Hlavní navigace

Novafora kupuje Transmetu

18. 11. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

Transmeta byla původně založena s účelem navrhnout a prodávat úsporný x86 procesor. Z jejího snažení vzešly procesory Crusoe a Efficeon, žádný ale nezaznamenal kýžený úspěch, a tak se Transmeta rozhodla s CPU skoncovat. Příslušná divize firmy byla tehdy prodána AMD a Transmeta se přeorientovala na vývoj a licencování obecněji použitelných úsporných technologií (LongRun).

Nyní na scénu přichází neznámá společnost jménem Novafora, která navrhuje procesory pro zpracování videa. Slovo „neznámá“ je v tomto případě skutečně na místě: od svého založení v roce 2004 Novafora nevydala ani jeden produkt. A mluvíme o ní samozřejmě proto, že právě ona odkoupí Transmetu. Bude ji to stát celkem 255,6 milionů amerických dolarů, akcionáři Transmety dostanou $18.70 až $19.00 za každou akcii a transakce bude dokončena v prvním kvartálu roku 2009. Poté se s akciemi Transmety přestane obchodovat, pravděpodobně firma administrativně zcela zanikne a bude sloučena s Novaforou. Než se tak stane, nesmí Transmeta uzavřít žádné licenční ujednání bez posvěcení Novafory.

MM_AI

Les Crudele, prezident a generální ředitel Transmety, tvrdí, že prodej dlouhodobě ztrátové společnosti je pro její akcionáře nejvýhodnější řešení. Zaki Rakib, generální ředitel Novafory, si naopak pochvaluje, že jeho firma získá úsporné technologie vyvíjené Transmetou a také její zkušené zaměstnance. Jak ale podotýká server X-bit labs, pravý důvod koupě Transmety nám zřejmě zůstává skryt: intelektuální vlastnictví si Novafora mohla licencovat, dobré pracovníky „přetáhnout“ a nejspíš by ji to vyšlo levněji.

Zdroj: X-bit labs, Novafora

Byl pro vás článek přínosný?