Hlavní navigace

Nová Office vstoupila na český trh. Možná budou čtvrtletní aktualizace

4. 3. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Kolem produktů značky Microsoft Office je v poslední době rušno. Klientský software pro rok 2013 byl dokončen již na sklonku uplynulého roku, nějakou dobu si jej ovšem čeští zákazníci nemohli užít. Poslední zpráva je však dobrá, protože na český trh vstoupila nejen Office 2013, ale také nový typ kanceláře, s názvem Office 365. O rozdílech mezi produkty jsme již mnohokrát hovořili, takže to vezměme ve zkratce.

Tip: Retailová verze Office 2013 se váže na jeden počítač. Licenci přenést nelze

Microsoft se přeorientovává na prodávání předplatného, jež mu zajistí poměrně stálý výdělek. Office 2013 jsou ale produktem ze staré školy. Za běžné peníze – to znamená, že za vybranou edici obvykle zaplatíte zhruba stejnou částku, jakou byste zaplatili za stejnou edici ze starší produktové řady – si koupíte jednorázovou licenci kancelářského softwaru pro svůj počítač – aplikace jako Word nebo Excel jistě znáte.

Velkou změnou oproti předchozím řadám je to, že programy již nemůžete odinstalovat a následně přenést, např. na nový stroj. Microsoft tímto nepopulárním krokem zvýšil pouze atraktivitu Office 365. To je balík služeb, který ovšem nekoupíte za jednorázový poplatek, nýbrž za něj platíte (roční) předplatné.

 

Office 2013 versus Office 365

Součástí tohoto balíčku je možnost používat klientský software až na pěti různých zařízeních, proto je za dané peníze výhodný pro větší domácnosti, s vyšším počtem počítačů. Microsoft se navíc nevymezuje na Windows, ale podporuje jiné platformy a plánuje rozšířit jejich podporu, takže budete moci upravovat dokumenty na více různých zařízeních. Jestli se vám vyplatí více předplatné, které např. pro člověka s jediným počítačem zřejmě smysl nemá, nebo naopak licence za samostatná Office 2013, si musíte spočítat sami.

Hlavním artiklem pro redmondského giganta budou od teď a hlavně v budoucnu bezpochyby Office 365. Pro uživatele mohou představovat výhodu v tom, že v rámci předplatného mají vždy přístup k aktuálním verzím klientské softwaru Office. Nemusíte proto novou verzi dokupovat, což mj. majitelé Office 2013 budou muset. (Nebo se spokojí se stávajícím vydáním.)

Ještě si dovolím přidat malou poznámku. Firemní uživatelé Office 365 již znají. Pravdou nicméně je, že verze pro běžné uživatele, tedy ty nefiremní, se navzdory zvolenému jménu kolegovy vzdaluje. Zatímco Office 365 pro podniky nabízí věci jako SharePoint nebo Lync (Online), domácí uživatel na tato řešení nárok nemá. Ve většině případů by vás to trápit nemělo, ale měli byste vědět, že dvě stejně pojmenované služby se od sebe podstatně liší.

Domácí uživatelé v rámci předplatného získávají prakticky jen přístup k aktuálnímu kancelářskému softwaru pro Windows a jiné platformy. Pro firmy jsou pak určeny jiné a dražší tarify Office 365, s jimiž se rovněž pojí upravené podmínky používání. Celosvětově byly zákazníkům zpřístupněny v sedmnácti jazycích a 69 zemích na konci února. Dalších dvacet jazyků bude doplněno ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Ceny

Internetový obchod Alfa.cz nabízí Microsoft Office 365 pro domácnosti na rok za 2 499 Kč. Za pět počítačů, na nichž můžete provozovat plnohodnotný balík Office, je to rozhodně slušná cena. Tím spíš, že nám Redmondští kromě běžných aplikací nabízí také Outlook, Access nebo Publisher. To byly součásti vyšších a poměrně drahých edicí Office, zaměřených spíše na podniky nebo podnikatele.

Tip: Známe ceny Office 2013 a Office 365 Home Premium. Je lepší předplatné?

Naproti tomu za Microsoft Office 2013 pro domácnosti dáte 3 499 Kč. Jak bylo řečeno, tuto licenci lze použít na jediném stroji současně a nelze ji přenést jinam. Ani nelze automaticky a dále bezplatně přejít na novější řady produktů, až budou na trhu. Uvedená edice bohužel obsahuje jen a pouze aplikace Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Alfa.cz dále nabízí Office 2013 pro podnikatele 6 799 Kč nebo Office 2013 pro profesionály za 13 999 Kč.

O obsahu jednotlivých edic jsme již hovořili také v bleskovce Dnes komerčně odstartují Office 2013. Nastal nicméně čas přejít na Office 365, kam můžete rovněž nahlédnout. Srovnávali jsme i ceny. Nepřehlédněte ani článek Microsoft prozradil ceny Office 2013 a Office 365 pro český trh. A co upgrade?.

Čtvrtletní aktualizace? Možná

K uvedení nových Office na český trh přihodíme aspoň jednu zvěst. Nemohli jste přeslechnout, že Windows a jiné produkty budou aktualizovány mnohem častěji než dříve. Velká vlna novinek z Redmondu by měla přicházet nejméně jednou do roka, k tomu pak ještě nějaká drobná vylepšení. Bohužel zatím nic moc nenaznačilo, že by součástí projektu Blue byla také Office. Microsoft ale přece jen zřejmě připravuje dosti radikální plán pro svůj kancelářský software. Office 365, potažmo přímo Office 2013 by se tak mohla dočkat oživení každého čtvrt roku.

Naznačil to prezident divize Office. Podle něj již aplikace obsahují příslušný aktualizační mechanismus, distribuce by proto neměla být problémem. V podstatě říká, že se firma v těchto aktualizacích zaměří na nejnutnější věci, které ji budou pálit. Rozsáhlejší změny a novinky budou vyvíjeny delší dobu. Něco podobného se očekává rovněž u Windows. Zatímco v blízké budoucnosti se budou zlehka vylepšovat Osmičky, po delší době bychom měli obdržet radikálnější a přepracované nové vydání – zřejmě Windows 9.

Zdroj: Alfa.cz | Neowin