Byť plošky kláves nejsou tvarované, ale ploché, prsty na nich drží a nekloužou. Tohle všechno umožňuje pohodlné psaní lépe než na kdejaké stolní (i mechanické) klávesnici. Přesný touchpad má příjemný hladký povrch.

Pohodlně odsazené kurzorové šipky
Pohodlně odsazené kurzorové šipky
Numerický blok
Numerický blok

Klávesnice je evropského typu ISO a podle sdružených kláves u Enteru a Shiftu (chybí jim mezera) je vidět, že Lenovo používá stejné šasi i pro trhy s klávesnicí ANSI. Získáte také komfortní numerický blok a velmi pohodlné odsazené šipky.

Od pohledu jde o klávesnici, u které by se většina ostatních výrobců mohla inspirovat. Zapínací tlačítko je samostatně a má integrovanou čtečku otisků prstů. Přesně takto by to mělo být. Kdybych si ještě mohl vybrat, tak přesunu tlačítka pro změnu jasu a hlasitosti nad numerický blok bez nutnosti kombinace s Fn.

Krátký levý Shift
Krátký levý Shift
Podsvícení reaguje na okolní jas
Podsvícení reaguje na okolní jas

Příjemné bílé podsvícení má dvě úrovně. Po chvíli nečinnosti podsvícení zhasne, ale pro aktivaci stačí přejet po touchpadu. Přepínačem Fn+mezerník lze zapnout i automatický mód, kdy se podsvícení mění i v závislosti na okolním osvětlení.

Vedle F12 je tlačítko, jež kombinuje PrintScreen (v módu F-kláves) a Výstřižky (v módu akčních kláves). Všechno ale není tak dokonalé. Horní řada kláves nemá odsazení kláves po čtyřech (jako u ThinkPadů), což ještě v praxi tolik nevadí.

U Lenova v módu Action Keys nefunguje zkratka Alt+F4 pro zavření okna (tohle umí jen Asus a HP) a je třeba prstolomně stisknout Alt+Fn+F4 (nebo Ctrl+W). Akční klávesy obsahují i pro řadu uživatelů zbytečné funkce. Třeba telefonní sluchátka na F10 a F11, která spolupracují s aplikací Microsoft Teams a nelze to změnit.

Luxusní displej

Displej použitý v ThinkBooku 16p řeší většinu neduhů, které Lenovo mělo u ThinkPadů (alespoň u těch, které jsme testovali v minulosti). Tedy nepřesné barvy či nízkou svítivost. Velmi příjemnou změnou je vyšší rozlišení. 4K na malé úhlopříčce se příliš využít nedá, ale běžné Full HD je na patnáctce už málo. ThinkBook je navíc šestnáctka a nabízí velmi příjemných 2560 × 1600 px, navíc s poměrem stran 16:10.

Lenovo ThinkBook 16p recenze5 Webkamera s krytkou a senzor okolního osvětlení (ten je tu ale kvůli klávesnici)

Víko otevřete pohodlně jednou rukou až do 180°, displej je matný, nedotykový a s udávanou svítivostí 400 nitů. Jediným drobným neduhem je použití standardní obnovovací frekvence 60 Hz. U dražších i neherních laptopů bych už čekal více.

Většinu dnešní notebooků takhle otevřete jenom jednou…
Většinu dnešní notebooků takhle otevřete jenom jednou…
Tohle je jeden z důvodů, proč se hodí otevírání displeje až do 180°. V letadle jako v kině…
Tohle je jeden z důvodů, proč se hodí otevírání displeje až do 180°. V letadle jako v kině…

Rozsah jasu jsme naměřili 3 až 353 nitů s kontrastem 1700:1. Homogenita podsvícení klesá k okrajům jen mírně. ThinkBook má senzor okolního světla, ale překvapivě podle něj nemění jas displeje. Funguje totiž ve spolupráci s automatickým režimem podsvícení klávesnice.

Lenovo ThinkBook 16p homogenita displeje Homogenita displeje. Uprostřed 120 nitů, okraje mezi 100 a 105 nity.

Vyvážení bílé je velmi přesné a barevný prostor odpovídá gamutu sRGB. Monitor lze už v základu používat i na profesionální úpravy fotografií. Potěší také šikovná krytka webkamery.

Lenovo ThinkBook 16p kvalita displeje Kvalita displeje – barvy i vyvážení bílé na výbornou

 

Výdrž a těžký adaptér

Akumulátor má kapacitu 71 Wh a relativně slušnou výdrž. Benchmark naměřil 6 hodin běžné práce nebo 7,5 hodiny přehrávání videa při standardizovaném jasu 120 nitů. Když jsem si vzal počítač na typickou dvoudenní cestu do Prahy vlakem, bral jsem raději nabíječku s sebou a nakonec ji potřeboval až úplně na konci. Jako velké minus však beru, že ThinkBook 16p nelze nabíjet přes USB-C, a to ani nižší rychlostí. Alespoň z jiné USB-C nabíječky určené pro laptopy.

Lenovo ThinkBook 16p recenze1 Největší minus ThinkBooku – tohle se pronese, nabíječka má 870 gramů.

V balení dostanete velký a těžký adaptér poskytující 230 W, i s kabelem má 870 gramů. Z notebooku tak dělá cestovní stroj vážící přes 2,8 kg. Nabíjení není ani pomalé, ani rychlé, zejména ve srovnání s tím, jak silnou máte nabíječku. Za hodinu se dostanete na zhruba 68 % (v přepočtu získáte za hodinu asi 48 Wh).

