Hlavní navigace

Nereferenční Radeony RX 7900 by měly být dostupné hned při vydání, asi ale ne všechny

24. 11. 2022

Sdílet

Zdroj: PowerColor, via: VideoCardz
Chvíli to vypadalo, že na nereferenční karty Radeon RX 7000 se zase bude čekat a při vydání se bude dát koupit jen referenční provedení. Ale zřejmě to není pravda, některé nereferenční modely mají vyjít hned 13. 12. Nějaké takové karty již výrobci začali ukazovat.

Když poprvé vycházely předchozí nové generace grafik AMD Radeon, často se přitom řešilo téma nereferenčních karet, které bývaly na prodej někdy s o dost velkou prodlevou proti dostupnosti karet v referenčním provedení. Vypadá to, že při vydání Radeonů RX 7000 (přesněji modelů RX 7900 XT a 7900 XTX) příští měsíc by to tak být nemuselo. Některé z těchto karet by prý mohly být v obchodech hned vedle těch se referenčním chlazením.

Tento týden se nejprve objevila zpráva, že přímo při vydání, které bude 13. 12., se zřejmě budou dát koupit jen karty s referenčním chlazením od AMD, tedy karty ve stylu, který byl ukázán na vizualizacích při odhalení tento měsíc. Budou nicméně vyráběné a prodávané obvyklými partnerskými firmami, referenční provedení tedy neznamená, že by výroba a prodej šly čistě přes AMD. Tato informace z fóra BoardChannels uváděla, že nereferenční karty by se mohly objevit o týden až dva po vydání.

Dnes se ale už situace změnila. Web ComputerBase se v reakci na předchozí dotazoval přímo u výrobců karet a bylo mu řečeno, že minimálně některé nereferenční modely nové generace se už objeví přímo při vydání 13. 12., a ona první verze tedy neplatí. Možná tedy referovala o nějakém konkrétním výrobci, který vydání nestihne.

Neznamená to, že budou hned na prodej všechny chystané nereferenční karty, ostatně každý výrobce typicky uvádí dvě nebo víc provedení od každého modelu. Ale firmy se zřejmě budou snažit alespoň část mít k dispozici v den nula. Jiná otázka je samozřejmě, zda budou mít hotové dostatečné zásoby – asi se může stát, že nereferenčních karet moc nebude a rychle se vyprodají. Byť současná krize na trhu asi poptávku poněkud zmenší.

První nereferenční verze

Zatím moc nereferenčních provedení odhaleno nebylo. První známá byla karta Asus RX 7900 XT (a zřejmě i XTX) v provedení TUF Gaming. Ta má hodně velký (ale snad jen tři sloty silný) chladič a je možné, že jde o provedení, které je sdílené s kartami GeForce RTX 4000.

Vedle toho se ozval PowerColor (ten je výrobcem výhradně Radeonů) s kartou Red Devil 13, která zřejmě bude ještě tlustší než tři sloty (záslepku má tříslotovou, ale chladič, zdá se, výrazně přečuhuje). Toto by měl být „prémiový“ model, ale vedle něj má firma v přípravě také minimálně jedno další provedení (Hellhound).

PowerColor RX 7900 Red Devil PowerColor RX 7900 XTX Red Devil (zdroj: PowerColor, via: VideoCardz)

A do třetice se pochlubil také Sapphire. Jeho karta zatím ale nebyla ukázána celá. Podle částečného obrázku ukázaného „na sociálech“ bude u provedení Nitro+ (to má totiž být na obrázku) použitý nový design zřejmě s jednoduchým „čistějším“ stylem, byť ventilátory s lomenými lopatkami vypadají jako ty použité už na řadě RX 6000. Ani u Sapphire pravděpodobně nepůjde o jedinou verzi, nejspíš budou i levnější karty Pulse. Ale o těch se zatím nic neví.

https://twitter.com/SapphireTech/status/1595401806628392965

Referenční karty by měly být atraktivnější než v době Polarisů nebo Vegy

Dříve bývala otázka nereferenčních modelů hodně důležitá, jelikož jejich chlazení bývalo výrazně tišší než u referenčních karet. Bylo to umocněné tím, že referenční karty dlouho používaly chladiče typu blower, které jsou spolehlivější z toho hlediska, že fungují i ve špatně větraných skříních. Mají ale výrazně horší hlučnost než chladiče s více axiálními ventilátory, na nichž se sjednotily nereferenčních karty.

U generace Radeon RX 6000 přišly ovšem referenční chladiče už také v nereferenčním stylu s třemi axiálními ventilátory. A v recenzích dopadly docela dobře. Pokud by se něco podobného povedlo i nyní, nemusel by nedostatek nereferenčních karet vadit. Chladiče Radeonů RX 7900 XT/XTX by měly vycházet z toho použitého u RX 6950 XT, ovšem ventilátory mají o něco větší průměr. Je také potvrzený polopasivní režim (ventilátory se v klidu vypnou). Referenční karty by mohly mít jednu výhodu: zatímco u nereferenčních karet je často zvýšené TDP, tyto karty by se měly držet výchozích 300 W (RX 7900 XT) a 355 W (RX 7900 XTX) a tím i lepší energetické efektivity. Pokud je tedy pro někoho dnes důležitá.

AMD Radeon RX 7900 XTX 1 Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Referenční karty by také měly stát oficiální doporučené částky, zatímco nereferenční karty s přetaktováním mají často o něco vyšší cenu. I když ne vždy, některé levnější modely bývají cílené i na „MSRP“ referenčních karet.

Cloud24

Tip: Referenční Radeony RX 7900 mají v chladiči novinku: umí měřit teplotu vzduchu ve skříni

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4, 5), ComputerBase

Byl pro vás článek přínosný?