Hlavní navigace

Nový formát základních desek pro zakrslé desktopy: 14×14cm Mini-STX [CES]

13. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před rokem na CES 2015 se Intel vytasil se zajímavým prototypem základní desky, která byla menší než formát Mini-ITX a postrádala slot PCI Express nebo ATX napájení, stále ale nesla socket pro klasická desktopová CPU. Tento koncept poté vystřídal několik jmen (Sub-1L podle objemu, pak 5x5 podle rozměru PCB v palcích). Na CES 2016 byly tyto desky vidět znovu, avšak opět pod novým jménem. Finální (doufejme) označení tohoto nadcházejícího desktopového standardu je Mini-STX a s ním se snad již konečně dostane na trh.

Micro-STX je hybrid mezi zažitým formátem Mini-ITX a koncepcí desek minipočítačů NUC či příbuzných, používající rozměr 14,0 × 14,7 cm. Možnosti konektivity a rozšíření odpovídají NUCu. Externí konektory jsou na dvou protilehlých stranách desky, uvnitř jsou dva sloty Mini PCI Express/mSATA nebo M.2 pro SSD a bezdrátový modul, dva sloty SO-DIMM pro paměti a místo je i na rozhraní SATA, nikoliv však na konektor pro zdroj ATX. Na rozdíl od Mini-ITX se počítá jen s kompaktními skříněmi, takže napájení bude vždy externím notebookovým adaptérem.

Zásadní rozdíl proti NUCu bude však ten, že CPU se bude osazovat do desktopového socketu a lze použít i ty s plnotučnou spotřebou až 65 W. V šasi by také mělo být víc místa na robustnější chlazení, takže tyto stroje budou až na nemožnost použít samostatnou grafickou kartu mnohem méně kompromisním desktopem než NUC a spol.

Mini-STX deska ECS H110SU-02 (Zdroj: PC Watch)
Mini-STX deska ECS H110SU-02 (Zdroj: PC Watch)

 

ECS H110SU-02

První z desek, které byly k vidění, předvedla firma EliteGroup (ECS), která již zájem projevila dříve. Na CES 2016 měla model H110SU-02 s čipsetem H110, určený pro procesory Skylake. Tato základovka podporuje 65W CPU (tedy každý Skylake vyjma odemčených modelů) a dva moduly SO-DIMM s pamětí DDR4. Úložiště a Wi-Fi se instalují do slotů M.2, přičemž horní pro SSD poněkud legračně překrývá chladič čipsetu. V konektivitě je kromě jednoho SATA zajímavý DisplayPort (HDMI je ale přítomno také) a USB 3.1 typu C. Deska se zřejmě má dodávat s 90W zdrojem, což je možná trošku na hraně, pokud by se nainstalovalo výkonnější SSD a na USB připojily periférie s větším odběrem.

ECS ukazovalo tuto Mini-STX desku s chladičem Silverstone, používajícím heatpipe, ale měla by mít standardní upínací systém, takže použít se zřejmě dají i boxované chladiče, pakliže nebude použitá skříň příliš nízká.

 

 

Silverstone: skříně, nebo barebone

Právě firma Silverstone na CES 2016 také předvedla skříň pro počítače typu Mini-STX, ovšem není úplně zřejmé, zda bude prodávána samostatně, nebo poslouží nějakému barebonu. Silverstone totiž skříň předváděl i s (odlišnou a neidentifikovanou) deskou uvnitř a zatím se zdá, že konfigurace výstupů na různých modelích se může lišit. Boční panely pro ně určených skříní tudíž nemusí být zaměnitelné, což je problém například i se skříněmi pro NUCy.

 

ASRock H110M-STX

Třetí desku (nebo druhou, u níž známe jméno a původ) ukázal ASRock. Jeho model H110M-STX zřejmě bude nabízen i samostatně, i jako celý barebone či mini PC s vlastní skříní, v níž je jedna pozice pro 2,5" HDD či SSD. Výbava desky je téměř stejná jako u ECS, nicméně portu USB typu C bude mít jen 5Gb/s konektivitu (USB 3.0; zajímavostí je síťovka Intel I219V). Také zde je možné použít 65W CPU s dvěma moduly DDR4 formátu SO-DIMM a chladit boxovaným chladičem.

 

Demonstrace produktů, které vypadají připravené k vydání, je potěšující. Bohužel u žádného z vystavovaných exemplářů nepadla žádná zmínka o plánovaném termínu uvedení, takže stále není jasné, kdy by se platforma Mini-STX mohla objevit v obchodech. Všechny použité komponenty (chladiče, CPU, moduly M.2 a SO-DIMM, externí napájecí zdroje) jsou standardní, takže vypuštění by teoreticky nemělo nic bránit. Jediná překážka v podobě nestandardních skříní bude zřejmě ze začátku řešena prodejem těchto desek v kombinaci s vlastním šasi jako barebonů, jak naznačuje ASRock. Doufejme tedy, že už to nebude trvat dlouho, pro malá PC totiž tento nový rozměrový formát vypadá velice atraktivně.

MM_AI

Mini-STX deska a barebone ASRock H110M-STX
Mini-STX deska a barebone ASRock H110M-STX

Zdroje: Maximum PC, PC Watch, Tom's Hardware, SweClockers, ASRock

Byl pro vás článek přínosný?