Hlavní navigace

Změnit operátora můžete rychleji než dřív. Přenos čísla ode dneška zabere maximálně 10 dní

Sdílet

Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Dnes, 1. února 2018, vstoupil v platnost odložený odstavec 12 paragrafu 63 zákona o elektronických komunikacích. Ten upravuje podmínky přenesení telefonních čísel, konkrétně zkracuje dobu procesu na nanejvýš 10 dní. Až doposud mohli operátoři přenos pozdržet a zahájit až po uplynutí výpovědní lhůty. Reálně tak mohlo k přenosu dojít až po měsíci, někdy i déle.

Přenos čísla do 10 dní

Technicky lze číslo přenést od jednoho operátora k druhému za 4 dny. To ale platí jen u předplacených karet, kde nejste vázáni smlouvou a můžete od původního operátora odejít okamžitě. U paušálních tarifů mohli operátoři ještě loni stanovit libovolnou výpovědní lhůtu. Novela zákona, která vstoupila v platnost 2. září 2017, ale výpovědní lhůtu omezila na 30 dní. Převod čísla tak mohl být dokončen až za 34 dní.

Proces přenesení čísla Proces přenesení čísla (zdroj: APMS)

Ode dneška to bude trvat maximálně 10 dní, pokud se zákazník s operátorem nedomluví jinak. O2, T-Mobile i Vodafone již mají aktualizované podmínky, stejná pravidla platí i pro virtuální operátory nebo provozovatele pevných telefonních služeb. Pokud ještě nevydali nové podmínky, uživatelé stejně mohou přenést číslo do deseti dní, protože zákon stojí nad podmínkami operátorů.

MM_AI

Poznámka: Pokud měníte operátora bez přenosu čísla, výpovědní lhůta zůstává nad maximálně 30 dnech.

Další omezení práv operátorů

K zásadní regulaci operátorů již došlo zmiňovaného 2. září 2017, kdy vstoupila v platnost novela ZoEK. Ta přinesla několik důležitých bodů:

  • Omezuje výpovědní lhůtu na maximálně 30 dní.
  • Při jakékoliv jednostranné změně smlouvy musí operátor nejpozději měsíc předem informovat zákazníka a zároveň mu dát možnost od smlouvy na dobu určitou odstoupit bez smluvní pokuty.
  • Pokud vám končí závazek u smlouvy uzavřené na dobu určitou, operátor bude muset sám požádat o automatické prodloužení a klient s tím bude muset souhlasit. Pokud odmítne, operátor musí smlouvu převést na dobu neurčitou.
  • ČTÚ může operátorům za porušení zákona udělovat vyšší pokuty.

Byl pro vás článek přínosný?