Hlavní navigace

Nokia bude vzkříšena. Přijde s novými smartphony a tablety s Androidem

18. 5. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Potvrdily se dřívější spekulace, Microsoft se skutečně zbaví hloupých mobilů Nokie. Tento byznys prodá za 350 milionů dolarů dvěma společnostem – FIH Mobile patřící Foxconnu a nově vzniklé HMD Global se sídlem ve Finsku. Akvizicí, která by měla být dokončena v druhé polovině roku, přijde o 4500 zaměstnanců, kteří přejdou do FIH nebo HMD.

Nokia 230
Nokia 230

Microsoft bude pokračovat s vývojem Windows 10 Mobile a bude podporovat telefony jako Lumia 650, 950 nebo 950 XL a také smartphony OEM partnerů jako Acer, Alcatel, HP, Trinity a Vaio,“ píšou Redmondští v tiskové zprávě. Všimněte si, že nepíšou nic o nových Lumiích, ale pouze podpoře starších.

Restart Nokie

To ale není nejzajímavější část zprávy. Dvě zmíněné firmy chtějí obnovit zašlou slávu Nokie. Budou vyrábět hloupé i chytré telefony se značkou Nokia, přijdou i nové tablety. Operačním systémem bude pochopitelně Android.

HMD získala od Microsoftu právo na užívání značky Nokia pro hloupé mobily až do roku 2024. Zároveň s tím získává tvůrčí tým a designové know-how. FIH Mobile si z akvizice odnese továrnu v Hanoji a distribuční síť. HMD navíc podepsala dohodu s finskou Nokií Technologies, díky níž získá přístup k telekomunikačním patentům a také značce Nokia, kterou může použít pro smartphony a tablety pro příštích deset let.

Nokia se sama chtěla vrátit. Už předloni představila vlastní tablet s Androidem, letos na podzim měla uvést i nový smartphone. Před koncem roku totiž vyprší dohoda, kterou měla s Microsoftem a ve které se zavázala, že se do mobilního byznysu zatím nevrátí.

Nokia N1
Nokia N1

Spolupráce HMD a FIH/Foxconnu znamená restart Nokie. Návrat pět let zpět, kdy Stephen Elop vsadil vše na partnerství s Microsoftem a jeho systémem Windows Phone. Nokia se vrátí a bude konkurentem pro ostatní výrobce s Androidem. HMD chce v příštích třech letech investovat přes půl miliardy dolarů do marketingu, který má pomoci s prodejem nových zařízení. Peníze získá od investorů a z prodejů stávajících hloupých telefonů.

Nabízí se otázka: Není už na restart Nokie pozdě? Má ještě šanci mezi rychle rostoucími čínskými společnostmi? To se dozvíme za rok či dva.

 

Zdroj: Nokia, HMD Global, Microsoft