Hlavní navigace

Nová generace hnědé klasiky chlazení. Noctua uvádí speciální ventilátory ze Sterroxu

7. 5. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Málokdy tu píšeme o chladičích a ještě méně o ventilátorech, ale je na čase udělat výjimku. Novou linii „větráků“ totiž nyní vypouští rakouský výrobce Noctua, který kvalitativně a věhlasem představuje určitého lídra této oblasti a jeho charakteristicky hnědé ventilátory jsou docela univerzálně známé (až se skoro vkrádá ono otravné plevelné slovo „ikonické“). Pouhá nová řada by ještě nestála za řeč, podle Noctuy ale tyto ventilátory zabraly přes čtyři roky vývoje ve snaze posunout vlastnosti kupředu a technicky jsou docela zajímavé.  

Nový materiál pro vrtule

Nová řada hnědých ventilátorů se jmenuje NF-A12x25 a je zatím vyráběna jen v 120mm rozměru. Firma se u ní zaměřila na problémy s materiálem ventilátorů a už před delší dobou avizovala, že místo obyčejných plastů přejde na úplně speciální látku, kterou nazvala Sterrox. Jde o polymer tekutých krystalů s podstatně vylepšenou pevností v tahu. A to má zásadní význam pro rotor ventilátoru. Vrtule se totiž při práci potýká s různými deformacemi – tepelnou roztažností, vibracemi, které ji vychylují z ideální polohy, deformací způsobenou tím, jak se lopatka opírá do hnaného vzduchu, a zejména pak s odstředivou silou, která je tím silnější, čím vyšší jsou otáčky.

U rotoru se proto muselo vždy počítat s podstatnými změnami geometrie při provozu, přičemž asi nejdůležitější dopad byl, že okolo lopatek musí být po okraji značná rezerva pro jejich roztažení, aby při roztočení (a roztažením odstředivou silou) nezačaly drhnout o rámeček. A zde právě přichází ke slovu onen Sterrox. Tento materiál je výrazně stálejší a pevnější a díky tomu mohla Noctua onu mezeru do značné míry eliminovat. V nejužším místě je mezi rámečkem a krajem lopatky díky tomu jen 0,5 mm volného prostoru. Toto by mělo značně zlepšit efektivitu ventilátorů NF-A12x25 proti klasickým větrákům, kde může mít mezera třeba 2–3 mm. Volným prostorem totiž hnaný vzduch uniká nazpátek, maří tak část práce a způsobuje turbulence. Tyto sterroxové ventilátory by toto měly výrazně potlačit.

Ventilátor Noctua NF-A12x25 Ventilátor Noctua NF-A12x25

Vysoký průtok i tlak k profukování radiátorů

Výsledkem tohoto malého detailu je, že ventilátory NF-A12x25 mají splňovat naráz dva požadavky, které doposud bývaly v rozporu: zároveň dosahují vysokého průtoku vzduchu, ale i vysokého statického tlaku. První z těchto faktorů hraje roli třeba u skříňového ventilátoru, zatímco vyvinutí statického tlaku je nutné tehdy, pokud ventilátor překonává odpor – fouká do nějaké překážky, kterou může být prachový filtr, pasiv a zejména pak radiátor vodního chladiče, které ventilátory uzpůsobené pro vysoký statický tlak zvlášť potřebují. Ventilátory jsou často specializovány na jednu z těchto rolí a právě tak i Noctua měla skříňové ventilátory vyráběné pro maximální průtok (řada NF-S12A) a ventilátory pro vysoký tlak (NF-F12).

Ovšem nová geometrie rotoru a materiál nyní u řady NF-A12x25 dosáhly toho, že je ventilátor skutečně univerzální a dokáže vyhovět optimálně v obou rolích. Průtok při maximálních otáčkách dosahuje 102,1 m³/h (60,14 CFM) a onen statický tlak zase 2,34 mm vodního sloupce. Podle testů prezentovaných firmou sice v extrémních případech specializované ventilátory mohou být o něco užitečnější (NF-F12 mají tlak až 2,61 mm a NF-S12A zase průtok až 107,5 m³/h), v nejširším pásmu využití má ale NF-A12x25 dokázat řady S12A a F12 překonat, jak ukazuje následující graf. Jde ovšem samozřejmě o hodnocení samotného tvůrce, pro úplnou jistotu by to chtělo ověřit nezávisle.

Noctua nF-A12x25 zároveň poskytuje výhody vysokoprůtokových ventilátorů a schopnost generovat vysoký statický tlak Noctua nF-A12x25 zároveň poskytuje výhody vysokoprůtokových ventilátorů a schopnost generovat vysoký statický tlak

Cena zatím docela vysoká

Řada NF-A12x25 by tedy měla být schopná zastat univerzálně všechny chladící role (tedy pokud není třeba jiný než 120mm rozměr, které se ze Sterroxu ještě nevyrábějí). Jejich startovní cena je však dost vysoká, stojí 30 eur nebo dolarů (750 Kč). Ekonomicky asi tedy stále budou mít smysl předchozí méně univerzální ventilátory Noctuy, jež jsou o dost dostupnější. Nicméně časem by se tato technologie mohla rozšířit a víc zlidovět. A také inspirovat další výrobce, takže by eventuálně o něco pokročilo celé odvětví.

CS24

Kromě nového tvaru rotoru s minimální mezerou na okraji a nového materiálu využívají Noctuy NF-A12x25 osvědčené technologie z předchůdců. Použito je tak speciální tvarování rámečku AAO a usměrňovací drážky na lopatkách pro omezení turbulencí a hlučnosti, samovyvažovací hydrodynamická (olejová) ložiska a řešení rohů rámečku, které omezuje přenos vibrací. Rotor je kromě Sterroxu zpevněn také kovovou vložkou. V balení také opět bude rozšířené příslušenství jako zpomalovací adaptér nebo prodlužka a záruka je šestiletá.

Příslušenství pro NF-A12x25 PWM Příslušenství pro NF-A12x25 PWM

Modely: PWM, ULN, FLX

Ačkoliv je zatím k mání jen jedna 120mm varianta rozměru, na výběr je celkem ze tří modelů. Ventilátor NF-A12x25 PWM je určen pro regulaci průtoku (a připojuje se proto čtyřpinovým konektorem). Kromě toho má Noctua dvě neregulované třípinové verze, z nichž NF-A12x25 FLX běží na plné rychlosti (2000 otáček za minutu, adaptérem je možné zpomalit na 1700) a NF-A12x25 ULN pro změnu na snížené (1200 otáček/min., 900 s adaptérem), což dovoluje snížit hlučnost z 22,6 dB u modelů FLX nebo u PWM na maximálních otáčkách na pouhých 12,1–7,6 dB.

Byl pro vás článek přínosný?