Hlavní navigace

Nintendo Switch 2 má výkon blízký PS4 a Xboxu One, odhalily dokumenty ze soudní síně

19. 9. 2023

Sdílet

Zdroj: Nintendo
Tajemství nové generace konzole Nintendo byla odhalena z nečekaného zdroje – v soudních dokumentech odtajněných kvůli sporu, ve kterém je namočený Microsoft.

Nintendo pomalu, ale jistě chystá novou generaci nahrazující úspěšnou mobilní konzoli Switch. Na srpnovém Gamescomu už údajně firma ukazovala neveřejná dema a podle zvěstí z nich bude použitý hardware Nvidie využívající DLSS. Teď tu ale máme nový doklad „Switche 2“, a co je důležitější, nástřel toho, jaký by se od něj dal očekávat výkon. Z dost neobvyklého zdroje: dokumentů zveřejněných v soudním procesu proti Microsoftu.

Jak nejspíš víte, Microsoft se pokouší koupit firmu Activision Blizzard, tedy jednoho z gigantů mezi vývojáři a producenty her (zodpovědného za Call of Duty, Warcraft, Starcraft, Diablo a Overwatch). Tato akvizice sklidila protesty konkurentů (například Sony) a dostala se pod hledáček antimonopolních úřadů v Británii a USA. Americký úřad FTC se jí snaží zabránit v soudním sporu vedeném formálně proti Microsoftu a tento soud má nečekaný důsledek.

Kvůli soudnímu projednávání (a dokazování) byla odtajněna řada zajímavých interních dokumentů. A jak upozornil web The Verge, jsou mezi nimi také emaily, v nichž je řeč o Nintendu „Switch 2“ či „Switch NG“, jak je v nich následník pracovně označován.

„Bližší sladění s výkonem konzolí 8. generace“

Podle těchto dokumentů byli představitelé Activisionu na nejvyšší úrovni o Switchi NG zpraveni zřejmě už v prosinci roku 2022. CEO firmy Bobby Kotick se tehdy (15. 12.) setkal s představiteli Nintenda a zřejmě dostal v nějaké formě orientační informace o tom, co bude nová konzole obnášet. Odtajněné maily jsou částečně začerněné, ale pořád toho dost říkají. Kotick a další osoby dostaly 14. 12. 2022 před samotným setkáním jakýsi orientační dokument pojmenovaný NG Switch Draft.pdf.

Přesné specifikace se Kotick podle výpovědi u soudu nedozvěděl, takže Nintendo asi sdělilo jen nějaké rámcové zařazení. V e-mailech se ale mluví o tom, že výkon Switche NG/2 by zřejmě měl být „blíže sladěný“ s úrovní výkonu konzolí Xbox One či PlayStation 4. Implikováno je tím asi, že k nim bude mít blíže než první Switch.

Přesněji je řečeno, že má být blíže konzolím osmé generace, což je termín, pod nějž se tato zařízení řadí. Podle představitele Activisionu by firma díky tomu, že nová konzole bude „blíže“ těmto Gen8 platformám, měla být schopná vytvořit pro nové Nintendo zajímavé hry – s poukazem na to, jaké hry již předtím vydala pro PlayStation 4 a Xbox One.

Given the closer alignment to Gen8 platforms in terms of performance and our previous offerings on PS4 / Xbox One, it is reasonable to assume we could make something compelling for the NG Switch as well. It would be helpful to secure early access to development hardware prototypes and prove that out nice and early.

Tímto není řečeno, zda je výkon úplně na stejné úrovni (zhruba řečeno, protože Xbox One a PS4 samy nejsou výkonnostně ekvivalentní). Může být o něco málo nižší, nebo naopak vyšší. Ale pro praktické účely lze od Switche 2 očekávat něco podobného. Nová konzole Nintenda by tedy podle tohoto byla určitě blíž výkonem předchozí generaci konzolí než té aktuální s Xboxem Series X a PlayStation 5. Protože jde o mobilní hardware, jenž musí běžet s nižší spotřebou, to není ani nějak překvapivé. Otázka asi je, zda Activision v těchto kalkulacích počítá s efektem upscalingu DLSS, nebo je řeč o schopnostech při využití jen hrubého výkonu hardwaru s tradičním vykreslováním.

Nintendo Switch OLED

Nintendo Switch OLED

Autor: Nintendo

Související věc je, že Activision Blizzard má údajně pro next-gen Switch vyvinout zatím neupřesněnou budoucí hru série Call of Duty. Je to součástí dohody, kterou Microsoft podepsal – tuto hru se zavazuje pro Switch 2 vydat, pokud bude regulátory koupě Activision Blizzard schválena.

Nová konzole Nintenda by měla podle neoficiálních, ale celkem důvěryhodně vypadajících drbů vyjít na podzim 2024. Zachová zřejmě podobný formát jako první Switch a používat bude asi displej LCD (místo OLED použitého v Switchi OLED). Objevily se zprávy, že by srdcem mohl být SoC Nvidia odvozený od automobilního čipu Orin, který by integroval GPU s architekturou Ampere a má být vyráběný 8nm procesem Samsungu.

Více: Jak silné bude Nintendo Switch 2? Mozkem je 8nm čip Nvidie s GPU architekturou Ampere

Zdroj: The Verge

Byl pro vás článek přínosný?