Hlavní navigace

Nová generace SSD: Mosaid HLNAND

2. 8. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Společnosti Mosaid (výrobce NAND flash pamětí) a Indilinx (dodavatel řadičů pro SSD) společně představily prototyp SSD využívající technologie HyperLink NAND.

Základní desku s řadičem na bázi programovatelného hradlového pole (FPGA) dodal Indilinx, dva 64GB HLNAND moduly pro 200pinovou SO-DIMM patici vyrobil Mosaid. Frekvence HyperLink sběrnice je u prototypu 75 MHz, ve finále by to ale mělo být 133 MHz, teoretická propustnost na jeden kanál by pak činila 266 MB/s. Prototyp odpovídá rozměru 3,5" zařízení a připojuje se přes rozhraní Serial ATA 3 Gb/s.

Zařízení dosahuje nijak nevýrazných rychlostí čtení a zápisu 120,
respektive 73 MB/s, technologie ale slibuje dosáhnout propustnosti
několikanásobně vyšší. Totiž, propustnosti v řádu stovek megabajtů za
sekundu je u dnešních solid state disků docíleno použitím většího počtu
kanálů (zpravidla osmi), na které jsou flash moduly připojeny. Avšak
prototyp HLNAND SSD používá jen jediný kanál. Kdyby jich bylo osm (a navíc na plné frekvenci 133 MHz), jak je v plánu pro komerční produkty, rychlosti čtení v řádech jednotek GB/s by bránilo pouze rozhraní SATA.

Ptáte se, jak Mosaid a Indilinx dosáhly takového výkonu? Není to nijak obtížné: dnešní SSD mají výkonu na rozdávání, jenom je velice neefektivně využit. Posuďte sami: pokud je solid state disk osazen 64 čipy, z nichž každý je schopen dosáhnout propustnosti 40 MB/s (rychlost standardního SDR NAND rozhraní), pak dohromady mohou poskytnout až 2,5 GB/s. Z různých důvodů to ovšem takto nefunguje. HyperLink NAND řeší alespoň jedno úzké hrdlo.


Každý ze 16 „čipů“ na SO-DIMM modulech ve skutečnosti nejsou samotné čipy, ale společné balení „můstku“ a čtyř běžných NAND čipů. Sběrnice HyperLink je vlastně standardizované rozhraní DDR NAND – dnes s rychlostí 266 MB/s, v budoucnu ale Mosaid slibuje až 800 MB/s.

MMF23

Více o technologii HyperLink NAND se dozvíte na stránkách jí věnovaných, hlnand.com.

Zdroj: techPowerUp!

Byl pro vás článek přínosný?