Hlavní navigace

Nerozbitné krystalické sklo Kunlun – tímto Huawei nahrazuje Gorilla Glass

9. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Huawei
Huawei sice kvůli sankcím nemá přístup k řadě technologií, ochranného skla by se to ale týkat nemělo. Přesto čínská firma použila Gorilla Glass naposledy u modelu P20 Pro a u dalších top modelů šlo o blíže nespecifikované sklo. Nyní se chlubí vlastním odolným sklem Kunlun, které v některých testech obstálo velmi dobře.

Displej nového P60 Pro kryje sklo označené jako Kunlun Glass, jež se poprvé objevilo u podzimního Mate 50 Pro (jen u některých variant). Tohle sklo si Huawei vyvinul sám a trvalo to prý čtyři roky. Pravděpodobně je to vylepšená technologie skel, jež použil i u minulých generací. Tehdy jej označoval jen jako aluminosilikát a mělo jít o ekvivalent prvních generací Gorilla Glass.

Jeho výrobu nového skla popisuje jako vstřikování kompozitních iontů, kdy ve skle za vysoké teploty 1600 °C a s pomocí dalších přidaných materiálů vyrostou během 24 hodin nanokrystaly. Ty ve skle fungují podobně jako železo v betonu. Tolik oficiální zpráva. Odolnost má být zajištěna zejména proti pádu či tlaku. Mimochodem Kunlun se v Číně jmenuje více věcí včetně hokejového klubu a původně jde o pohoří přibližně na hranici s Tibetem.

Kunlun Glass má být dimenzované zejména na pád a tlak (ochranu proti poškrábání Huawei nezmiňuje). V laboratorních podmínkách sklo zvládlo dopad 65gramové ocelové kuličky z výšky 1,2 metru a poté bodový tlak vahou 32 kg bez poškození.

Kanál PBK Reviews tvrdí, že sklo vydrželo několik pádů a až poté se na displeji objevila vlasová prasklina, přičemž jiný telefon s Gorilla Glass Victus (Galaxy S23 Plus) měl prasknout hned napoprvé. Huawei tohle sklo prezentuje na typické situaci, kdy vám telefon ze stolu shodí kočka.