Na Computexu AMD udělalo jednu věc, o které se předtím žertovalo: Vydalo první grafiku označenou jako „Radeon AI“ po vzoru předchozích procesorů Ryzen AI. Teď se toto znamení doby objeví i v herních handheldech. Firma vypouští na trh nové procesory pro tato zařízení – první přináší jednotku NPU, která kvůli nějakému minulému rozhodnutí doteď byla u procesorů řady Z vypnutá. Druhý je také pozoruhodný, ale z jiného důvodu.
Ryzen AI Z2 Extreme
Už v zimě sice pro handheldy vyšla řada Ryzen Z2, ale v té „AI“ model chyběl. V dnešní době to evidentně nešlo nechat jen tak, což napravuje nový Ryzen AI Z2 Extreme. Tento model je zdá se velmi podobný dosavadnímu nejvýkonnějšímu řešení, Ryzen Z2 Extreme.
Je také založený na 4nm čipu Strix Point a vypadá to, že bude mít stejné parametry – 8 jader Zen 5 (přesněji to ale budou 4 jádra Zen 5 a 4 jádra Zen 5c) s 16 vlákny a integrovaným GPU Radeon 890M s 16 CU, tedy 1024 shadery architektury RDNA 3.5. Oficiální specifikace neuvádí frekvence, ale asi budou stejné, čip má jak stejné nastavitelné TDP (15–35 W), tak i stejné schopnosti paměťového řadiče (podporuje 128bitové paměti LPDDR5X-8000).
Ale zatímco řada Ryzen Z1 i dosavadní modely řady Ryzen Z2 nemají zapnutou jednotku NPU, u Ryzenu AI Z2 Extreme je jednotka zapnutá a dodává výkon 50 TOPS. Má stejnou architekturu XDNA 2 jako v notebookových procesorech Ryzen AI 300, jelikož je použitý stejný křemík.
FSR4 ve hrách běžící na NPU?
Jednotku NPU by teoreticky mohly hry využívat pro různé účely. Může poskytnout akceleraci pro negrafické AI modely, které by hra používala (třeba pro chování postav ve hře), ale je možné, že AMD chystá nějakou formu AI upscalingu FSR4 pro herní handheldy, která by NPU dokázala využít (pokud je to tak, je škoda, že NPU neměly aktivní už předchozí handheldové čipy).
Ryzen AI Z2 Extreme poprvé objeví v zařízení Rog Xbox Ally X od Asusu a Microsoftu, což je handheld přizpůsobený ekosystému konzole Xbox, ale stále používající Windows. O využití NPU se u ně asi bude tedy starat Microsoft, u těchto přístrojů má například zpřístupňovat technologii Gaming Copilot.
Ryzen Z2 A
AMD docela zkomplikovalo procesory řady Z2 hned na začátku, když v nich namíchalo čipy různých generací s architekturou jader CPU Zen 5, Zen 4 i Zen 3. Teď k nim dokonce přibyl i Zen 2, protože druhý nový model, označený Ryzen Z2 A, má právě tato jádra. A to čtyři s celkem osmi vlákny. To na první pohled nevypadá moc lákavě, ale GPU je stále poměrně výkonné s 512 shadery (8 CU) architektury RDNA 2. Paměti, které by také měly být 128bitové, jsou LPDDR5–6400.
Jediný procesor architektury Zen 2 s takovýmto GPU je 7nm SoC, který používá Valve v handheldu Steam Deck, dříve známý jako APU Van Gogh (RDNA 2 grafiku už pak má jen lowendový čip Mendocino neboli Ryzen 7020U, ten ale dostal jen 2 CU). Později AMD vyrobilo ještě optimalizovanou verzi na 6nm procesu pro Steam Deck OLED. která z nich je použitá, není úplně jasné. Toto je zřejmě poprvé, co ho budou moci použít další výrobci herních handheldů a teoreticky asi i jiných mobilních zařízení.
Van Gogh má méně výkonu jak po stránce CPU, tak i po stránce maximálního výkonu GPU – bude pomalejší než Ryzen Z2 (APU Phoenix) i Ryzen Z2 Go (APU Rembrandt). Ovšem tento čip má mimořádnou energetickou efektivitu, je možná dosud nejúčinnějším z herních SoC od AMD při běhu na velmi nízké spotřebě, tedy v takovém režimu, kdy baterie handheldu vydrží déle (byť za to platíte méně kvalitními grafickými nastaveními). Jeho TDP je také nižší než u ostatních Ryzenů řady Z2: Je nastavitelné mezi 6 až 20 W. AMD přímo uvádí, že tento čip je určený pro „long-lasting handheld PC gaming“, tedy co nejdelší výdrž při hraní na baterii.
Ač je tedy tento procesor už poměrně dost starý a podle specifikací málo výkonný, herní zařízení s ním by mohla být zajímavá, ostatně podobně jako je stále zajímavý samotný Steam Deck. Zařízení s Ryzenem Z2 A možná někdy budou SteamOS používat a budou to pak takové neoficiální Decky (v duchu dřívějších Steam Machines?). Mohou ale být levnější nebo se lišit jiným displejem, tvarem či výživnějším akumulátorem.
První známé zařízení s tímto procesorem je ale ironicky ROG Xbox Ally, což je levnější sourozenec výše zmíněného ROG Xbox Ally X, také běžící na Windows. Nicméně historie čipu Van Gogh je taková, že Steam Deck je až jeho náhradním uplatněním. AMD toto APU či SoC údajně začalo vyvíjet na zakázku Microsoftu pro nějaké zařízení Surface, ten ho ale pak nevyužil a až po nějaké době ho „zachránilo“ Valve. Teď se tedy kruh uzavírá a tento SoC se nakonec dostal do zařízení, které je s Microsoftem spjato nepřímo, byť tentokrát je to Xbox a ne Surface.
Zdroj: VideoCardz, Microsoft, Tom's Hardware