Hlavní navigace

Nový Skype pro Linux bude bohužel přesně takový, jak jsme se obávali

13. 7. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Vyjde nový Skype pro Linux, což je dobrá zpráva. Bude ale postaven na webové verzi využívající protokol WebRTC, což je naopak špatná zpráva (dočasně). Takhle vypadá ona vzrušující novinka, na kterou Microsoft lákal začátkem týdne.

Alfaverze Skypu pro Linux
Alfaverze Skypu pro Linux

Alfaverzi nového Skypu pro Linux si můžete stáhnout z této stránky. Přestože jde o webovou variantu, tvůrci ji zabalili do desktopového kontejneru a distribuují jej formou instalačních balíčků DEB a RPM. Podporovány jsou jen 64bitové systémy.

Nový Skype vypadá jako desktopový program, ale budou pro ně platit stejná omezení jako pro web. A to je ona zmíněná špatná zpráva. Už stávající linuxový Skype funkčně výrazně zaostával za klienty pro Windows a OS X. Alfaverze nového Skypu je ještě osekanější. Navíc se s ní na starý Skype ve verzi 4.3 a dřívější nedovoláte.

Druhá strana musí mít výhradně Skype 6.15 pro iOS, 6.31 pro Android, 7.24 pro Windows nebo 7.26 pro OS X plus pochopitelně novější verze. Dovolat se bude možné i k jiným uživatelům s webovým Skypem.

 

Tvůrci v nápovědě prozradili, že už pracují na podpoře videohovorů nebo volání na pevné linky a mobily. Aktualizace prý budou přicházet každé dva týdny. Máme také pěkné srovnání, co (ne)umí starý a nový Skype.

Věříme, že se vývoj nezasekne, protože webový Skype budou dostávat nové funkce nejen kvůli Linuxu, ale také pro běžné použití v prohlížečích nebo v systému Chrome OS. Na něm už mimochodem volání funguje od začátku měsíce.

Starý versus nový Skype pro Linux

Funkce Skype pro Linux (starý) Skype pro Linux Alpha
Textový chat ano ano
Skupinový textový chat ano ano
Audiovolání ano ano
Skupinové audiovolání ano ano
Videovolání ano ne
Skupinové videovolání ne ne
Přidání účastníku do probíhajícího hovoru ano ne
Zakládání konverzací s lidmi bez Skypu ano ne
Volání na pevné linky a mobily ano ne
Posílání SMS ano ne
Zakoupení Skype kreditu ano ne
Přesměrování hovorů ano ano
Grafické emotikony ano ano
Nová sada emotikonů ne ano
Přidávání nových kontaktů ano ano
Sdílení kontaktů ano ano

Zdroj: Skype