Hlavní navigace

Novinky: LibreOffice 4.1, CCleaner 4.04, MetroTextual 1.5 a další

26. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

CCleaner 4.04 CZOficiální stránka

Vývojáři z týmu Piriform nepřestávají chrlit novinky. Nejvíce opečovávají velice oblíbený čistič nepořádku v počítači. Další vydání se zaměřuje na Windows 8.1, která sice zatím zcela dokončena nebyla, ale osudné datum se blíží. Prozatím CCleaner alespoň podporuje Windows 8.1 Preview. Společně s nimi se pak logicky rozšířila podpora čištění na Internet Explorer 11, jenž se mimochodem formou ukázky pro vývojáře nedávno poprvé podíval do Windows 7.

Čistič dále na seznam podporovaných aplikací přidal Operu 15, Comodo IceDragon nebo Sony Vegas Pro 12. Více zaujme odstraňování nepotřebných dat u dotekových aplikací pro Windows 8. Konkrétně hovoříme o vyhledávači Bing, Financích, Mapách, Zprávách, Sportu a Cestování. Tentokrát se hodně dělo kolem prohlížečů. Vedle podpory výše zmíněných kousků autoři zapracovali na detekci prohlížečů založených na Chromiu a přenosných prohlížečů. CCleaner v případě Chromu navíc vyčistí cookies od Flash Playeru nebo poslední umístění pro stažené soubory.

CCleaner 4.04

LibreOffice 4.1 CZOficiální stránka

S kancelářskými balíky jako by se tento týden roztrhl pytel. Jako první jsme si osahali Apache OpenOffice 4.0, jenž v podstatě pouze dohání LibreOffice. Oproti němu teď ale má aspoň jednu výhodu, a sice chytrý postranní panel s nástroji. Úplně zoufat nemusíte, neboť v jedné z budoucích verzí LibreOffice jej pravděpodobně spatříme také. V tuto chvíli je přítomen jako čistě experimentální funkce. Postranní panel aktivujete v oddílu Nástroje | Možnosti | LibreOffice | Pokročilé.

 

Jiné novinky se celkem standardně týkají lepší kompatibility s různými formáty, včetně těch od Microsoftu. Řada ovšem přišla i na jeho starší formáty nebo RTF. Z jiných vylepšení jmenujme otáčení snímků postupně o 90°, ukládání písem k dokumentům nebo přidávání fotoalb k presentacím. Vývojáři opravili přes 3 000 chyb, z nichž 400 odhalili vývojáři z firmy Apache, jež pro změnu vyvíjí OpenOffice. Konečné vydání řady 4.1 se shoduje se čtvrtým a zároveň posledním kandidátem na vydání.

LibreOffice 4.1

MetroTextual 1.5 CZZrcadlo

Pro mnohé vývojáře nemá Poznámkový blok konkurenci. S povděkem berou, že jde o maximálně jednoduchý program, který nezažívá divoké změny každých pár let. Všemožných textových editorů nicméně existuje nepřeberné množství. Některé pomáhají např. se zvýrazněním syntaxe a snaží se zaujmout vývojáře, jiné pro změnu lákají běžné uživatele. MetroTextual balancuje někde na hraně.

Na jednu stranu staví na výsluní extrémně prostinké prostředí, které neobsahuje žádné rušivé prvky. Přesto něco málo umí. K tomu málu patří právě zvýraznění syntaxe. Jinak očekávejte design inspirovaný plochým Metrem a rychlý běh. Poslední vydání MetroTextual se kromě automatického ukládání a obnovy dokumentů dorozumí s česky mluvícím uživatelem. K běhu vyžaduje minimálně .NET Framework 4.0.

MetroTextual 1.5

BlueScreenView 1.52 CZOficiální stránka

Pokud řešíte problémy se stabilitou počítače, oceníte nástroj, jenž z Windows vytáhne informace o chybách, které způsobovaly tzv. modré obrazovky smrti. Přednosti byste správně tipli zřejmě napoprvé. Informace aplikace třídí, takže se v nich neztratíte. Poslední verze nám hodlá usnadnit život možností vyhledat chybu prostřednictvím Googlu. Postupné zjednodušování situace, kdy se snažíte odhalit původ problému, se cení. Jedna z posledních verzí navíc nativně podporuje 64bitové systémy. Zájemci si mohou stáhnout i český překlad, volitelně pak mohou sáhnout po přenosné edici.

BlueScreenView
BlueScreenView | Foto: Nir Sofer

RIOT 0.5 ENOficiální stránka

Zkratka samotná vám moc neprozradí, naproti tomu když vám povíme, že RIOT znamená Radical Image Optimization Tool, budete nejspíš doma. Jeho doménou je komprese obrázků, přičemž pátá generace ji povyšuje na plně automatický proces. Můžete ale zvolit poloautomatický režim, případně nechat všechno ve vlastních rukou. Když to necháte na aplikaci, sama určí nejlepší parametry komprese. Autoři významně vylepšili kompresi formátu PNG. K ruce máte čtyři úrovně.

Pokud budete ukládat či převádět do JPG, uvidíte ukazatel průběhu. Úprava rozlišení navíc probíhá až třikrát rychleji. Významných změn se odehrálo dost, což vedlo k tomu, že autor neuhlídal chyby. Ve verzi 0.5 se vyskytl vážný problém, jenž vyřadil z provozu hromadné převody. Ty ale bereme jako základní věc. Během pár dní by naštěstí měla přijít náprava, bedlivě proto sledujte oficiální stránku. (Ke stažení se nám ale RIOT 0.5 nabídl.)

RIOT 0.5

Další důležité novinky:

Tip na starší software

CloudShot beta ENOficiální stránka

Snímání obrazovky počítače má svůj důvod, jako ostatně všechno. V tomto případě chceme pomáhat ostatním prostřednictvím názorných ukázek, případně třeba uchovat v paměti památné okamžiky ze hraní her. I pokud si ke snímání zvolíte CloudShot, bude to mít svůj důvod. Jmenovaný nástroj není výjimečný tím, kolik by nabízel funkcí k típání a úpravě obrázků. Popravdě řečeno, jeho možnosti jsou omezené. Podporuje více monitorů, dovoluje vyfotografovat vlastní region, nebo okno.

Čili nic nevšedního. Hlavně ale láká na integraci s Dropboxem. Po propojení se obrázky ukládají rovnou do nového adresáře v cloudové složce. Pokud to považujete za výhodu, nástroj zkuste. V opačném případě máte na výběr se spousty jiných. Vedle nich vypadá jako chudý příbuzný, když pomineme onu integraci Dropboxu. Ukládat nicméně můžete i na lokální úložiště.

CloudShot beta