Hlavní navigace

Nové grafiky jsou nezvladatelně velké a těžké. Řešení? Integrovaná vodováha u RTX 4090

17. 10. 2022

Sdílet

Zdroj: Manli
Integrovaná vodováha jako součást grafické karty je nápad zatím asi opravdu unikátní.

Příchod nové generace grafik po dvou letech je docela velká hardwarová událost, ale přinesla také věci, které působí jako aprílový materiál. Přičemž nemluvíme o „unlauchingu“ GeForce RTX 4080 12GB. Jeden z čínských výrobců totiž přišel s velmi originálním řešením problému, kdy se dlouhé a velké (v čemž většina RTX 4090 trhá rekordy) karty vlastní vahou kroutí, čímž může dojít k poškození karty nebo slotu PCI Express. Jen nevíme, jestli problém řeší z úplně správné strany.

O víkendu se na internetu objevily fotky GeForce RTX 4090 údajně od čínské firmy 51RISC (o tom, jak je to ve skutečnosti, za chvíli), která byla v nabídce na AliExpressu. Její specialitou jsou dvě trubičky s kapalinou ve hřbetu karty, které by možná na první pohled někoho zmátly, ale nejde ve skutečnosti o součást nějakého kapalinového chlazení uvnitř. Grafika má klasický vzduchový chladič s třemi ventilátory, tlustý tři sloty. Tyto trubičky, v nichž je vidět bublina, totiž mají být vodováhy.

Proč vodováhy? Jejich cílem je zřejmě signalizovat, zda je karta osazená ve skříni rovně a zda si její konec gravitací nesedá, tedy zda nedochází k deformaci karty a namáhání desky a slotu PCI Express. Při montáži a po ní můžete pohledem na bublinku ve vodováze kontrolovat, zda je karta ve vodorovné poloze (za předpokladu, že je sestavení chladiče dostatečně precizní). Samozřejmě to bude fungovat jen tehdy, pokud i skříň a deska jsou postavené vodorovně.

Manli GeForce RTX 4090 Gallardo 04 Manli GeForce RTX 4090 Gallardo (zdroj: Manli)

Nevím, zda by tuto pomůcku někdo z vás ocenil. Přece jen, u dlouhých grafik není problém to, jestli jsou instalované přesně kolmo ke gravitační síle nebo ne, ale s tím, že jejich konci chybí opora a dochází k onomu namáhání. Vodováha v tom nepomůže a nijak účinná není ani pro ochranu sestavy při přepravě, kdy různými otřesy a šoky může problém těžkého nezajištěného konce karty mít zesílené destruktivní účinky.

Vovodáhy na kartě Manli GeForce RTX 4090 Gallardo Vodováhy na kartě Manli GeForce RTX 4090 Gallardo (zdroj: Manli)

Řešením problému těžkých karet je nějaký systém opory či zajištění druhého konce karty ve skříni, takže praktičtější by bylo, kdyby s kartou bylo něco podobného dodáváno – ať již podpůrný sloupek, nebo ideálně něco, co ji zajistí před pohybem v obou směrech (proti nehodám při přepravě). Nicméně vodováha v kartě je alespoň pěkná kuriozita (jen to asi nebude pro majitele, které by stresovalo, když nemají bublinky přesně v polovině a museli by neustále do skříně strkat nebo ji podkládat papírky ve snaze udělat pořádek).

KL hlasovani

Karta je ve skutečnosti od Manli

S kartou je spojená ještě jedna pikantérie. Nakonec se ukázalo, že prodej na AliExpressu byl poněkud podvodný – karta není od žádného 51RISC, ale jde o regulérní design firmy Manli. Čínský prodejce vzal, zdá se, originální fotky a ve Photoshopu přemaloval loga. Reálně je karta prodávaná jako Manli GeForce RTX 4090 Gallardo, byť se zatím moc široce v distribuci neobjevila (snad je v obchodech například ve Švýcarsku).

Zdroje: Manli, VideoCardz, Tom's Hardware

Byl pro vás článek přínosný?