Hlavní navigace

O2 testuje hybridní modem s VDSL a LTE. Rychlosti umí sčítat

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tohle jsme v Česku ještě neviděli. Vybraní zaměstnanci O2 teď testují modem, který umí přistupovat k metalické síti (ADSL a VDSL) a zároveň i mobilní (3G a LTE). Obě se mohou doplňovat (sčítat rychlosti) a také nahrazovat (při výpadku jedné bude fungovat druhá).

Hybridní modem od O2 spojí VDSL a LTE
Hybridní modem od O2 spojí VDSL a LTE

Pokud se zákazník nachází například v lokalitě s pevným internetem o rychlosti 20 Mb/s a LTE také s 20 Mb/s, obě rychlosti se jednoduše sečtou. Část rychlosti si ovšem vezme zařízení na svůj vlastní provoz, takže výsledná rychlost se bude pohybovat zhruba kolem 36 Mb/s,“ vysvětluje Tomáš Minka, produktový manažer v O2.

 

Mobilní část přitom nový modem využije pouze tehdy, pokud by pevný internet na kvalitní připojení nestačil. „Při běžném surfování na internetu tedy bude zařízení připojené pouze přes fixní internet. Pokud ale bude chtít více členů domácnosti třeba sledovat streamované video, zapojí modem do práce i svoji mobilní část. Zákazník přitom nic nepozná,“ dodává Minka s tím, že jakmile špička skončí, modem se sám přepne do režimu pouze s pevným připojením.

KL hlasovani

Pilotní test bude probíhat několik měsíců. Pak firma vyhodnotí, jestli to mělo přínos a jestli se technologii vyplatí nabízet komerčně. Ještě je proto předčasné hovořit o ceně nebo FUPu. Zajímavá technologie může pomoci především uploadu u VDSL. O2 nabízí nejvyšší rychlost pouze 2 Mb/s, kdežto přes LTE má na většině území teoretickou rychlost až 25 Mb/s. V budoucnu spojováním pásem ve městech může rozjet i 100Mb/s upload.

Zdroj: O2

Byl pro vás článek přínosný?