Hlavní navigace

Nejúspornější procesor od AMD: APU G-T16R má průměrnou spotřebu 2,3 W

26. 6. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Levným a úsporným procesorům Brazos se na trhu docela daří. AMD úspěšný čip nabízí také pro použití mimo osobní počítače. Takzvaná „embedded“ zařízení totiž představují sice menší, ale lukrativní trh. Pro průmyslové použití či řízení přístrojů, reklamních tabulí a terminálů nabízí nyní AMD vysoce úsporné APU G-T16R. Jeho TDP je stanoveno na 4,5W, v běžném provozu je však odběr energie prakticky poloviční.

Nové APU zapadá do již delší dobu existující řady G. Pod tímto označením prodává AMD „převlečená“ APU Brazos s parametry podobnými čipům pro netbooky a nettopy. Výsadou této řady jsou však vedle klasických modelů s TDP 9 W a 18 W varianty se sníženou spotřebou. AMD již dříve uvedlo model s TDP 6,4 W a jednojádrové APU s ještě nižší hodnotou 5,5 W. Nejnovější G-T16R jde však ještě dál.

 

Pro dosažení hodnoty 4,5 W musela firma jít až na kost (jde o pouhou čtvrtinu TDP typických čipů Brazos). Nové APU tak má také pouze jedno aktivní jádro, a navíc došlo k snížení frekvence na 615 MHz. Předchozí čipy přitom nešly pod 1 GHz. Na integrované grafické jádro se však prakticky nesáhlo, což naznačuje, co považuje AMD na těchto čipech za stěžejní. Radeon HD 6250 je taktován na 280 MHz, což zhruba odpovídá 9W modelům C-50, které znáte z netbooků.

Schéma APU série G společnosti AMD

Zatímco TDP činí již zmíněných 4,5 W, AMD se chlubí, že v reálném nasazení je čip ještě mnohem úspornější. Při laboratorních měřeních měl údajně přetrumfnout i procesory Geode LX, kdysi pro nízkou spotřebu vybrané pro službu v laptopech OLPC. APU G-T16R při testu Winbench 99 dosáhlo průměrné spotřeby 2,284 W, zatímco Geode LX odebíralo 2,45 W. Čip by tedy měl být ideální pro systémy bez aktivního chlazení.

APU Brazos

Potenciální zákazníky však APU láká zejména na své silné stránky v podobě grafických a multimediálních technologií. Grafické jádro má vedle 3D části aktivní i dekodér videa UVD 3 s podporou standardizovaných formátů MPEG-2, VC-1 a H.264. Procesor nabízí jak analogový výstup VGA, tak DisplayPort a DVI, a k tomu navíc rozhraní LVDS. AMD ve své tiskové zprávě podporu starších průmyslových rozhraní zmiňuje jako jednu z výhod platformy. Pro snadnou integraci do stávajících produktů totiž podporuje i sběrnice PCI a ISA.

Zdroj: AMD