Hlavní navigace

OSA zdražuje poplatky až o polovinu. Piráti a starostové se bouří

15. 8. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ tvrdí předseda představenstva OSA Roman Strejček.

OSA zdražuje poplatky za reprodukovanou hudbu až o polovinu
OSA zdražuje poplatky za reprodukovanou hudbu až o polovinu 

OSA od příštího roku zvýší poplatky za reprodukovanou hudbu až o polovinu. Jde o poplatky, které musí hradit provozovatelé obchodů nebo pohostinství za to, že v podniku mají televizi nebo rádio. Zdraží ale také poplatky za zvláštní akce jako pořádání konferencí, cirkusy, pouliční hudební akce, taneční kurzy nebo pohřby.

Vyšší poplatky v restauracích i na pohřbech

Nejvyšší 50% zdražení potká tzv. „hudební kulisu“, tedy vlastnictví rádia nebo hudebního přehrávače, a to v obcích nad 80 000 obyvatel. Letos museli provozovatelé platit 186 Kč za přístroj, od příštího roku to bude 279 Kč. V obcích nad 1000 obyvatel platily 10% slevy, pod 1000 obyvatel pak 20% slevy. Podle nového ceníku mají 15% a 30% slevy, takže u nich nebude skok v cenách tak výrazný.

Např. v Maďarsku nebo Chorvatsku platí uživatelé za rozhlasové a televizní přístroje autorům hudby až 8krát vyšší sazby než v České republice,“ doplňuje argumenty Strejček. Proti zdražení se naopak ohrazují starostové seskupení do Sdružení místních samospráv SMS).

Starostové chystají protest

V stabilní tržní ekonomice nelze odůvodnit nárůst poplatků v jednom roce až o 50%. Relevantní důvod nepředstavují ani sazby v jiných zemích Evropy, protože výše sazeb se v každém státě vyvíjela odlišně a byla tak nastavena jiná tržní úroveň autorských poplatků. To lze ilustrovat na Švýcarsku, kde jsou sazby už nyní nižší než současné sazby OSA. Přitom ve Švýcarsku je nepochybně vyšší cenová úroveň než v ČR,“ odmítá argumentaci OSA místopředseda SMS ČR a starosta obce Křižánky Jan Sedláček.

 

Ve Švýcarsku se platí ve veřejných prostorách za rádio celková částka 397 Kč (16 CHF) za měsíc, v ČR jen poplatek OSA činí 357 Kč a se sazbami všech dalších kolektivních správců je celková částka 563 Kč za měsíc. Ještě markantnější rozdíl je u TV přijímače, kde celkový poplatek ve Švýcarsku činí 429 Kč (17,30 CHF) za měsíc, v ČR jen sazba OSA činí 357 Kč a spolu se sazbami dalších kolektivních správců činí 1029 Kč za měsíc,“ doplňuje Sedláček. Kvůli zvýšení cen chystá SMS na 22. září v 11:00 veřejné protest před sídlem OSA.

Piráti tradičně proti

Nový ceník OSA kritizuje také Česká pirátská strana. „OSA, Dillia, Intergram a podobné organizace jsou za léta prolobované monopoly parazitující na všech občanech včetně umělců. Jejich funkce je dávno překonaná a jejich vliv na autorský zákon je nežádoucí. Legislativa by neměla zaručovat dominantní postavení neprůhlednému korporátu zastupujícímu autory, kteří se jí o to vůbec neprosili,“ vyjádřil se k situaci předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Piráti před třemi lety spustili kampaň, ve které doporučují provozovatelům podniků využívat svobodná rádia a alternativní licence. S nimi lze ušetřit a ještě se hosté dočkají hudby, která se jim ještě „nepřejedla“ v běžných médiích. Jeden soud už mimochodem rozhodl, že placení OSA a Intergramu je skutečně možné se vyhnout.

Kolik OSA vybere za rok?

Bartoš také kritizuje argument OSA, že si autoři zaslouží více peněz. Za rok 2015 OSA vybrala 915 milionů korun. Velkou část peněz si ponechali kolektivní správci, hudebníci a spol. dostali 684 milionů. Z toho 283 milionů autoři hudby, 121 milionů nakladatelé, 5,7 milionu jiní majitelé práv a dědicové. Do zahraničí šlo 183 milionů. Odměny autorům, jimiž se OSA ohání, v dlouhodobém horizontu rostou.

Struktura příjmů OSA
Struktura příjmů OSA

Zajímavější pohled je na tuto tabulku. Reprodukovaná hudba je druhým největším zdrojem autorských odměn hned po televizi. Loni u ní došlo k propadu příjmů o 11,6 milionu korun, relativní propad byl šestiprocentní. Ještě větší propad zaznamenal prodej hudebních nosičů a příjmy z internetu, ale tam jsou celkové částky o řád nižší. OSA chce tedy situaci s 6% propadem vyžehlit až 50% nárůstem poplatků za reprodukovanou hudbu.

Zdroj: OSA, SMS, Piráti