Hlavní navigace

OneBoard Pro+: minipočítač, jenž je zároveň mechanickou klávesnicí pro vaše PC

6. 2. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Díky levným čipům SoC (ať už na bázi ARMu, nebo nověji instrukční sady x86) se v posledních letech rozmohly levné minipočítače ve formě různých krabiček, klíčenek, či jiných tvarech. Odlišit se v tomto oboru nějak od konkurence zřejmě chtěla čínská firma Acooo. Svůj minipočítač OneBoard Pro+ založený na platformě Android totiž zabudovala do klávesnice. Ale nikoliv nějaké obyčejné, nýbrž do mechanické a navíc ještě tak trochu designové.

Srdcem stroje OneBoard Pro+ je SoC Rockchip RK3288 s čtyřmi jádry Cortex-A17 o maximálním taktu 1,8 GHz a integrovanou grafikou Mali-T764. K tomu má počítač 2 GB RAM a 16GB úložiště, které je rozšířitelné kartou MicroSDHC. Není to ovšem konfigurace úplně fixní, neboť hlavní deska je vyměnitelná (jedná se o modul zasunutý do slotu typu SO-DIMM). V budoucnu by se tedy SoC spolu s RAM měl dát vyměnit – tedy pokud firma někdy nějaký modul pro upgrade vyrobí.

OneBoard Pro+

Tyto vnitřnosti se skrývají v klávesnici klínovitého profilu a ne zrovna malé tloušťky. Rozložení je notebookové bez numerického bloku a s kurzorovými klávesami vraženými v alfanumerické oblasti. Tlačítka jsou ale klasická vysoká a mají používat spínače Cherry MX Black. Popisky by měly být i podsvětlené.

Klávesnici lze používat jako vstupní zařízení pro integrovaný stroj, zároveň ale může sloužit jako klávesnice pro velké PC. Mezi těmito rolemi se dá rychle přepínat klávesou vpravo nahoře. Není to vymyšlené úplně zle – klávesnice se totiž do PC připojí kombinací kabelu DVI a USB a monitor připojíte k jejímu HDMI. Stisknutím onoho tlačítka pak můžete přepínat mezi zobrazením a ovládáním velkého PC a zabudovaným Androidem. Vyřešené bytím mělo být přepínání nejen monitoru, ale i myši do klávesnice zapojené. Skoro si nad tím říkám, že firma Acooo se místo zvláštních hybridů možná rovnou měla zaměřit tímto směrem a raději vyrobit klávesnici, která by se i s myší a monitorem (a ideálně i zvukem) dala přepínat mezi několika plnohodnotnými vstupními PC.

OneBoard Pro+ OneBoard Pro+
OneBoard Pro+ lze využít samostatně, nebo ji lze spřáhnout s dalším PC

Jinak je OneBoard Pro+ trochu rozpačitý produkt – jako by se snažil uspět tím, že skloubí několik populárních trendů posledních let. Máme v něm mechanickou klávesnici pro hráče nebo nadšence hledající ideální psací nástroj, úsporný minipočítač ARM, a navíc ještě retro-odkaz na osmibity z osmdesátých let. Osobně z toho ale mám pocit, že tyto ingredience ve vzniklém produktu moc nejdou dohromady. Není asi moc důvodů, proč mít v parádní klávesnici superlowendový počítač (zejména když tím trpí ergonomie) a naopak. A když už by někdo takovéto potřeby měl, stejně udělá líp, když si ty ingredience pořídí samostatně.

 

MMF24

Pokud byste ovšem zájem měli, dá se OneBoard Pro+ sehnat od distributorů typu AliExpress. Cena je ovšem dost vysoká – 299 USD. V přepočtu na koruny přes sedm tisíc, ještě ale budete muset zaplatit clo a DPH.

Zdroj: Liliputing, The Tech Report

Byl pro vás článek přínosný?