Hlavní navigace

Nejstarší videoherní easter egg je již 40 let starý. Objeven byl až letos

17. 4. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pojem easter egg určitě znáte. Dnešní hry, desktopové programy i webové služby jsou plné skrytých hříček a vtipných blbinek, viz Easter eggs: Když se baví programátoři. Původní „velikonoční vajíčka“ neměla prvoplánově zabavit, ale obcházela ješitnost Atari. Videoherní gigant tehdy nedovoloval tvůrcům, aby se ve svých hrách podepisovali. Autoři byli údajně utajeni proto, aby je nemohla vystopovat konkurence a od Atari je přetáhnout.

Až do letošního roku se za nejstarší easter egg považoval ten ve hře Adventure, která v roce 1979 vyšla pro konzoli Atari 2600. Když hráč se svou postavičkou došel na jeden konkrétní pixel, dostal se do zvláštního levelu, kde byl nápis „Created by Warren Robinett“. Rok po vydání hry na pixel narazil 15letý Adam Clayton, který upozornil Atari, že našel něco zvláštního.

Robinett už tehdy pro Atari nepracoval, a tak firma oslovila další vývojáře, jestli by easter egg mohli opravit. Šlo to, ale úprava by vyšla příliš draho. Steve Wright, šéf softwarové oddělení Atari, proto rozhodl, že vajíčko ve hře zůstane jako zvláštní bonus pro hráče. A ve firmě zavedli pravidlo, že by easter eggy měly být v každé hře. Hráči by tak objevováním mohli strávit více času.

Shodou okolností letos Ed Fries objevil ještě starší easter egg. Fries je bývalý viceprezident Microsoftu, kde šéfoval hernímu vydavatelství a kde se v 80. letech věnoval vývoji Wordu a Excelu (ty také později obsahovaly pěkné easter eggy). V únoru se bavil s Ronem Milnerem, který v minulosti pracoval pro Atari, a ten mu prozradil, že do arkády Starship 1 vložil jeden z prvních backdoorů. Nikomu ve firmě o tom neřekl alespoň 30 let.

Kombinací ovládacích prvků vyskočila na obrazovce zpráva „Hi Ron!“ a hráč dostal 10 bezplatných kreditů. Není divu, že to tak dlouho tajil. Milner však zapomněl, co přesně se muselo zmáčknout. Friese to neodradilo. Analyzoval ROM se hrou a z ní kombinaci vyčetl. Pak si 40 let starý automat nechal poslat (ještě jej musel opravit) a easter egg vyzkoušel. Byl tam. Zajímavý blogpost plný technických detailů najdete zde.

PS: Ještě starší softwarový easter egg se objevil v editoru TECO pro operační systém TOPS-10, který vznikal v 60. let pro počítače DEC PDP-10. Příkazem „make nazev“ se vytvořil nový soubor s daným názvem. Pokud uživatel zadal „make love“, systém se dotázal „not war?“. Odkazuje tak na slavný protiválečný slogan „Make love, not war“.