Hlavní navigace

Nokia vyráží do boje. Po Applu chce peníze i od HTC, RIMu a ViewSonicu

Sdílet

Zdroj: Redakce

Finové jsou teď s financemi na hraně. Miliardovou ztrátu divize Nokia Siemens Networks už nedokážou pokrýt prodeji mobilů. Ty totiž dlouhodobě klesají a v posledním kvartálu skončily také ve ztrátě. Už se proto hovoří, že se Nokia za 200 milionů eur zbaví luxusní značky Vertu.

To ale není vše. Nokia totiž leží na tlusté matraci vyplněné tisíci patenty z oblasti sítí a mobilních systémů. Jako pionýr oboru, který spoluvytvářel podobu dnešního mobilního světa, si tak zajišťuje příjmy od ostatních výrobců (asi čtyřiceti), kterým své technologie licencuje.

Loni například ukončil bitvu s Applem, americká firma kapitulovala a Nokii musí platit. Dle informací Apple Insideru to zatím dělalo asi 600 milionů dolarů. Vzhledem k prodejům iPhonů to znamená přibližně 10 dolarů na přístroj. Při růstovém tempu telefonů Applu je to příjemná finanční žíla do budoucna. A navíc bezpracná.

Při současné tísni se proto bude hodit, když Finové budou vydělávat na licencích i od ostatních výrobců. Nokia proto na několika frontách žaluje HTC, RIM (BlackBerry) a ViewSonic. Proti HTC to zkouší u americké komise pro mezinárodní obchod (ITC), a u okresního soudu v americkém Delaware žaluje HTC a ViewSonic. U oblastního soudu v německém Düsseldorfu žaluje HTC a RIM a všechny tři společnosti pak ještě žaluje u oblastních soudů v Mannheimu a Mnichově. Předmětem sporu je celkem 45 patentů, viz blog Foss Patents.

Zdroj: Nokia