Hlavní navigace

Nvidia prý plánuje uvedení Pascalu na červen, pokud nebudou problémy s výrobou

25. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na nejzásadnější otázku letošního roku okolo grafických karet Nvidia, tedy kdy budou uvedeny „post-28nm“ modely GPU s architekturou Pascal, se možná konečně rýsuje odpověď. Pokud jsou totiž pravdivé informace, s kterými včera přišel švédský web SweClockers, plánuje Nvidia velkou premiéru na červen.

Podle SweClockers má firma v plánu k oficiálnímu uvedení využít veletrh Computex 2016 v prvním červnovém týdnu (konat se bude 31. května – 4. června). Tím by se potvrdily zprávy, že Pascal přijde již ve druhém čtvrtletí, ovšem možná ne s velkým náskokem na karty AMD s architekturou Polaris, u těch se totiž hovoří o „polovině roku“, což nejpravděpodobněji bude červenec, ale ani červen možná není vyloučen. Konkurence by tedy od počátku mohla být poměrně silná.

Zajímavé je, že podle SweClockers by na Computexu 2016 mohl být kladen důraz zejména na herní notebooky, tedy na GPU s nižší spotřebou. To by teoreticky mohlo znamenat, že karty s vyšším výkonem pro desktop ještě nebudou připravené, ovšem vysvětlení je možná takové, že v segmentu notebooků vidí Nvidia pro začátek lepší potenciál. Podle SweClockers z toho ale s velkou pravděpodobností vyplývá, že prvním uvedeným čipem bude GPU výkonnostní třídou navazující na čip GM204 (a případně také nižší čipy), nikoliv „velký“ Pascal nahrazující GM200. GPU této nejvyšší kategorie totiž do notebooků zatím nesměřovaly.

Čip GM204 (Zdroj: The Tech Report)
Čip GM204 (Zdroj: The Tech Report)

Kolem plánovaného uvedení na Computexu je podle SweClockers bohužel ještě určitá nejistota, plán zřejmě ještě není definitivní a mohl by se změnit. Výroba GPU totiž asi ještě není tak připravená, aby bylo jasné, že se plán podaří splnit. Pokud se u TSMC nepodaří vše připravit včas, pak uvedení na Computexu údajně může být spíše papírového rázu, s jen omezenou dostupností fyzických grafik na trhu. Podle toho, co SweClockers píše, se zřejmě počítá s tím, že by se fyzické dostupnosti v obchodech dosáhlo někdy k polovině měsíce června, ovšem pokud nastanou další problémy, mohlo by údajně dojít k posunu dál. Pravděpodobnost takového průběhu prý není malá, nicméně stále se nacházíme více jak tři měsíce před tímto datem, takže nic asi není definitivní.

Vzhledem k blížícímu se uvedení by se zřejmě pomalu mělo začít objevovat více informací. Podle některých hlasů by Nvidia mohla odhalit nějaké informace či nechat na GPU nahlédnout během GTC v dubnu, ovšem zde jde asi hlavně o spekulace. Nedávno se také objevily informace o tom, že Nvidia pro velký Pascal počítá s výkonem 12 TFLOPS v jednoduché přesnosti a 4 TFLOPS v dvojité (tedy s poměrem 1:3), což bylo objeveno v akademické prezentaci. Nicméně tato informace nemusí být nová – číslo 4 TFLOPS v FP64 se totiž objevilo již na podzim a 12 TFLOPS v FP32 by mohlo být toliko extrapolací. Toto se ale každopádně bude týkat čipu GP100, který jak již bylo řečeno pravděpodobně přijde později, ne v první vlně.

KL hlasovani

Zdroje: VideoCardz, SweClockers

Byl pro vás článek přínosný?