Hlavní navigace

Nová krev pro Radeony HD 7000? Chystá se dvoučipová Malta a výhodná HD 7790

21. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

AMD na nedávném konferenčním hovoru kulantně nevyloučilo možnost, že by se řada Radeonů HD 7000 ještě mohla rozrůst o nové modely. A momentálně se spekuluje hned o dvou, kterých bychom se měli dočkat v horizontu několika měsíců.

Malta: dvoučipová bestie, která porazí i Ares II?

Podle serveru Fudzilla, vyhlášené drbny ve světe hardwarové žurnalistiky, prý společnost chystá dvoučipovou kartu s kódovým označením Malta; Fudzilla to prý slyšela hned z několika zdrojů. Není ale úplně jasné, jaká grafická jádra budou na kartě osazena. Totiž, polooficiální Radeon HD 7990 (2× Tahiti) údajně nesl kódové označení New Zealand. Co je tedy Malta? Podle Fudzilly nabídne tato karta pracovní frekvence jader vyšší, než vodou chlazený a nekřesťansky drahý Asus Ares II (a to jest 1050 MHz v základu, 1150 MHz jako maximum boostu).

AMD FirePro S10000
Jak by vypadal referenční Radeon HD 7990, kdyby existoval: AMD FirePro S10000

Z hlediska poměru výkon/watt je výhodné raději snížit frekvenci, než deaktivovat výpočetní jednotky, pochybujeme tedy, že by AMD šlo touto cestou. Pokud karta s názvem Malta není úplný výmysl, jediné v úvahu připadající vysvětlení je takové, že AMD přichystalo vylepšenou revizi jádra Tahiti, které snáz dosahuje vysokých taktů při přijatelné spotřebě. V minulosti šla ATI touto cestou v generacích, kdy měla nad konkurencí navrch, naposledy v případě Radeonu HD 4890 z roku 2009.

 

Datum vydání Malty není známé, podle Fudzilly by to mělo být během první poloviny roku (tudíž nejpozději v červnu). AMD ale prý svými plány hodně hýbe. Radeony HD 8000, které AMD hodlá vydat na konci roku, údajně mohly být na trhu i dříve, AMD se ale rozhodlo jejich launch takticky odsunout. Doufejme tedy, že se čekání vyplatí a výsledkem bude vyladěnější produkt.

Bonaire: první vlaštovka GCN 2.0 těsně pod Radeonem HD 7850

Čip jménem Bonaire měl podle starších informací vyjít jako Radeon HD 8700 a přirozenou cestou nahradit Radeony HD 7700 s čipy Cape Verde. Server WCCFTech si ale vzal do hlavy, že by Bonaire mohl vyjít již v dubnu a to jakožto Radeon HD 7790. Navzdory značení by výkon měl být na dohled Radeonu HD 7850 a AMD prý proto zakázalo výrobcům karet vydávat přetaktované edice.

Je-li pravda, že Bonaire spadá do druhé generace GCN (tedy GCN 2.0), již velice brzy bychom si tak mohli udělat představu o změnách v architekřue, které přinese kompletní série Radeonů HD 8000. A nebo také ne: vzpomeňme na řadu 6000, kdy AMD též v jedné generaci promíchalo starší (VLIW-5) a novější (VLIW-4) varianty své tehdejší architektury.

Zdroj: Fudzilla, WCCFTech 1 | 2