Hlavní navigace

Nové obří LCD Philips: 4K čtyřicítka se zakřivením, 85 % NTSC a navíc slušnou cenou

20. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na trhu monitorů se typické parametry různých modelů dost opakují – ostatně když výrobci používají tytéž panely, není se co divit, že pak produkují podobně se chovající LCD. Najdou se ale anomálie vyčnívající ze zaběhaných pořádků. U značky Philips jsou jí obří stolní monitory, nabízející úhlopříčky okolo 40 palců. Nyní začátkem roku přišel tento výrobce s dalším modelem z tohoto soudku, monitorem BDM4037UW. Tato 4K obrazovka jako podobní předchůdci nabízí rozlišení 4K, ovšem její specialitou je, že má panel prohnutý. Měl by to dokonce být první 4K monitor s prohnutým panelem (a co je důležitější, poměrem stran 16:9).

Philips v monitoru použil 40" (101,6cm) panel s rozlišením 3840 × 2160 bodů a obnovovací frekvencí 60 Hz, používající technologii VA. Uváděn je u něj gamut 85 % barevného prostoru NTSC, což by mělo přesahovat standardní prostor sRGB (72 % NTSC). K tomu jsou také podporovány 10bitové barevné složky pro až 1,07 miliardy odstínů, ovšem ne plně nativně, má být použit dithering. Zakřivení obrazovky má poloměr 3 metry; před tímto monitorem budete asi sedět poněkud dál, takže mírnější prohnutí než u menších úhlopříček je možná rozumné. Hrubost rastru je 110 bodů na palec, s roztečí 0,23 mm.

Philips BDM4037UW Philips BDM4037UW

Výhodou použití panelu typu VA je černější černá než u IPS a Philips slibuje nadprůměrný papírový statický kontrast 4000:1. Maximální jas podsvícení je 300 cd/m² a je regulováno neblikavě, odezva pak má na papíře být 4 ms. Fyzicky velká plocha monitoru BDM4037UW má být využitelná i k současnému zobrazení více vstupů, Philips technologii Picture-by-Picture uvádí jako jeden z taháků tohoto modelu. Pro zobrazení čtyř ploch naráz je možné použít dva vstupy DisplayPort 1.2 a dvojici HDMI (jedno 1.4, jedno 2.0, takže umožňuje i plnohodnotný provoz monitoru ve 4K režimu), podporujícími i MHL. Doplňkově je přítomen i analogový D-Sub.

Philips BDM4037UW Philips BDM4037UW

Monitor nemá pivot nebo možnost nastavit výšku, jak už to u těchto velkých obrazovek často bývá, nastavit ale aspoň můžete náklon. V případě potřeby je umožněna montáž do držáku VESA. Jako příslušenství jsou ještě zabudovány dva 5W reproduktory a rozbočovač USB 3.0 se čtyřmi porty, z nichž jeden umí i rychlé dobíjení.

Philips BDM4037UW Philips BDM4037UW

Křivý panel bez výrazné přirážky?

Zajímavé na tomto monitoru o velikosti televize je, že ačkoliv za prohnuté panely obvykle výrobci účtují velké přirážky (herní modely se často pohybují okolo 30 tisíc korun), Philips BDM4037UW zas tak velké peníze nestojí – přihlédneme-li k rozměrům. Oficiální cena pro evropský trh je s DPH stanovena na 749 eur, neboli v našem něco kolem 20 250 Kč. Monitor jsem ještě vyhledávačem cen nikde neodhalil, ovšem údajně by už měl být v distribuci.