Hlavní navigace

Nesmrtelný pirátský „Netflix“: Popcorn Time streamuje filmy po potěmkinovsku

26. 8. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pamatujete na Ivio a jeho sliby? Legální streamování filmů a seriálů zdarma doposud funguje, avšak vzdor velkolepým plánům pořád bez úplné podpory HD formátu a titulků. Což je tím horší, že piráti tyhle maličkosti na svých vlastních obdobách Netflixu nabízejí.

Spolu s takřka neomezenou databází nejnovějších filmů i seriálů v ripech etablovaných releasových skupin. Byť už dnes má konkurenci například ve službách Flixtor či Zona, první byl Popcorn Time. 

Přehrát teď hned

Aplikace nazvaná Popcorn Time zvládala streamovat (respektive „streamovat“, viz níže) filmy v HD kvalitě a s titulky už počátkem března, záhy jí však autorská práva nepřekvapivě zlomila vaz. A to hned několikrát.

Partička vývojářů fungující pod kolektivním jménem Pochoclín se po obligátním útěku přes různé servery nakonec rozhodla s Popcorn Time rozloučit, nicméně štafetu převzali další a tak projekt rozhodně není mrtvý. V nejnovějších verzích expanduje na další platformy (Android, Linux, Mac OSX) a dokonce na aktuální adrese hlásá, že nikdy neskončí.

Popcorn Time streamuje filmy po potěmkinovsku
Popcorn Time streamuje filmy po potěmkinovsku

Vedle nesmrtelnosti pak evidentně provozovatelé věří ještě v jednoduchost. Popcorn Time se skládá z prostého interfacu, kde skutečně stačí jen kliknout na obrázek filmu a zvolit „Přehrát teď!“ Neexistuje žádné nastavování či přihlašování, pouze ona volba z virtuální videopůjčovny.

Tato jednoduchost a intuitivnost umožnila ve vší funkčnosti rozšíření na mobilní zařízení, byť na Google Play aplikaci samozřejmě nenajdete, a je tím pravým důvodem, proč Popcorn Time zaujal. Jelikož pomineme-li možnost zobrazení titulků, neumí Popcorn Time nic, co by nezvládala většina bittorrentových klientů, třebaže je velikost jeho instalačního souboru nadprůměrná.

Jednoduše komplicem

Pravda je taková, že Popcorn Time streamuje filmy a seriály jen naoko. Ve skutečnosti probíhá v pozadí tentýž proces, co v každém bittorrentovém klientu. Na váš harddisk se stahuje klasický soubor (ať už AVI či třeba MP4) a v okamžiku, kdy je ho staženo dostatek pro aspoň pár vteřin přehrávání, přehrávač nám ho začne „streamovat“.

Takže podobně jako některé bittorrentové klienty umí načíst doposud nedostažený videosoubor. Doba spuštění filmu a plynulost jeho přehrávání pochopitelně záleží jak na rychlosti připojení k internetu, tak na počtu sdílejících. Někdy můžete popcorn přinést okamžitě, jindy ho třeba vůbec nebudete potřebovat.

 

Titulky fungují rovněž externě, přičemž na češtinu bohužel nenarazíte. A aby byl streamovací dojem kompletní, stažené soubory se v dočasných úložištích dlouho neohřejí – mažou se s každým ukončením aplikace. Přesto platí, že coby konkurence Ivio a příbuzných služeb Popcorn Time potenciál má. Výhody torrentů zpřístupňuje bez nutnosti umět je hledat a stáhnout.

Je ale důležité si uvědomit, že maskování za přehledný a přístupný přehrávač představuje pro nezkušeného uživatele spolu s komfortem také jisté riziko. Skrývá totiž skutečnost maximálně před ním, ne tak před vlastníky autorských práv: na rozdíl od streamování dochází u používání bittorrentového klientu vedle stahování také k nahrávání dat.

To lze přeložit do právnické řeči jako „neautorizované šíření audiovizuálního díla“. Tedy prakticky možná tolerovanou, teoreticky stále nelegální a trestnou činnost.