Hlavní navigace

NFC technologie a vše okolo ní. Přežitek nebo budoucnost bezkontaktních plateb?

Sdílet

Zdroj: Freepik

Přední výrobci chytrých telefonů a nositelného příslušenství už řadu let postupně přicházejí s novými modely, které v sobě obsahují mimo klasických funkcí i možnost placení skrze NFC. Je to vlastně ale tak dobré, jak výrobci prezentují, nebo se jedná jen o další lákadlo na papíře? Pojďme si toto téma více rozebrat v následujícím článku. Technologie NFC žije v našich telefonech už nějaký čas. V minulosti sloužila především jako prostředek pro výměnu fotografií nebo pro automatické plnění úkolů (tasků) skrze malé NFC čipy. Už v roce 2000 byl podán první paten definovaný jako „mobilní platby“, avšak v té době byl projekt placení pomocí telefonu nebo hodinek ještě v plenkách. Technologie se neustále vyvíjela a možnost nahradit standardní kreditní kartu pouhým NFC čipem umístěným v telefonu brzy získala na oblibě. V roce 2015 dosáhla hodnota provedených transakcí skrze NFC hodnotu 4,8 bilionu USD $ a pokles provedených transakcí podle odborníků rozhodně není v plánu.

Co je vlastně NFC a jak funguje proces platby?

Pokud si rozebereme zkratku NFC, dostaneme slova Near Field Communication (v překladu komunikace na blízkou vzdálenost). Jedná se tedy o technologii, která je nástupcem tzv. infračervených portů a slouží pro komunikaci dvou zařízení v těsné blízkosti u sebe (obvykle 4 cm a méně). V praxi to znamená rychlá a bezpečná komunikace, pomocí které lze přenášet soubory nebo v dnešní době i provádět platby u bankovních terminálů.  Hlavní předností v oblasti bezpečnosti této technologie je jeho velmi krátká doba použití například oproti technologii Bluetooth. Díky tomu má potencionální útočník velmi málo času zapojit se do tohoto platebního procesu a je pro něj těžší získat potřebná data, která by mohl využít ve svůj prospěch.

Samotný proces placení funguje ve své podstatě velmi jednoduše. Pokud stojíte u platebního terminálu v obchodě nebo restauraci, jednoduše odemknete svůj mobilní telefon nebo chytré hodinky, přiložíte je k terminálu a během pár sekund obdržíte na svém zařízení informaci o potvrzení platby, kterou musíte potvrdit. A to je vše! Obrovskou výhodou je i fakt, že nemusíte být se svými hodinkami nebo telefonem připojeni k internetu. Jednoduše stačí zaplatit a až se později připojíte k internetu, proběhne platba a veškeré další náležitosti.

Je bezpečné platit pomocí NFC?

Odpověď zní jednoznačně ANO. Nejenže získáte mnoho výhod, jedná se ale hlavně o bezpečný způsob placení. Při placení nezná nikdo údaje o vaší kartě. Ty jsou bezpečně uchovány v telefonu a ten se spojí s vaší bankou pouze jednou a to při zadávání platební karty do jedné z platebních aplikací (Google Pay, Apple Pay nebo Samsung Pay). Poté se ve vašem telefonu vytvoří tzv. token, který slouží jako mezibod pro komunikaci s telefonem a společností, které chcete zaplatit. Dalším zabezpečovacím prvkem je i nutnost mít telefon nebo hodinky odemknuté, pokud s nimi chcete platit. Telefon stačí většinou pouze odemknout, u hodinek vždy musíte splnit určité kroky, díky kterým se aktivuje možnost platby přímo na nich. Nemusíte se tak bát toho, že vám někdo vykrade účet například v přeplněném MHD nebo na rušné ulici, kde se bude nenápadně pohybovat platebním terminálem v okolí vaší kapsy.

Co musím udělat pro to, abych mohl začít platit telefonem?

