Hlavní navigace

Nvidii se podařilo odrazit patentovou žalobu Samsungu, šlo o paměťové čipy

8. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Koncem loňského roku jsme tu měli zprávu, že patentové žaloby, které Nvidia spustila proti Qualcommu a Samsungu ve snaze získat příjmy z licencování IP, se poněkud zvrtly. Nejprve bylo v americké ITC rozhodnuto, že Qualcomm a Samsung její patenty neporušují. Vážnější problém ovšem nastal poté, když jeden ze soudců ITC naopak dal za pravdu protižalobě Samsungu, takže se tím, kdo se musel bránit, najednou stala Nvidia. Ovšem zdá se, že v novém roce se pro změnu usmálo štěstí na Nvidii, které se podařilo odvrátit jednu z odvetných žalob Samsungu.

Procesu, o němž je řeč, běžel před federálním soudem v Richmondu (stát Virginie), jak informuje Bloomberg. Tato fronta právní bitvy by měla být paralelní k projednáváním před ITC (americkou komisí pro mezinárodní obchod), o nichž byla řeč výše, jde tedy o další kauzu. Ve sporu šlo o tři patenty Samsungu vztahující se údajně k paměťovým čipům, které sice Nvidia sama neprodává, ale její GPU je potřebují pro fungování. Původně byly na seznamu čtyři položky, ovšem Samsung jeden patent ještě před projednáváním vypustil. Během něj pak soud vyloučil další dva (u nichž zatím nevíme, zda je Samsung nevytáhne znovu, ale pravděpodobně v této kauze spíše končí).

Samsung 8Gb GDDR5
Paměťové čipy GDDR5 od Samsungu

Porota federálního soudu ve Virginii nakonec podle zprávy Bloombergu rozhodla, že Nvidia poslední z patentů neporušuje, čímž se Nvidia dostala „z obliga“. O tom, zda se zde bude Samsung odvolávat, nemáme zprávy. Nvidia je ale dle svého prohlášení potěšena a rozhodnutí poroty podle ní reflektuje správné posouzení faktů a patřičných právních norem.

Pokud věci dobře rozumím, paralelní projednávání u ITC by nicméně měla běžet dál a úspěch obhajoby u federálního soudu by je neměl přímo ovlivnit. Jak proti zamítnutí vlastní žaloby proti Qualcommu a Samsungu, tak proti rozhodnutí, že jsou z její strany porušeny některé patenty vztažené Samsungem, se Nvidia odvolala. Tato věc by tedy měla dál běžet do doby, než rozhodne nadřízená instance, nebo budou odvolání zamítnuta.

Byť tedy Nvidii stále hrozí problémy z patentového sporu u ITC, výhra ve Virginii je vítězstvím, neboť zmírní tlak, pod který se dostala. Pokud by také nakonec došlo na mimosoudní dohodu, kterou spory s vzájemnými patentovými žalobami často končí, dává úspěšná obhajoba v jedné z kauz Nvidii lepší vyjednávací pozici a šanci dohodnout se na výhodnějších podmínkách.

Zdroj: Bloomberg