Hlavní navigace

Český Netflix pokořil důležitou metu a příští rok by mohl zlevnit

16. 12. 2019

Sdílet

Zanedlouho to budou již tři roky, kdy Netflix oficiálně vstoupil do Česka. Od té doby zvětšil katalog, zavedl možnost placení korunami a od letošního října dostal konečně také počeštěné aplikace a web.

Před nedávnem také prolomil hranici 1000 lokalizovaných filmů a seriálů. Podle monitoru Unogs.com je na českém Netflixu 5267 titulů, z toho 1157 s titulky a 184 s dabingem. Šestapadesát filmů je pak rovnou českých a jejich počet pravidelně, avšak po troškách, stoupá.

Za celou dobu působení u nás Netflix ještě nezdražil, přestože na západních trzích k tomu došlo již několikrát. Naopak je možné, že si cenu uchová nebo že by mohl služby nabídnout i výhodněji. Zdražování by totiž v současné době byl risk, protože mu roste silná konkurence, která je navíc levnější. Apple TV+ má sice jen zanedbatelný katalog, ale Disney+, HBO Max a Peacock se mohou obří o bohaté filmové a televizní archivy. První dva u nás ale zatím nepůsobí a třetí ve světě odstartuje až příští rok.

KL hlasovani

A co ono zlevňování? Netflix loni v Indii zavedl nový levnější tarif s podobnými parametry jako ten současný základní, u něhož je videa možné sledovat jen v mobilních aplikacích, nikoliv na počítačích nebo televizorech. Firma by jej postupně chtěla zavést i v dalších zemích, kde se jí nedaří růst.

Horkou novinkou opět testovanou nejdříve v Indii je pak dlouhodobé předplatné. Netflix má momentálně jen měsíční tarify, v druhé nejlidnatější zemi světa ale testuje tříměsíční, půlroční a roční, které jsou o 20, 30 a 50 % výhodnější. Dlouhodobé úvazky by mohly pomoci i marketingu, protože u měsíčních budou Netflixu hrozit fluktuace počtu předplatitelů, kteří budou chtít jednotlivé služby pravidelně střídat tak, aby stíhali sledovat seriály na více platformách.

Byl pro vás článek přínosný?