V první řadě musíte zjistit, jestli váš telefon NFC obsahuje a podporuje NFC platby. To zjistíte snadno tak, že v systémovém nastavení vyhledáte tuto funkci a pokud ji váš telefon má, máte napůl vyhráno. Dále musíte zjistit, zdali vaše banka podporuje mobilní platby skrze NFC. Jestli je vaše banka na seznamu podporovaných bank pro konkrétní platformu, můžete zjistit zde.

V dalším postupu se mohou jednotlivé kroky mírně lišit v závislosti na mobilní platformě. Majitelé Android zařízení potřebují mít ve svém telefonu staženou aplikaci Google Pay, případně Samsung Pay (platí pouze pro uživatele vybraných Samsung telefonů). Majitelé jablečných zařízení nemusí nic stahovat, jelikož zařízení už v základu obsahuje aplikaci Wallet. Po otevření jedné z aplikací stačí  zadat číslo vaší platební karty, platnost a v neposlední řadě i CVV/CVC kód, který se nachází na zadní straně karty. Tímto krokem máte v podstatě hotovo a jste připraveni zaplatit kdekoliv pomocí svého mobilního telefonu.

Podporují moje hodinky platbu NFC a jak ji mohu aktivovat?

Přestože tato technologie je už ve světě nějaký pátek, u nás se zatím netěší takové oblibě z řad velkých společností nebo bank. Z aktuálně dostupných služeb v České republice zde naleznete Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Jak již ze samotného názvu vyplývá, potřebujete hodinky některé z výše uvedených značek, abyste mohli využívat funkci placení hodinkami. Další velcí hráči na poli bezkontaktních plateb jsou zatím v našich končinách mimo hru. WearOS od společnosti Google nepodporuje žádnou oficiální cestou platby hodinkami a obdobně je na tom i služba Samsung Pay, která je v Evropě dostupná zatím pouze ve Velké Británii.

Apple Pay

Majitelé chytrých Apple Watch všech generací mají zaručenou podporu pro placení hodinkami v České republice. Tento způsob placení musí samozřejmě vaše banka podporovat. Seznam všech podporovaných bank naleznete na oficiálních stránkách podpory Apple. Pokud je vaše banka na seznamu podporovaných, můžete začít tuto funkci využívat. Stačí pouze přidat kartu do systému Apple Pay.

Garmin Pay

Obdobným výhodám placení hodinkami se mohou těšit i uživatelé vybraných modelů Garmin Watch. I zde platí, že vámi používaná banka musí tuto funkci umožňovat. Garmin na svých stránkách zveřejnil seznam všech podporovaných bank, s kterými můžete bez problémů platit. Pokud jste majitelem některého z výše zmíněných modelů a vaše banka umožňuje tuto funkci, pomocí jednoduchého návodu můžete přidat platební kartu do svých hodinek.

Fitbit Pay

Posledním z trojice podporovaných služeb je určena pro majitele vybraných modelů Fitbit. Konkrétně se jedná o modely Fitbit Charge 4, Fitbit Ionic, Fitbit Sense, Fitbit Versa 2, Fitbit Versa 3 a v neposlední řadě série Fitbit Charge 3 a Fitbit Versa. Jako u ostatních služeb, i zde je nutnost podpory ze strany vaší banky i zprostředkovatele platebních karet. Tu můžete ověřit na oficiálních stránkách společnosti. Samotné přidání platební karty do hodinek je velmi jednoduchá záležitost a otázkou několika málo minut.

MM_AI

Co říci závěrem? S vysokou dávkou jistoty lze tvrdit, že tato technologie je budoucností v oblasti bezkontaktních plateb. Záleží však na jednotlivých společnostech, jak se k tomu postaví a s jakou rychlostí budou implementovat nové funkce do svých už zavedených systémů. V budoucnosti nás však určitě čeká mnoho nových funkcí, s kterými tyto společnosti přijdou. Bohužel nikdo s jistotou nemůže tvrdit, jak dlouho nás ještě nechají čekat.

zdroje: DigiPay, Měšec, Samsung, Apple, Garmin, Fitbit

Byl pro vás článek přínosný?