Hlavní navigace

nForce 630i – převrat v čipsetech?

25. 9. 2007

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čipové sady s integrovanou grafikou byly vždy brány za něco podřadného, maximálně kancelářského. Ale co čipset s honosným jménem GeForce 7150?

Kalifornská Nvidia si od nových čipových sad z rodiny MCP73 nemálo slibuje. Mají už konečně znamenat použitelnou integrovanou grafickou kartu (kolikrát už jste to slyšeli?), jež má výkonem předčit nejlevnější diskrétní grafiky (jako například GeForce 7100 GS). Výkon nejvyššího modelu nové řady má stačit na základní hraní nejedné hry.

MCP73

Igor Staněk (vlevo) si na představení MCP73 do Prahy přivezl Thomase Petersena – druhého nej muže v Nvidii přes čipsety (vpravo)

Už nyní se Nvidia ráda pochlubí, že na rozdíl od Intel GMA X3100 na integrované grafice spustí všechny novější hry jako Oblivion nebo Call of Duty 2 a nyní tvrdí, že nejenže přináší platformu, u níž integrovaná grafika umožní základní hraní, ale také desky s ní budou levnější než s Intel G31 (což je právě to klíčové).

Nejzajímavější částí prezentace nových čipsetů bylo asi konstatování, že i v jednokanálovém zapojení pamětí jsou nové Nvidia čipové sady výkonné jako levné čipové sady Intel s dvoukanálovým zapojením paměťových modulů (dual channel). Jsem zvědav na první praktické testy, pro případné pořízení jediného modulu a upgrade až po delším čase by to byla věc opravdu šikovná.

MCP73

Srovnání vizuálního podání Railroad Tycoona z Intel GMA (vlevo) a GeForce 7150i (vpravo). Lepší grafika Nvidie se projevila nejen ve hrách, ale mohli jsme si přímo porovnat třeba i 3D akceleraci Google Earth. Klepněte pro zvětšení

Nvidia uvádí tři varianty MCP73:

  • GeForce 7150, takt čipu 600+ MHz (zřejmě 630 MHz), nForce 630i
  • GeForce 7100, takt čipu 600 MHz, nForce 630i
  • GeForce 7050, takt čipu 500 MHz, nForce 610i

Jak v nForce 630i, tak v nForce 610i má mít grafické jádro jedinou pixel pipeline. A samozřejmě plnou podporu DirectX 9.0c – shader model 3.0. Další zajímavé parametry v kostce:

  • nízká spotřeba, nízké zahřívání (stačí pasivní chlazení)
  • žádná dedikovaná paměť, TurboCache
  • bez akcelerace HD videa

MCP73

Důkaz existence nForce 630i – první demo sestava. Čipset si opravdu stačí s nevelkým pasivem. Klepněte pro zvětšení

Chcete-li si přečíst do češtiny přeloženou kompletní specifikaci a technické parametry, klepněte zde. Více se dozvíte také na stránce Nvidie – www.nvidia.com/mgpu.