Výdrž
kapacita akumulátoru 71 Wh
PCMark 10 (Modern Office) 6:07 h
přehrávání Full HD videa 7:28 h
PCMark 10 (Gaming) 0:54 h
úroveň nabití za 30 minut 35 %
úroveň nabití za 60 minut 68 %

Výkon

ThinkBook 16p není herní počítač, ale obsahuje herní grafiku RTX 3060. Zahrajete si tak docela slušně, ale v jiných noteboocích z této grafiky vymáčknete více. Je něco mezi pracovní stanicí, herním laptopem a silným kancelářským strojem. Což může být pro někoho dobrá kombinace.

Ani v nejvyšší zátěži ThinkBook není hlučný. Při strestestu se procesor dlouhodobě drží na 4 GHz a až po deseti minutách trápení sníží takt na 3,3 GHz. To vše při stále velmi nízké hlučnosti. Při mučení bez připojeného napájení klesne frekvence na 0,9 GHz.

Lenovo ThinkBook 16p cdm peak Výkon SSD odpovídá spíše PCIe 3.0, ničemu to ale nevadí

Masivní dvouokruhové chlazení nasává vzduch spodem a vyfukuje jej směrem dozadu a částečně i do boků. Ani na větší otáčky není výrazně hlučné a i teploty byly překvapivě nízké. Daní za to je, že z procesoru ani grafiky nevytěžuje notebook maximum.

Výkon (zásuvka/akumulátor)
PCMark 10 6609 bodů
Cinebench R23 11 818 / 8239 bodů
3DMark (Time Spy) 6893 bodů

 

Rozborka

Celkový pohled na vnitřnosti
Celkový pohled na vnitřnosti
SSD schované pod měděnou páskou
SSD schované pod měděnou páskou

Spodní kryt lze odmontovat povolením několika šroubků. SSD od výrobce Hynix je překryté měděnou páskou a na opačné straně máte druhý slot na přidání dalšího SSD. V žádné konfiguraci nejsou oba disky osazené z výroby.

Volný slot pro druhé SSD
Volný slot pro druhé SSD
Modul bezdrátových sítí
Modul bezdrátových sítí

Notebook má rozhraní PCIe 4.0, ale Hynix je určený pro rozhraní PCIe 3.0, a tudíž asfalt rozhodně netrhá. Naprosto však stačí a je to běžná praxe všech výrobců. Snadný přístup je ještě k modulu pro Wi-Fi. Operační paměť je dvoukanálová s tím, že vždy jeden modul je napájen napevno. Upgradovat tedy můžete, ale je tu omezení. Největší porci RAM lze mít jen v nejvyšší konfiguraci s Ryzenem 9.

Pod plíškem je, jak jinak…
Pod plíškem je, jak jinak…
… modul SO-DIMM DDR4
… modul SO-DIMM DDR4

Hodnocení

ThinkBook 16p je zatím nejblíže tomu, jak si představuji notebook pro svou práci. Displej se povedl na 100 %, klávesnice na 95 %. Samozřejmě bych rád, aby to celé vážilo o pár deka méně, vždyť některé 15" ThinkPady mají i 1,7 kg. Také záruku bych si už představoval 3 roky, Lenovo nabízí standardní dva.

Klady:

  • luxusní matný displej
  • bezkonkurenční klávesnice
  • dvě místa pro SSD
  • AMD Ryzen

Zápory:

  • nelze napájet přes USB-C (ověřujeme)
  • nejsou konfigurace s Intelem
  • velký a těžký napájecí adaptér
  • více RAM jen v kombinaci s nejsilnějším CPU
  • nejsou konfigurace bez dedikované grafiky

Jako největší minus nakonec hodnotím nabíjení. Byť má ThinkBook silnou grafiku, nejde o herní laptop a adaptér je zbytečně velký a těžký. I u takového stroje bych velmi ocenil možnost nabíjení přes USB-C, klidně nižším výkonem. Takto totiž na cesty musím brát nabíječky dvě (ještě pro mobil – ano, stačil by mi jen kabel). Poznámka – nabíjení ještě dále ověřujeme, ale s redakční nabíječkou si notebook netykal.

Čistě podle svého subjektivního používání je právě tohle nakonec hlavním argumentem, proč bych si tento jinak skvělý notebook nakonec zřejmě nekoupil. I tak si zaslouží nejvyšší hodnocení, Lenovu se mi jej vracelo velmi těžce.

ThinkBook 16p je celkově výborný a ruka s peněženkou se mi už docela cukala. Spíše ale zkusím počkat na další generaci zejména kvůli nabíjení. Rozšiřitelnost hodnotím kladně, hlavně díky slotu pro druhý disk. U pamětí je rozšiřitelnost omezená, podle konfigurace ale můžete mít 16 nebo 32 GB, což několik let určitě vydrží.

aktualizováno: ohledně nabíjení přes USB-C je výsledek takový, že s některými nabíječkami to funguje a s jinými ne (v redakci jsme nepochodili ani s jednou). Oficiálně je podporována například dokovací stanice Lenovo, která přes tento konektor zpřístupní další porty.

Lenovo ThinkBook 16p award Lenovo ThinkBook 16p

(zdroj všech obrázků v článku: Cnews.cz)