Hlavní navigace

Nvidia prý chystá grafiku s dvěma čipy GM200. Uvedení je prý na spadnutí

29. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pokud jde o dvoučipové grafiky, byl v této disciplíně na letošní rok doposud očekáván jen soutěžící z dílny firmy AMD – Radeon s dvěma GPU Fiji, který by se měly objevit někdy do konce tohoto roku. Vypadá to ale, že bude mít i konkurenci od Nvidie. Od té sice zatím žádné signály o případném dvojčipovém Maxwellu nebyly, nyní se ale objevily informace, podle níž se dvojčipová GeForce na trh chystá – a dokonce by zde mohla být už velmi brzy.

Tyto zprávy či zvěsti se objevily během víkendu na webu WCCFtech. Ten pravda není úplně nejideálnějším zdrojem, pokud jde o důvěryhodnost informací (na jaře například tvrdil, že Skylake bude používat radikálně novou architekturu „Morphcore“, která mu dovolí přepínat mezi režimem klasického „velkého“ CPU jádra a režimem s více jednoduchými „malými“ jádry). Na druhou stranu již publikoval i některé „úniky“ vyšší kvality. Jeho zprávu tedy berete s rezervou, ale určitá pravděpodobnost, že kromě kouře existuje i ohýnek, by zde být měla.

WCCFtech nejprve přinesl zprávu, že Nvidia pozvala minulý týden některé vyvolené zástupce počítačových médií na utajené setkání v New Yorku. Na tom měla být údajně předvedena zbrusu nová, zatím neuvedená grafika. Účast údajně měla být značně omezená, dostalo se zřejmě jen na malý počet nejpopulárnějších, či z jiného důvodu vytipovaných. Karta byla údajně na „konspirační schůzce“ novinářům předvedena a má se pomalu schylovat k jejímu vydání.

GeForce GTX Titan Z. Zatím poslední duální karta od Nvidie
GeForce GTX Titan Z. Zatím poslední duální karta od Nvidie

Tato novinka by měla podle zprávy, vydané později, být dvojčipovou grafikou nesoucí pár GPU GM200, tedy „velkých Maxwellů“ známých z modelů GTX Titan X a GTX 980 Ti. Podle WCCFtechu má jít o doposud nejvýkonnější grafiku Nvidie, což je ale sotva překvapivá věc. Model má prý být určen pro ty největší „nadšence“; patrně by se asi zařadil do řady Titan, což také znamená, že půjde o velmi drahou záležitost. Zatím ovšem není úplně jasné, zda jsou všechny tyto informace nějak fundované, či zda nejde zčásti o dedukci.

Web také připojil zmínku, že vyvolení již novou grafiku dokonce dostali do redakcí pro testy, případně již mají benchmarkování téměř hotovo. To by ovšem znamenalo, že uvedení může přijít každým týdnem nebo i dnem. Otázka je, zda se tomu dá věřit, neboť že by se vše podařilo takto absolutně utajit skoro o poslední chvíle, se nezdá moc reálné.

 

Duální karta s čipy GM200 by v závislosti na konfiguraci snad mohla mít výkon odpovídající nějakým 80–100 % výkonu SLI ze dvou GTX 980 Ti nebo Titanů X. Hodně ovšem bude záviset na TDP, kterým budou GPU svázána, a na chlazení. O tom zatím bohužel nic nevíme, bude ale zajímavé sledovat, zda se Nvidia inspiruje loňským Radeonem R9 295X2 s vodním chlazením, nebo spíše svým vlastním vzduchovým řešením z Titanu Z (což by asi bylo poněkud zklamání).

Vzorek karty Nvidia s GPU GM2000

Zprávu od webu WCCFtech „přetiskla“ řada dalších médií, ovšem žádnému se zřejmě nepodařilo získat nějaké informace, které by ji nezávisle na něm potvrzovaly. Pokud je pravda, že vzorky již kolují, pak by se další úniky měly brzy objevit – pokud tedy počet zasvěcených není extrémně nízký. To není nemožné, například před uvedením Titanu Z nepůjčila Nvidia karty raději nikomu.

Zdroje: WCCFtech (1, 2)