Hlavní navigace

Nvidia bez náskoku? Radeony RX 7000 prý vyjdou ve stejném čase jako GeForce RTX 4000

15. 6. 2022

Sdílet

Zdroj: AMD
Chvíli to vypadalo, že Nvidia vydá novou generaci grafik dřív a pár měsíců bude mít trh jen pro sebe, ale podle nových zpráv by Radeony s architekturou RDNA 3 mohly vyjít krátce po jejích GPU Lovelace.

Měli jsme tu v poslední době vícekrát informace o tom, na kdy to vypadá s vydáním nové generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace, respektive možná Ada). U konkurenčních grafik Radeon jsme takové záchytné body neměli, takže nebylo jasné, jak dlouho bude AMD trvat, než proti novinkám Nvidie postaví nějakou konkurenci. Teď se konečně nějaké údaje objevily, byť je zatím třeba je brát s obvyklou rezervou.

Informace o zamýšleném termínu vydání nové generace Radeonů přinesl leaker Greymon55 a má podle něj pocházet od spolehlivého zdroje. Vydání grafik generace RDNA 3 by dle jeho informátora mělo být v období tvořeném koncem října a první polovinou listopadu (asi tedy něco ve stylu 20. 10. až 15. 11.) letošního roku. Doslova je uvedeno, že by vydání mělo být „koncem října“, nebo nejpozději do poloviny listopadu.

Nová generace grafik AMD s architekturou RDNA 3, asi značená jako Radeony RX 7000 (pokud se schéma nezmění), by tedy měla vyjít v podobném čase nebo s krátkým zpožděním proti novým grafikám Nvidie. U té máme v současnosti zprávy o tom, že by první GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace měly vyjít v září (předtím se objevila i zpráva o vydání až v říjnu).

https://twitter.com/greymon55/status/1536629694207905792

Nvidia první high-end, AMD mainstream?

Ovšem i pokud by se vydání nové generace herních grafik obou značek sešla prakticky naráz, nemusí jít o přímou konfrontaci. Nvidia podle dosavadních zpráv jako první vydá grafiku GeForce RTX 4090, což by měl být prozatím nejvýkonnější model (než vyjde nějaký refresh nebo dražší karta Titan). Levnější GeForce RTX 4080 a RTX 4070 mají postupně následovat vždy po přibližně měsíci.

GPU architektura AMD RDNA 3 prezentace na Financial Analyst Day 2022 GPU architektura AMD RDNA 3, prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Tip: Plány AMD v grafikách: RDNA 3 má nové výpočetní jednotky, RDNA 4 přijde po dvou letech

Naopak u AMD prý podle starších zpráv jako první vyjde méně výkonný model pro mainstream založený na čipu Navi 33, který by asi mohl být označen Radeon RX 7700 (XT). Toto 6nm GPU nemá zřejmě používat čiplety a patrně bude ve výrobě a připraveno o něco dřív než výkonnější Navi 32 a 31, které jsou prý čipletové a kombinují 5nm a 6nm proces.

https://twitter.com/greymon55/status/1516333134916161538

Pokud se potvrdí tento scénář, Nvidia bude při vydání mít nejvýkonnější herní grafiku v high-endu a na případnou odpověď se bude čekat – Greymon55 uvádí jen jeden termín vydání RDNA 3, tedy asi vydání prvních karet, a termíny pro vydání dalších modelů už zmíněné nejsou.

Více: Radeon RX 7900 XT bude mít víc paměti a propustnosti, Navi 31 a 32 mají širší sběrnici

Na druhou stranu by zase AMD mělo výhodu ve finančně dostupnějších kartách, kde by onen model RX 7700 XT(?) mohl významně porážet grafiky současné generace (jeho výkon by prý mohl být až okolo dnešního Radeonu RX 6900 XT), a naopak Nvidia by z počátku neměla vlastní novou kartu, která by proti němu stála. Toto je asi menší nevýhoda, protože může konkurovat zlevněnými kartami generace Ampere. Na druhou stranu mainstreamový trh s levnějšími kartami typicky zajímal více hráčů než nejvýkonnější karty (byť to tedy závisí na tom, jak prachatí konkrétní hráči jsou).

MM_AI

Vydání prvních Radeonů RX 7000 by asi také mohlo opakovat situaci z roku 2020 v tom smyslu, že prakticky zároveň vyjdou procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. AMD zatím vydání specifikovalo jen jako „na podzim“, ale podle Greymona55 by snad mohlo být také v říjnu.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Byl pro vás článek přínosný?