Hlavní navigace

Odveta v čipové válce: Čína zakazuje americké čipy od Micronu

22. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Micron
Zákazy dodávek čipů nejsou jen dílem Spojených států. S velkou pravděpodobností jako odvetné opatření zavádí restrikce také Čína, omezení jde však stejným směrem. Do čínské infrastruktury nesmí čipy od Micronu.

Čínský úřad pro kyberprostor vydal zákaz provozovatelům své infrastruktury nakupovat čipy vyrobené americkou společností Micron. Ten měl mít podle oficiálního závěru prověrky běžící minimálně od dubna potenciální problémy při zabezpečení sítě a jeho produkty tak mohly ohrozit důležité čínské státní podniky. Přesný důvod ale úřady neuvedly, jen že produkty Micronu ohrožují národní bezpečnost Číny.

Micron má sídlo ve státě Idaho a podle Wall Street Journal se neočekává, že by jej zákaz nějak výrazně poškodil. Nicméně akcie čínských čipových firem stouply. Vzrostly také akcie jihokorejských čipových společností (Samsung či SK Hynix), kterých se zákaz netýká.

Právě tyto firmy již USA vyzvalo, aby nezaplňovaly vniknuvší mezeru na čínském trhu. Uvedla to ministryně obchodu Gina Raimondo. Micron vyrábí zejména paměťové čipy pro operační paměti či datová úložiště. Své továrny má i v pevninské Číně. Zákaz se má týkat jen kritické infrastruktury, ne běžného prodeje.

Je nasnadě se domnívat, že jde o odvetné opatření Číny proti restrikcím, které na jejich firmy (zejména Huawei) uvalují Spojené státy. Kromě Huawei jsou na blacklistu desítky dalších čínských firem.

Zdroj: Wall Street Journal