Hlavní navigace

Nvidia odpoví na Radeony s 8 GB paměti stejnou: budou 8GB GeForce GTX 980

31. 10. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jen včera jsme psali o neoficiálních zvěstech, podle nichž hodlá AMD proti čipu GM204 od Nvidie postavit staronový Radeon R9 290X posílený o zdvojnásobenou 8GB paměť. O tom, zda má takováto kapacita vůbec smysl, nebo jde spíše o marketingovou past na neinformovaného zákazníka, se strhla diskuse, také asi svědčící o kontroverznosti takových karet. Ovšem ani přívrženci karet GeForce nezůstanou ochuzeni, neboť u Nvidie se podle všeho chystají 8GB karty taktéž.

Že se takové karty mají objevit, hlásí japonský web Hermitage Akihabara, jenž nemívá úplně nejhorší informace. 8 GB by se podle něj mělo objevit na kartách GeForce GTX 980 (kdežto na levnějším modelu GTX 970 se s tím zřejmě nepočítá), a to poměrně brzo – údajně už během listopadu (novembra) nebo prosince (decembra). Tyto karty by se tedy měly objevit včas na to, by se popasovaly s podobně obdařenými Radeony R9 290X (které mají také přijít v listopadu/novembri) a ještě zasáhly do rozložení sil na předvánočním trhu.

Ono ale nejde o nějaké překvapení – o 8GB verzích GeForce GTX 980 a GTX 970 se hovořilo již před uvedením. Ve specifikacích má sice Nvidia u obou karet napsánu jen hodnotu 4 GB, to ale pochopitelně nevylučuje, aby nereferenční karta neměla paměti víc. Mohla by tomu zabránit jen nějaká ujednání Nvidie s výrobci karet, která by takové karty zakazovala proto, aby neužíraly z prodejů highendových Titanů, u nichž je velká paměť asi nejhlavnější výhodou. Nicméně Nvidia už podle všeho povolila u 6GB GeForce GTX 780 a GTX 780 Ti, takže je asi pravděpodobné, že i 8GB modely GTX 980 vzniknou s jejím souhlasem či dokonce koordinací.

GeForce GTX 780 HOF 6 GB od Galaxy
GeForce GTX 780 HOF 6 GB od Galaxy. Podobné karty měl i Asus, MSI či Evga

Co se týče užitečnosti 8 GB paměti u dnešních grafiky, pro GeForce GTX 980 bude tato kapacita asi stejným přínosem jako pro Radeon R9 290X. Většina dnešních her nejspíš takovéto množství nevyužije, pokud ponecháme stranou modifikace s detailnějšími texturami. 8 GB by zřejmě mohlo posloužit v budoucnu (připomeňme, že 8 GB RAM mají také současné herní konzole, byť zde je to sdíleno s operační pamětí); užitečné by gigabajty navíc ale mohly být také při výpočetním využití karty. A samozřejmě pak jde o marketingový tahák, neboť přiznejme si to, člověk je rád, když se může něčím chlubit.

 

 

GeForce GTX 960 na poslední chvíli ještě v roce 2014?

Hermitage Akihabara má kromě toho pro nás ještě jednu zprávičku. Tento zdroj před časem oznámil, že GeForce GTX 960, na kterou asi mnozí čekáte, byla Nvidií odložena až na první kvartál roku 2015 a pod stromeček se tedy nepodívá. Tento plán podle japonského webu nadále trvá. Ovšem údajně existuje určitá šance, že si Nvidia věc rozmyslí, a vydá kartu ještě letos. V takovém případě by ale mělo jít o termín vyloženě na poslední chvíli – je možné, že dokonce až po Vánocích, v posledních prosincových (decembrových) dnech. Jde ale podle všeho toliko o možnost, takže na ní nestavte nějaké plány a raději počítejte s tím, že GTX 960 bude v obchodech až v novém roce.

Zdroje: Hermitage Akihabara, KitGuru