Hlavní navigace

O2 (Eurotel) nabídl neomezený mobilní internet již v roce 2003. Teď se jej bojí

11. 8. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Píše se 1. duben 2003 a Eurotel odstartoval revoluci. Představil službu Data Nonstop, která zákazníkům dovolila surfovat bez omezení množství přenesených dat nebo doby připojení za 1000 Kč měsíčně. Mobilní internet fungoval na bázi přepojování okruhů (HSCSD o rychlosti až 43,2 kb/s) nebo přepojování paketů (GPRS o rychlosti až 53,6 kb/s).

Telecom brzdou rozvoje

To byly rychlosti srovnatelné s tehdejší nabídkou internetu od Českého Telecomu. Přes vytáčení připojení šlo protáhnout 56 kb/s, přes ISDN 64 nebo 128 kb/s v závislosti na počtu použitých kanálů. V obou případech šlo o drahé připojení s účtováním za přenesená data, navíc s různou taxou v různých denních dobách.

O2 rozjíždí revoluce. I ty negativní
O2 rozjíždí revoluce. I ty negativní

Neomezený internet přinesl až ve stejný měsíc komerčně spuštěné ADSL. Nejlevnější tarif s rychlostí 192/64 kb/s byl za 1600 Kč (s DPH a poplatkem za pevnou linku). ADSL bylo nicméně dostupné jen na pár místech v Praze, Brně a Ostravě.

Drahé připojení, zastaralost pevné sítě a neochota Telecomu nabízet fér velkoobchodní nabídku pro ostatní poskytovatele udělaly z Česka ráj Wi-Fi internetu. Velmi populární byl ale také onen neomezený mobilní tarif Eurotelu. V jeho nabídce přežíval více než deset let. Ustál i fúzi Eurotelu a Telecomu pod značkou O2.

Od neomezeného k 10 GB

Postupně jen měnil názvy na O2 Mobilní Internet Neomezený nebo O2 Mobilní internet XXL. Stále byl za 1000 Kč, bez omezení množství dat, ale pochopitelně už fungoval i na novějších technologiích včetně UMTS/HSPA a LTE.

Nabídka tarifu skončila v únoru 2013. Nahradil jej tarif Mobilní internet XXL s 30GB limitem a rychlostí až 200 kb/s (v závislosti na zóně) po vyčerpání dat. Za další rok, v únoru 2014 byli na tento tarif nuceně převedeni i dřívější zákazníci skutečně neomezeného tarifu.

 

Jsme v polovině roku 2016 a O2 již v nabídce nemá ani těch 30 GB. K hlasovým tarifům nabízí maximálně 10 GB. U mobilního internetu určeného pro modemy a tablety je dle webu maximem rovněž 10 GB. V ceníku je ale vidět také 20GB tarif za 1000 Kč (bez závazku). Od letoška je ovšem novinkou, že po vyčerpání dat už nebude možné surfovat zpomaleně, ale plnou rychlostí s automaticky dokoupeným balíčkem (20 GB za 499 Kč).

Takže si to shrneme. O2 nabízelo neomezený tarif 10 let. Pak jej osekalo na 30 GB s možností surfovat zpomaleně. Pak na 20 GB (10 GB u hlasových tarifů) s možností surfovat zpomaleně. Pak na 20 GB (10 GB) bez možnosti surfovat zpomaleně. Cena je celou dobu stejná, dat méně, podmínky horší.

Třináct let stačilo O2 na to spustit pozitivní revoluci a ukončit ji negativní revolucí.