Hlavní navigace

Nová ARM deska: Hardkernel Odroid-XU4 s osmijádrovým Exynosem 5422 za 74 USD

18. 7. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Sledujete-li vývoj okolo různých minidesek s procesory ARM, asi už budete znát firmu Hardkernel. Ta je zajímavá produkcí deseck s procesory Exynos od Samsungu, zatímco obvykle se na těchto zařízeních objevují hlavně různé Allwinnery a podobné SoC. Firma nyní přichází s další generací těchto kousků, deskou Odroid-XU4, která nese osmijádrový Exynos 5422 od Samsungu a nemá až zas tak špatnou cenu.

Odroid-XU4 je částečně podobný větší desce Odroid-XU3, s níž by měl být i do velké míry softwarově kompatibilní, ovšem má méně portů a PCB měří jen 8,2 × 5,8 cm. To hlavní je, že vás přijde jen na 74 USD (s DPH by to bylo něco přes 2200 CZK). Použitý Exynos 5422 nese čtyři jádra Cortex-A15 s taktem až 2,0 GHz a čtyři Cortexy-A7, běžící na frekvenci do 1,4 GHz. SoC má integrovanou grafiku ARM Mali-T628 MP6 na 600 MHz a 2GB operační paměť typu LPDDR3 (je naštosována na samotném procesoru stylem PoP). Ta běží na efektivním taktu 1500 MHz s 64bitovou sběrnicím, čili s teoretickou propustností 12 GB/s.

Hardkernel Odroid-XU4
Hardkernel Odroid-XU4

Deska nemá vlastní úložiště, to lze přidat buď dokoupeným modulem eMMC (čip podporuje eMMC 5.0), nebo klasicky kartou microSD. Základní konektivitu opatřuje HDMI pro obrazovku (podporuje rozlišení do 1920 × 1080 bodů), tři porty USB (z toho dva USB 3.0) a gigabitový Ethernet založený na Realteku RTL8153. Napájení je přes 5V adaptér, u nějž je udáván maximální proud 4 A (příkon 20 W). Deska se tudíž dodává i s aktivním chladičem, který ale má být regulovaný a zapínat se jen ve vyšší zátěži.

Hardkernel Odroid-XU4
Hardkernel Odroid-XU4: schéma

Odroid-XU4 má dva konektory GPIO o 12 a 30 pinech, z nichž lze dostat další rozhraní jako UART, I2C SPI a podobně, připojit se dá také baterie pro hodiny reálného času. Co naopak chybí, je nějaké integrované audio, USB OTG a podle Hardkernelu dále proti modelu XU3 scházejí senzory pro monitorování spotřeby (na druhou stranu je zmíněna větší „stabilita“ u portů USB 3.0). Zvuk má ovšem podle FAQ na webu výrobce fungovat přes HDMI, pokud připojený monitor má reproduktory nebo analogový výstup.

Hardkernel Odroid-XU4

K desce se dá dokoupit řada různého příslušenství (kryty, eMMC, Wi-Fi, USB-UART, kamera, rozšiřující moduly, kolébka pro SATA disky a dokonce 9" dotykové LCD s rozlišením 1280 × 800 bodů). Po stránce softwaru podporuje Hardkernel oficiálně Ubuntu 15.04, Android 4.4.2 a k tomu je komunitní formou podporován Android 5.1.

 

Snad jen s výhradou, že jde o 32bitový a nikoli 64bitový procesor, by měl být Odroid-XU4 (po stránce výkonu, rychlosti IO) jednou z těch lepších desek, které se pro hraní s ARMem dají pořídit. Objednat byste ho ale zatím museli přímo z Koreje od výrobce – starší modely Hardkernelu sice některé evropské a výjimečně české obchody mají v nabídce, XU4 ale zatím nikde veden není. To v praxi znamená platbu přes Paypal (mezinárodní bankovní převod stojí 30 USD navíc) a 25 USD za poštovné, což by desku prodražilo o čtvrtinu. Lepší tedy bude počkat na oficiální distributory (ti by měli existovat v Anglii, Německu a Polsku).

Hardkernel Odroid-XU4

Zdroje: Hardkernel, CNX-Software