Hlavní navigace

Nejrychlejší grafika, které stačí jen jeden slot PCI Express: GeForce RTX 4060 Ti 16GB od Galax

5. 12. 2023

Sdílet

Zdroj: Galax
Pokud není v počítači místo na dnešní dvou- či tříslotové grafické karty nebo nechcete přijít o možnosti rozšíření, máte dost omezené možnosti. Teď se v této formě ale bude dát sehnat i slušná GeForce generace Ada.

Skříně pro herní počítače dnes i u Mini-ITX modelů nabraly tolik sádla, že se do nich vejdou hodně velké grafiky a výkonnější grafické karty v jednoslotovém provedení se dnes prakticky nedělají. Pokud byste ale takovou z nějakého důvodu chtěli (třeba k tomu, aby vám v pracovní stanici zbytečně neblokovala slot, který potřebujete), objevila se teď na trhu zajímavá možnost. Firma Galax vyrobila tenkou jednoslotovou GeForce RTX 4060 Ti.

Tato grafika se jmenuje Galax GeForce RTX 4060 Ti Max (nebo „Unparalleled Max“) a jde o grafiku založenou na 16GB verzi modelu 4060 Ti, což se bude asi hodit zrovna do toho použití v pracovní stanici (jako alternativy k dražším „Pro“ modelům Nvidia RTX). Grafika používá chladič typu blower, což je v tomto formátu v podstatě nevyhnutné, tloušťka karty včetně chladiče je jen 20 mm.

Chladič prohání pomocí radiálního ventilátoru vzduch podélně skrz nízký pasiv (ten má obsahovat vapor chamber) na kartě. Záslepka je nad plochými konektory DisplayPort perforovaná, takže část tepla půjde rovnou mimo skříň, byť tento výdech má jen omezený průřez. Konec chladiče je částečně otevřený i do skříně, takže teplo bude unikat i dovnitř a bude třeba mít nějaký ten airflow větrající v okolí grafiky.

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem

Autor: Galax, via VideoCardz

Nicméně chladič nepotřebuje přístup vzduchu v ploše karty jako chladiče s axiálními ventilátory, takže vedle této grafiky by mělo být možné osadit další adaptér. Zejména pokud nebude moc dlouhý. Grafika má totiž nasávání na konci poměrně daleko od záslepky (délka karty je 26,7 cm). Nasávání radiálního ventilátoru je přitom z obou stran, což pomůže dostávat do něj více „čerstvého“ vzduchu, pokud byste měli nějakou HEDT nebo WS desku se sedmi sloty PCI Express a opravdu chtěli zaplnit úplně všechno.

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem

Autor: Galax, via VideoCardz

Podle Galax má karta šestivrstvé PCB s VRM o 6+2 fázích a referenční takty – 4352 shaderů, 2310 MHz v základu, 2535 MHz pro boost. TDP je 165 W, zde asi není překvapení, že není zvýšené. 16GB paměť GDDR6 běží na taktu 18,0 GHz s propustností 288 GB/s (128bitová sběrnice). Napájení je pomocí tradičního osmipinu na konci karty, ten je orientovaný směrem dozadu (takže není třeba moc místa ani směrem k bočnici a karta se vejde do starších kompaktních skříní). Obrazové výstupy jsou standardní – jedno HDMI 2.1, tři DisplayPorty 1.4.

DTZ24

Se stejným chladičem a PCB by se měla dát vyrobit i 8GB karta nebo i model GeForce RTX 4060, ale neví se, zda má takové další jednoslotové grafiky Galax v plánu. Také těžko říct, zda tyto modely budou dovážené do EU a k nám.

Zdroje: Galax, VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?